Florentino Perez ka qenë presidenti i Real Madridit për gati 20 vjet. Ai e shpëtoi klubin nga problemet serioze ekonomike kur mori detyrën në Bernabeu në vitin 2000 dhe e vuri klubin në rrugën e gjigantit shumëkombësh që është sot me projektin ‘Galacticos’. Tani, ai po kërkon për një plan të ri që do ta nxjerrë futbollin nga kriza në të cilën ndodhet, e përkeqësuar nga pandemia. Dhe ai është gati të mbrojë ashpër idetë e tij.

Në një intervistë të dhënë për AS, i pari i klubit madrilen ka thënë se ai mendon që Superliga Evropiane është shpëtimi i futbollit dhe jo siç është prezantuar ideja.

Më poshtë mund ta lexoni intervistën e tij të plotë:

– Ju keni thënë që projekti i Superligës nuk ka vdekur, se po vazhdon. Cila është situata aktuale? Dhe cilat janë hapat e ardhshëm?

Subjekti ekziston dhe anëtarët që përbëjnë Superligën janë gjithashtu aty. Ajo që kemi bërë i është dhënë vetes disa javë për të reflektuar në armiqësinë me të cilën njerëz të caktuar që nuk duan të humbin privilegjet e tyre kanë manipuluar projektin.

– A pendoheni që keni nisur Superligën në mënyrën si u bë?

Jo, sepse, nëse do të bëhej në një mënyrë apo në një tjetër, reagimi i këtyre pak të privilegjuarve do të kishte qenë i njëjtë. Në janar, presidenti i UEFA-s dërgoi goditje të ashpra paralajmëruese për Superligën. Ne dëshironim të flisnim përmes detajeve me UEFA-n, por ata as nuk na dhanë kohë. U organizua një operacion i orkestruar, i manipuluar, të cilin nuk e kam parë kurrë. Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë. Ne u detyruam t’i drejtoheshim gjykatave, të cilët lëshuan një urdhër, tha mjaft. Ai urdhëron UEFA-n dhe FIFA-n, dhe gjithashtu ligat dhe shoqatat kombëtare të futbollit të abstenojnë nga marrja e ndonjë mase ose veprimi, ose lëshimi i ndonjë deklarate ose komunikimi, që parandalon përgatitjen e Superligës. Sipas mendimit tim, ky gjykim i jep fund monopolit të UEFA-s. Por, pavarësisht se është lëshuar të martën, presidenti i UEFA-s vazhdoi me kërcënimet e tij të mërkurën. Këto janë veprime që shkojnë kundër konkurrencës së lirë në Bashkimin Evropian, dhe kjo është shumë serioze.

UEFA me njoftim të ri për 12 klubet që tentuan themelimin e Superligës Evropiane UEFA me njoftim të ri për 12 klubet që tentuan themelimin e Superligës Evropiane

– Kritika kryesore e Superligës është se është e dëmshme për ligat kombëtare, vendase dhe jep përshtypjen e një klubi privat, në të cilin asnjë skuadër nuk mund të hyjë për meritat e tyre. Çfarë keni për të thënë në lidhje me këtë?

Asnjë nga argumentet nuk është i vërtetë, përkundrazi, gjithçka është manipuluar. Nuk është një plan që përjashton klubet, as nuk është i dëmshëm për ligat e tjera. Projekti Superligës është zgjidhja më e mirë e mundshme dhe është krijuar për të ndihmuar futbollin të dalë nga kriza. Futbolli është dëmtuar rëndë sepse ekonomia e tij është shkatërruar dhe duhet t’i përshtatet epokës së re në të cilën po jetojmë. Superliga nuk shkon kundër garave të brendshme dhe qëllimi i saj është të sigurojë që më shumë para të jenë në dispozicion për të gjitha sektorët e futbollit. Koncepti është të krijoni më shumë interes për lojërat. As nuk mendoj se ndryshimet që ka bërë UEFA janë një zgjidhje e vërtetë për problemin sepse ajo që është propozuar nuk është as një përmirësim i modelit aktual. Gjithashtu, nuk mund të presim deri në vitin 2024. Por, në çdo rast, duhet të kemi bërë diçka keq. Ne do të përpiqemi ta kthejmë këtë dhe të zhvillojmë më shumë ide. Ndoshta zgjidhja është që të luajnë katër skuadrat më të mira në çdo ligë. Nuk e di, por duhet të bëhet diçka sepse të rinjtë e sotëm, ata midis 14 dhe 24 vjeç, po braktisin futbollin sepse e shohin atë si të mërzitshëm në krahasim me format e tjera të argëtimit që ata preferojnë. Janë katër miliardë tifozë futbolli në të gjithë botën dhe gjysma e tyre janë tifozë të klubeve në Superligë. Futbolli është i vetmi sport global. Po braktisin futbollin sepse e shohin atë si të mërzitshëm në krahasim me format e tjera të argëtimit që ata preferojnë.

