LAJMI I FUNDIT:

Milan

Info

Associazione Calcio Milano që njihet shkurt AC Milan, apo thjesht Milan, është klub i bazuar në qytetin e Milanos. Është themeluar në vitin 1899 dhe është klubi i tretë më i mbështetur në Itali dhe një ndër klubet me më së shumti tifozë në Evropë.

 

Chelsea mbetet e vetme në garë për top yllin

Chelsea mbetet e vetme në garë për top yllin

Premier League
Lotito merr shembull futbollin belg dhe kërkon përsëritjen e ndeshjes Lazio – Milan, ku lojtarët e tij morën tre kartonë të kuq

Lotito merr shembull futbollin belg dhe kërkon përsëritjen e ndeshjes Lazio – Milan, ku lojtarët e tij morën tre kartonë të kuq

Serie A
Milani nuk pret më – ia cakton çmimin Maignanit

Milani nuk pret më – ia cakton çmimin Maignanit

Serie A
Arda Guler po kërkon më shumë minuta se sa te Real Madridi dhe këtë e sheh te gjiganti evropian

Arda Guler po kërkon më shumë minuta se sa te Real Madridi dhe këtë e sheh te gjiganti evropian

Serie A
Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

Serie A
E ardhmja e Ramsdale larg Arsenalit, gjiganti italian ka shprehur interesim për shërbimet e tij

E ardhmja e Ramsdale larg Arsenalit, gjiganti italian ka shprehur interesim për shërbimet e tij

Premier League
Tre kartonë të kuq, shumë gabime dhe kaos – dënohet gjyqtari i ndeshjes Lazio-Milan

Tre kartonë të kuq, shumë gabime dhe kaos – dënohet gjyqtari i ndeshjes Lazio-Milan

Serie A
“Është një pyetje e shëmtuar”, Pioli largohet nga konferenca për shtyp i revoltuar 

“Është një pyetje e shëmtuar”, Pioli largohet nga konferenca për shtyp i revoltuar 

Serie A
“Humbje e detyruar”, presidenti i Lazios shpërthen pas ‘skandalit’ ndaj Milanit

“Humbje e detyruar”, presidenti i Lazios shpërthen pas ‘skandalit’ ndaj Milanit

Serie A
Tensione dhe tre kartonë të kuq, goli i Okafor i jep tri pikë Milanit në ndeshjen dramatike ndaj Lazios

Tensione dhe tre kartonë të kuq, goli i Okafor i jep tri pikë Milanit në ndeshjen dramatike ndaj Lazios

Serie A
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Ylli i Serie A i thotë ‘jo’ transferimit te Barcelona

Ylli i Serie A i thotë ‘jo’ transferimit te Barcelona

Ndërkombëtare
Pioli e pranon se ka përfunduar gara për titull në Serie A

Pioli e pranon se ka përfunduar gara për titull në Serie A

Serie A
“Zgjodha numrin 10 shkaku i legjendës së Juventusit, e ardhmja te Milani” – Leao i premton besnikëri kuqezinjve

“Zgjodha numrin 10 shkaku i legjendës së Juventusit, e ardhmja te Milani” – Leao i premton besnikëri kuqezinjve

Serie A
Pioli i thotë Milanit ta transferojë yllin që e duan edhe Man United dhe Chelsea

Pioli i thotë Milanit ta transferojë yllin që e duan edhe Man United dhe Chelsea

Serie A
Milani është gati të shesë dy yje të skuadrës këtë verë

Milani është gati të shesë dy yje të skuadrës këtë verë

Serie A
Gjiganti evropian nis bisedimet për të nënshkruar me Theo Hernandezin

Gjiganti evropian nis bisedimet për të nënshkruar me Theo Hernandezin

Bundesliga
Milan merr vendim për transferimin e sulmuesit të ri, ka edhe dy mbrojtës në listën kryesore të dëshirave të verës

Milan merr vendim për transferimin e sulmuesit të ri, ka edhe dy mbrojtës në listën kryesore të dëshirave të verës

Serie A
PSG identifikon zëvendësuesin e Mbappe, me francezin që i bashkohet Real Madridit në verë si i lirë

PSG identifikon zëvendësuesin e Mbappe, me francezin që i bashkohet Real Madridit në verë si i lirë

Ligue 1
Milani dhe Atalanta ndahen në paqe në “San Siro”

Milani dhe Atalanta ndahen në paqe në “San Siro”

Serie A
Milan në kërkim të një transferimi të ri, ‘peshkon’ tek Manchester United

Milan në kërkim të një transferimi të ri, ‘peshkon’ tek Manchester United

Serie A
Gjiganti evropian kërkon transferimin e Theo Hernandezit, nuk është Real Madridi

Gjiganti evropian kërkon transferimin e Theo Hernandezit, nuk është Real Madridi

Bundesliga
Zbulohet buxheti që ka Milani për transferimin e një sulmuesi në verë

Zbulohet buxheti që ka Milani për transferimin e një sulmuesi në verë

Serie A
Hidhet shorti për 1/8-tën e Ligës së Evropës – Ndeshje interesante për Milanin, Liverpoolin dhe Leverkusenin

Hidhet shorti për 1/8-tën e Ligës së Evropës – Ndeshje interesante për Milanin, Liverpoolin dhe Leverkusenin

Liga e Evropës

Skuadra është themeluar si një skuadër futbolli dhe kriketi më 13 dhjetor 1899 nga emigrantët anglez, Alfred Edwards dhe Herbert Kilpin, me prejardhje nga qyteti i Nottinghamit. Për nder të origjinës së themeluesve, klubi vendosi që emri i klubit të jetë në anglisht.

