Roma

AS Roma është klub futbollistik i bazuar në kryeqytetin italian të Romës. Klubi është themeluar më 22 korrik 1927. Është ndër ekipet më të mëdha në Itali. Ekipi është përbërë vetëm nga lojtarë italianë. Ndër legjendat e klubit është edhe sulmuesi shqiptar, Naim Kryeziu, i cili gjatë periudhës 1939-1947 ka shënuar 27 gola. Ai njihet si shqiptari i vetëm që ka fituar titullin e ligës elitare italiane në vitin 1941.

  • Lajmet e Fundit
  • Ndeshjet
  • Lojtarët
  • Historia
  • Fansat

as roma

Vetëm 14 vjet pas themelimit (1941), romakët e fituan titullin e parë të kampionit të Italisë.

Roma është klubi i katërt italian që ka më së shumti trofe në Itali, pas Juventusit, Milanit dhe Interit.

Romakët kanë fituar 14 trofe vendore duke përfshirë 3 tituj të Serie A, 9 trofe të Kupës së Italisë dhe dy tituj të Superkupës italiane.

Klubi i njohur me nofkën si Giallorossi, kanë fituar edhe një herë trofeun e më të mirit të ligës së dytë italiane, Serie B.

Megjithëse merr rregullisht pjesë në garat evropiane ajo asnjëherë nuk e ka fituar ndonjë trofe nga garat prestigjioze për klube.

Në fakt, ajo dy herë ka humbur në finale të garave evropiane, përkatësisht në finalen e Ligës së Kampionëve (1984) dhe atë të UEFA CUP (1991).

romes

Trofetë kryesore

Vendore

Serie A (3): 1941–42, 1982–83, 2000–01

Kupa e Italisë (9): 1963–64, 1968–69, 1979–80, 1980–81, 1983–84, 1985–86, 1990–91, 2006–07, 2007–08

Superkupa e Italisë (2): 2001, 2007

Evropiane

Liga e Kampionëve (0): Vendin e dytë (1984)

Kupa UEFA (0): Vendin e dytë (1991)

romaket

Rivaliteti

Në futbollin italian, Roma është klub me më shumë rival; kryesori është kundër ekipit lokal, Lazion, klubin me të cilët ndajnë Stadio Olimpico. Derbi në mes këtyre dy ekipeve quhet Derby della Capitale.

Rival tjerë janë edhe treshja e madhe italiane, Jventus,  Inter dhe Milan.

Nofkat

i Giallorossi

La Maggica

i Lupi

as roma 2

Stadiumi

Roma gjatë karrierës së vetë 88-vjeçare ka luajtur në katër stadiume të ndryshme.

1927-1928 Motovelodromo Appio

1929-1940 Campo Testaccio

1940-1953 Stadio Nazionale del PNF

1953- Stadio Olimpico

Stadiumi ka kapacitet prej 72,700 ulësesh, aktualisht është stadiumi i dytë më i madh i Italisë pas atij të përbashkëtit të Milanit dhe Interit.

Roma ishte mikpritëse e shumë organizimeve sportive evropiane dhe botërore.

1960 Lojërat Olimpike Verore

1975 Universiada verore

1977 Finalja e Kupës Evropiane për Klube

1984 Finalja e Kupës Evropiane për Klube

1987 Kampionati botëror në Atletikë

1990 Kupa Botërore

1996 Finalja e Ligës së Kampionëve

2009 Finalja e Ligës së Kampionëve

Faqja zyrtare e Romës.