LAJMI I FUNDIT:

Manchester City

Info

Manchester City, ndryshe klubi i njohur si klubi i qytetit të Mançesterit u themelua në vitin 1880 në emrin St. Arks (West Gorton), për t’u shndërruar më pas në vitin 1887 në Ardwick Association Football Club e më pas për të marrë edhe emrin që e ka sot Manchester City më 1894.

 


Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Olmo nuk dëshiron rikthimin në La Liga, zgjedh kampionatin ku do të luajë

Bundesliga
“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

“Rodri do të pushojë edhe ndaj Real Madridi” – Guardiola bën shaka para përballjes së sezonit

Premier League
Manchester City merr fitore me lehtësi ndaj Luton Town

Manchester City merr fitore me lehtësi ndaj Luton Town

Premier League
Rodri tha publikisht se ka nevojë për pushim, Guardiola merr vendimin për mesfushorin spanjoll

Rodri tha publikisht se ka nevojë për pushim, Guardiola merr vendimin për mesfushorin spanjoll

Premier League
Bayerni tanimë ka njoftuar skuadrat e interesuara për çmimin e Jamal Musialas

Bayerni tanimë ka njoftuar skuadrat e interesuara për çmimin e Jamal Musialas

Bundesliga
Man City kishte frikë nga helmimi masiv në Madrid përpara lojës në Bernabeu, De Bruyne nuk luajti shkaku i të vjellave

Man City kishte frikë nga helmimi masiv në Madrid përpara lojës në Bernabeu, De Bruyne nuk luajti shkaku i të vjellave

Liga e Kampionëve
Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Barcelona rivalizon Man Cityn në garën për transferimin e yllit Jamal Musiala

Ndërkombëtare
Ancelotti planifikon taktikë të ngjashme për ndeshjen kthyese ndaj Man Cityt, por me ndryshime në formacion

Ancelotti planifikon taktikë të ngjashme për ndeshjen kthyese ndaj Man Cityt, por me ndryshime në formacion

Liga e Kampionëve
Zbulohet lista e yjeve që sauditët duan të transferojnë këtë verë – shumica kanë lënë gjurmë në Evropë

Zbulohet lista e yjeve që sauditët duan të transferojnë këtë verë – shumica kanë lënë gjurmë në Evropë

Ligat tjera
“Dua të luaj në ekipin e parë, më pëlqen De Bruyne” – talenti shqiptar i Man Cityt flet pasi nënshkroi kontratë

“Dua të luaj në ekipin e parë, më pëlqen De Bruyne” – talenti shqiptar i Man Cityt flet pasi nënshkroi kontratë

Premier League
Pep Guardiola mbajti një super orë në dorë në “Santiago Bernabeu” – ajo peshon 18.83 gram dhe vlen mbi 1 milion euro

Pep Guardiola mbajti një super orë në dorë në “Santiago Bernabeu” – ajo peshon 18.83 gram dhe vlen mbi 1 milion euro

Liga e Kampionëve
“Perez ka bërë një super stadium, por tani duhet ta rregullojë edhe barin” – Guardiola dhe Rodri me kritika për fushën

“Perez ka bërë një super stadium, por tani duhet ta rregullojë edhe barin” – Guardiola dhe Rodri me kritika për fushën

Liga e Kampionëve
City nuk heq dorë nga Paqueta, gati oferta e re për transferimin e brazilianit

City nuk heq dorë nga Paqueta, gati oferta e re për transferimin e brazilianit

Premier League
Bernardo Silva ka vendosur të largohet nga Man City: Tre klube të mëdha pas asit portugez

Bernardo Silva ka vendosur të largohet nga Man City: Tre klube të mëdha pas asit portugez

Premier League
Arsenalit i jepet një avantazh krucial në garën për titullin e Ligës Premier

Arsenalit i jepet një avantazh krucial në garën për titullin e Ligës Premier

Premier League
Notat e lojtarëve: Real Madrid 3-3 Manchester City

Notat e lojtarëve: Real Madrid 3-3 Manchester City

Liga e Kampionëve
Gjashtë gola dhe spektakël – Real Madridi dhe Man City ndahen në paqe në “Santiago Bernabeu”

Gjashtë gola dhe spektakël – Real Madridi dhe Man City ndahen në paqe në “Santiago Bernabeu”

Liga e Kampionëve
Përfundon pjesa e parë: Përmbysje e Real Madridit brenda dy minutave ndaj Man Cityt

Përfundon pjesa e parë: Përmbysje e Real Madridit brenda dy minutave ndaj Man Cityt

Liga e Kampionëve
Formacionet zyrtare, Real Madrid – Man City: Guardiola dy ndryshime të mëdha