Milani fitoi Scudetton e parë në vitin 1901, ndërsa të dytin dhe tretin në vitet 1906 dhe 1907.

Ndërsa në vitin 1908, Milani përjetoi një ndarje e cila u shkaktua nga mosmarrëveshjet e brendshme, duke mos lejuar të luajnë lojtarët e huaj. Dhe e gjitha kjo qoi në ndarjen e klubit dhe kështu u themelua një tjetër ekip me bazë në Milano, i quajtur FC Internazionale Milano apo Inter.

Pas kësaj ndarje, Milani nuk arriti të fitojë asnjë titull në nivelin kombëtarë deri në sezonin 1950-51, fal treshes së famshme Gre-No-Li.

Në vitin 1963, Milan fitoi titullin e parë kontinental duke mposhtur Benfican në finale të Kupës Evropiane.

Kuqezinjtë kanë fituar 31 trofe vendore duke përfshirë 18 tituj të Serie A, dy të Serie A, pesë trofe të Kupës së Italisë dhe gjashtë tituj të Superkupës së Italisë. Ndërsa sa i përket trofeve ndërkombëtarë deri në shkurtin e vitit 2014, ata ishin klubi më i trofeshëm në botë, por tani ky epitet i takon Al Ahly SC.

Gattuso duke festuar me Bonuccin dhe të tjerët (Getty Images)

TROFETË kryesore

Vendore

Serie A (18): 1901, 1906, 1907, 1950–51, 1954–55, 1956–57, 1958–59, 1961–62, 1967–68, 1978–79, 1987–88, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1998–99, 2003–04, 2010–11.

Serie B (2): 1980–81, 1982–83.

Kupa e Italisë (5): 1966–67, 1971–72, 1972–73, 1976–77, 2002–03.

Superkupa e Italisë (6): 1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016.

Evropiane

Liga e Kampionëve (7): 1962–63, 1968–69, 1988–89, 1989–90, 1993–94, 2002–03, 2006–07

Kupa UEFA (3): 1967–68, 1972–73

Superkupa e Evropës (5): 1989, 1990, 1994, 2003, 2007

Botërore

Kupa Interkontinentale (Kupa e Botës për Klube) (4): 1969, 1989, 1990, 2007.

AC Milan's Italian forward Mario Balotelli (L) and Inter Milan's Brazilian midfielder Felipe Melo gesture during the Serie A football match between Inter Milan and AC Milan at San Siro Stadium in Milan on September 13, 2015 . AFP PHOTO / GIUSEPPE CACACE (Photo credit should read GIUSEPPE CACACE/AFP/Getty Images)
Rivaliteti: Milani ka disa rivalë, I pari është rivali lokal, Interi, me të cilin zhvillojnë Derby della Madonnina. Ky rivalitet daton që nga themelimi i Nerazzurrëve, ndërsa emri i derbit i është vënë sipas të shenjtës Maria, statuja e të cilës ndodhet në Katedralen e Milanos. Ndërsa që nga viti 1995 ky një tifoz i Genoas u godit me thikë për vdekje nga disa mbështetës të Milanit, rivaliteti në mes klubeve është shtuar në mas të madhe.

Nofkat:

i Rossoneri (Kuqezinjtë)

il Diavolo (Djajtë)

Cities_Milan_San_Siro_stadium_095694_Stadiumi:

Milani luan në San Siro, i njohur zyrtarisht si Giuseppe Meazza, për nder të ish-lojtarit të AC Milan dhe Internazionale. Tifozët e këtij klubi zakonisht e përdorin emrin në San Siro, për shkak të zonës ku ndodhët stadiumi.

San Siro që ka 80.018 ulëse ka qenë shtëpia e Milanit që nga viti 1926 kur ishte ndërtuar nga presidenti i atëhershëm i Rossonerëve, Piero Pirelli. Në vitin 1935, stadiumi iu shit këshillit komunal, ndërsa nga viti 1947 atë e ndajnë me Interin.

Loja e parë e zhvilluar në këtë stadium ishte më 19 shtator 1926, kur Interi e mposhti Milanin me rezultat 6-3 në një ndeshje miqësore. Fillimisht, kishte kapacitet prej 35.000 ulësesh, por me kalimin e viteve, stadiumi është rindërtuar disa herë.

Faqja zyrtare e Milanit.