LAJMI I FUNDIT:

Roma

Info

AS Roma është klub futbollistik i bazuar në kryeqytetin italian të Romës. Klubi është themeluar më 22 korrik 1927. Është ndër ekipet më të mëdha në Itali. Ekipi është përbërë vetëm nga lojtarë italianë. Ndër legjendat e klubit është edhe sulmuesi shqiptar, Naim Kryeziu, i cili gjatë periudhës 1939-1947 ka shënuar 27 gola. Ai njihet si shqiptari i vetëm që ka fituar titullin e ligës elitare italiane në vitin 1941.

Dalin detaje të reja për Evan N’Dickan, mësohet arsyeja pse mbrojtësi ra në tokë

Dalin detaje të reja për Evan N’Dickan, mësohet arsyeja pse mbrojtësi ra në tokë

Serie A
Çfarë ndodhi me të vërtetë me Evan N’Dickan e Romës pasi ra pa ndjenja në fushë, dalin detaje të tjera nga rasti që tronditi Italinë 

Çfarë ndodhi me të vërtetë me Evan N’Dickan e Romës pasi ra pa ndjenja në fushë, dalin detaje të tjera nga rasti që tronditi Italinë 

Serie A
Ndeshja e ndërprerë shkaku i rastit shqetësues të yllit të Romës, reagon Udinese

Ndeshja e ndërprerë shkaku i rastit shqetësues të yllit të Romës, reagon Udinese

Serie A
Dalin rezultatet e EKG-së së Evan Ndicka – situatë shqetësuese te Roma

Dalin rezultatet e EKG-së së Evan Ndicka – situatë shqetësuese te Roma

Serie A
Momente paniku dhe frike në përballjen Udinese-Roma, mbrojtësi Ndicka rrëzohet në fushë – ndeshja pezullohet

Momente paniku dhe frike në përballjen Udinese-Roma, mbrojtësi Ndicka rrëzohet në fushë – ndeshja pezullohet

Serie A
Capello nuk i kursen lëvdatat për De Rossin: Shumë i zgjuar taktikisht, studion shumë

Capello nuk i kursen lëvdatat për De Rossin: Shumë i zgjuar taktikisht, studion shumë

Serie A
Notat e lojtarëve, Milan 0-1 Roma: Shkëlqen mbrojtja romake, kuqezinjtë dobët në sulm

Notat e lojtarëve, Milan 0-1 Roma: Shkëlqen mbrojtja romake, kuqezinjtë dobët në sulm

Liga e Evropës
Simfonia e De Rossit jehon edhe në “San Siro”, Roma mposht Milanin si mysafir

Simfonia e De Rossit jehon edhe në “San Siro”, Roma mposht Milanin si mysafir

Liga e Evropës
Roma në epërsi ndaj Milani pas pjesës së parë

Roma në epërsi ndaj Milani pas pjesës së parë

Liga e Evropës
Formacionet zyrtare, Milan – Roma: Pioli dhe De Rossi me më të mirë në dispozicion

Formacionet zyrtare, Milan – Roma: Pioli dhe De Rossi me më të mirë në dispozicion

Liga e Evropës
“Nuk jemi shumë larg Real Madridit apo Man Cityt” – Pioli lavdëron skuadrën e tij para ndeshjes me Romën

“Nuk jemi shumë larg Real Madridit apo Man Cityt” – Pioli lavdëron skuadrën e tij para ndeshjes me Romën

Liga e Evropës
Gjashtë vite nga një nga përmbysjet më të mëdha në histori, bota e futbollit u shokua nga deklasimi i Barcelonës

Gjashtë vite nga një nga përmbysjet më të mëdha në histori, bota e futbollit u shokua nga deklasimi i Barcelonës

Liga e Kampionëve
Festa e tepruar pas derbit i kushton, dënohet Mancini i Romës

Festa e tepruar pas derbit i kushton, dënohet Mancini i Romës

Serie A
Festë me flamur kundër rivalit lokal, Mancini mund të dënohet

Festë me flamur kundër rivalit lokal, Mancini mund të dënohet

Serie A
U përleshën gjatë derbit, Dybala me një provokim të rëndë ia kujton Guendouzit humbjen e Francës në finale nga Argjentina

U përleshën gjatë derbit, Dybala me një provokim të rëndë ia kujton Guendouzit humbjen e Francës në finale nga Argjentina

Serie A
Perandori i famshëm vazhdon t’i trishtojë të gjithë: Adriano shihet i dehur në treg duke qeshur me një grua, më pas puthi dorën e një burri

Perandori i famshëm vazhdon t’i trishtojë të gjithë: Adriano shihet i dehur në treg duke qeshur me një grua, më pas puthi dorën e një burri