Formacionet zyrtare, Real Madrid – Man City: Guardiola dy ndryshime të mëdha

Liga e Kampionëve
Kërcënimet nga ISIS-i, UEFA nuk heq dorë nga plani: Aktivizohen “sistemet e alarmit” në Spanjë për ndeshjen Real-City

Kërcënimet nga ISIS-i, UEFA nuk heq dorë nga plani: Aktivizohen “sistemet e alarmit” në Spanjë për ndeshjen Real-City

Liga e Kampionëve
Pse Real Madridi dëshiron të mbyllë çatinë e Bernabeut kundër Manchester Cityt

Pse Real Madridi dëshiron të mbyllë çatinë e Bernabeut kundër Manchester Cityt

Liga e Kampionëve
Pas kërcënimit nga Shteti Islamik, UEFA del me njoftim rreth anulimit të ndeshjeve në Ligën e Kampionëve

Pas kërcënimit nga Shteti Islamik, UEFA del me njoftim rreth anulimit të ndeshjeve në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Ka shënuar 21 gola në 22 ndeshje – Norvegjia gjen ‘Halandin e ri’

Ka shënuar 21 gola në 22 ndeshje – Norvegjia gjen ‘Halandin e ri’

Ndërkombëtare
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Ligës së Kampionëve deri në vitin 2103, rezultate krejtësisht të çmendura

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Ligës së Kampionëve deri në vitin 2103, rezultate krejtësisht të çmendura

Liga e Kampionëve

 

Manchester City ka luajtur deri në vitin 1923 në stadiumin Maine Road, teksa klubi u zhvendos në stadiumin e Qytetit të Mançesterit në vitin 2003.

Periudha më e suksesshme e klubit ishin vitet e fundit të 60-tave dhe të fillim 70-tave, ku ata fituan Kampionatin e Ligës, FA Cup, League Cup dhe Kupën e fituesve evropian të Kupave nën menaxhmentin e Joe Mercer dhe Malcolm Allison. Pasi e humbën finalen e vitit 1981, klubi kaloi nëpër periudha të këqija duke kulmuar në rënien nga liga deri në kategorinë e tretë të futbollit anglez për herë të parë ndodhi kjo më 1998.

Pasi e rifitoi statusin e klubit elitë në Ligën Premier, City u ble nga Abu Dhabi United Group më 2008 dhe tash është bërë prej klubeve më të pasura në botë. Në vitin 2011, Manchester City u kualifikua në Ligën e Kampionëve dhe fitoi FA Cup. Një vit më vonë City fitoi Ligën Premier, titullin e parë pas 44 vitesh. Në vitin 2014, City fitoi League Cup dhe titullin e dytë në Ligën Premier.

Në stinorin 2013/2014, Manchester City ishte klubi me të ardhurat më të larta në botën e futbollit me të ardhura vjetore prej 414.4 milionë euro, dhe është bërë ekipi i pestë më i vlefshëm i futbollit me një vlerë prej 1.38 miliardë dollarësh sipas revistës Forbes.

TROFETË kryesore

Trofetë

Liga Premier (6): 1936–37, 1967–68, 2011–12, 2013–14, 2017-18, 2018-19

FA Cup (6): 1903–04, 1933–34, 1955–56, 1968–69, 2010–11, 2018-19

League Cup (6): 1969–70, 1975–76, 2013–14, 2015–16, 2017–18, 2018-19

Community Shield (6): 1937, 1968, 1972, 2012, 2018, 2019

Kupa UEFA (1): 1969–70

Rivaliteti

Rivaliteti më i madh i Cityt mbetet ai lokal me Mancheter Unitedin, ku sidomos në vitet e fundit është shndërruar në një prej derbive lokalë më të mëdhenj në botë.

Kjo ka ndodhur marrë parasysh se epoka e re në futboll i ka gjetur të dyja klubet me fuqi të madhe financiare dhe ku ato edhe për shkak të fuqisë së madhe ekipore garojnë me njëra tjetrën për trofe dhe për nderin e te qenurit klubi i parë në qytetin e Mançesterit.

Nofkat
City, The Citizens, The Sky Blues

Stadiumi

Stadiumi i Qytetit të Mançesterit i njohur ndryshe si Eastlands apo sot Etihad Stadium, e ka marrë këtë emër për shkak të detyrimeve ndaj sponzorit në vitin 2011.

Stadiumi është shtëpia e Cityt që prej vitit 2002, ku ka zhvilluar ndeshjet pasi u largua nga Maine Road. City shpenzoi edhe 30 milionë funte për ta bërë të shfrytëzueshme si terren të futbollit.

Ndeshja inauguruese në stadiumin e ri ishte një fitore prej 2-1 ndaj Barcelonës në një ndeshje miqësore. Stadiumi ka një kapacitet prej 55 mijë e 97 shikuesish.

Faqja zyrtare e Manchester Cityt.