Ligat tjera
Klubet nga Arabia Saudite duan Lukakun

Klubet nga Arabia Saudite duan Lukakun

Ligat tjera
A kishte klan kundër Mourinhos? Ylli i Romës më në fund përgjigjet direkt

A kishte klan kundër Mourinhos? Ylli i Romës më në fund përgjigjet direkt

Serie A
Për 30 milionë euro, Juventusi mund ta shes talentin e madh – klube me emër e duan

Për 30 milionë euro, Juventusi mund ta shes talentin e madh – klube me emër e duan

Serie A
E ardhmja e pasigurt e Dybalas, mes rinovimit të kontratës dhe ofertave nga klubet arabe

E ardhmja e pasigurt e Dybalas, mes rinovimit të kontratës dhe ofertave nga klubet arabe

Serie A
Revolucion “detyrues” te Roma: Së paku gjashtë largime në verë

Revolucion “detyrues” te Roma: Së paku gjashtë largime në verë

Serie A
Askujt nuk i ka shkuar në mendje, zbulohet klubi ku do të luaj Lukaku nga sezoni i ri

Askujt nuk i ka shkuar në mendje, zbulohet klubi ku do të luaj Lukaku nga sezoni i ri

Serie A
Vila luksoze e legjendarit Cafu del në ankand, ai do ta shesë për gjysmën e çmimit për të shlyer borxhin e tij

Vila luksoze e legjendarit Cafu del në ankand, ai do ta shesë për gjysmën e çmimit për të shlyer borxhin e tij

Ndërkombëtare
“Kurrë mos thuaj kurrë” – Jose Mourinho i gatshëm për të marr klub të ri në verë

“Kurrë mos thuaj kurrë” – Jose Mourinho i gatshëm për të marr klub të ri në verë

Ndërkombëtare

as roma

Vetëm 14 vjet pas themelimit (1941), romakët e fituan titullin e parë të kampionit të Italisë.

Roma është klubi i katërt italian që ka më së shumti trofe në Itali, pas Juventusit, Milanit dhe Interit.

Romakët kanë fituar 14 trofe vendore duke përfshirë 3 tituj të Serie A, 9 trofe të Kupës së Italisë dhe dy tituj të Superkupës italiane.

Klubi i njohur me nofkën si Giallorossi, kanë fituar edhe një herë trofeun e më të mirit të ligës së dytë italiane, Serie B.

Megjithëse merr rregullisht pjesë në garat evropiane ajo asnjëherë nuk e ka fituar ndonjë trofe nga garat prestigjioze për klube.

Në fakt, ajo dy herë ka humbur në finale të garave evropiane, përkatësisht në finalen e Ligës së Kampionëve (1984) dhe atë të UEFA CUP (1991).

romes

Trofetë kryesore

Vendore

Serie A (3): 1941–42, 1982–83, 2000–01

Kupa e Italisë (9): 1963–64, 1968–69, 1979–80, 1980–81, 1983–84, 1985–86, 1990–91, 2006–07, 2007–08

Superkupa e Italisë (2): 2001, 2007

Evropiane

Liga e Kampionëve (0): Vendin e dytë (1984)

Kupa UEFA (0): Vendin e dytë (1991)

romaket

Rivaliteti

Në futbollin italian, Roma është klub me më shumë rival; kryesori është kundër ekipit lokal, Lazion, klubin me të cilët ndajnë Stadio Olimpico. Derbi në mes këtyre dy ekipeve quhet Derby della Capitale.

Rival tjerë janë edhe treshja e madhe italiane, Jventus,  Inter dhe Milan.

Nofkat

i Giallorossi

La Maggica

i Lupi

as roma 2

Stadiumi

Roma gjatë karrierës së vetë 88-vjeçare ka luajtur në katër stadiume të ndryshme.

1927-1928 Motovelodromo Appio

1929-1940 Campo Testaccio

1940-1953 Stadio Nazionale del PNF

1953- Stadio Olimpico

Stadiumi ka kapacitet prej 72,700 ulësesh, aktualisht është stadiumi i dytë më i madh i Italisë pas atij të përbashkëtit të Milanit dhe Interit.

Roma ishte mikpritëse e shumë organizimeve sportive evropiane dhe botërore.

1960 Lojërat Olimpike Verore

1975 Universiada verore

1977 Finalja e Kupës Evropiane për Klube

1984 Finalja e Kupës Evropiane për Klube

1987 Kampionati botëror në Atletikë

1990 Kupa Botërore

1996 Finalja e Ligës së Kampionëve

2009 Finalja e Ligës së Kampionëve

Faqja zyrtare e Romës.