– A janë gjërat ekonomikisht kaq të këqija sa ju të thoni se situata është jashtëzakonisht e rëndë dhe se futbolli po vdes?

Le të shohim të dhënat: një raport i fundit nga KPMG – vetëm në tre muajt e parë të pandemisë sezonin e kaluar, 12 klubet në Superliga raportuan humbje prej 650 milionë euro. Deri në fund të këtij sezoni, me pandeminë ende në vazhdim, humbjet do të jenë midis 2,000 dhe 2,500 milionë euro. Girondins [Bordeaux] kanë kaluar së fundmi në administratë. Ose ne bëjmë diçka së shpejti ose shumë klube të tjera do të kalojnë në falimentim.

– Projekti juaj propozon një zgjidhje të thjeshtë e cila do të rrisë të ardhurat – i bëni ndeshjet më konkurruese dhe më emocionuese. Si mund të bëhet kjo pa klubet më të vogla të ndjehen të mërzitur?

Realiteti është se ndeshjet e futbollit të cilat janë më interesante, argëtuese dhe konkurruese do të sjellin më shumë para. Dhe kjo do të jetë për të gjithë, jo vetëm për disa, sepse ligat kombëtare do të vlejnë më shumë. Dhe ne do të kemi shuma të mëdha për solidaritet, e cila është një pjesë e rëndësishme e projektit.- A kishit mbështetjen e një rrjeti televiziv?

Ne kemi punuar në këtë projekt për tre vjet dhe e kemi studiuar atë në detaje. Projekti është krijuar për të rikthyer interesin e tifozëve dhe kjo do të sjellë më shumë para për të gjithë: klube të mëdha, klube të mesme dhe klube të vogla.

– Pse mendoni se Bayern Munchen dhe PSG nuk u bashkuan me Superligën?

Për arsye të ndryshme. Në rastin e Bayern, ata janë në një proces për të ndryshuar trajnerin e tyre dhe në rastin e PSG, sepse ne do t’i tregonim më vonë. Për shkak se grupi prej 12 personash është ngritur dhe punon për një numër vitesh. Por, të dyja do të ishin të ftuar.

– Nëse ky informacion është i saktë, 12 klubet e Superligës jo vetëm që kanë nënshkruar një kontratë të detyrueshme, ata nuk mund të largohen nga projekti deri në vitin 2025 pa paguar dënime prej qindra miliona eurosh. Është kjo në rregull?

Unë nuk jam duke marrë kohën time për të shpjeguar se çfarë është një kontratë e detyrueshme këtu. Por fakti është, klubet nuk mund të largohen. Disa, për shkak të presionit, u është dashur të thonë se do të largohen. Por, ky projekt, ose diçka shumë e ngjashme, do të ndodhë, dhe shpresoj të jetë në një të ardhme të afërt.

Reagon banka amerikane JP Morgan që do ta financonte Superligën: Nuk e menduam këtë reagim, do të nxjerrim mësime Reagon banka amerikane JP Morgan që do ta financonte Superligën: Nuk e menduam këtë reagim, do të nxjerrim mësime

– A është larguar JP Morgan, banka që financon projektin e Superliga?

Kjo nuk është e vërtetë, as ata nuk janë larguar. Ata kanë marrë kohë për të reflektuar, si 12 klubet. Nëse diçka duhet të ndryshohet, ajo do të ndryshohet, por Superliga është projekti më i mirë që kemi menduar se mund të realizohet. Ajo që duhet të bëjmë është të rikthejmë tifozët, të rinjtë. Dhe për ta bërë këtë, duhet të bëhen ndryshime. Nëse UEFA dëshiron ta bëjë atë me projektin që ata shpallën ditë më parë, e vërteta është që unë nuk e kuptova atë dhe as nuk mendoj se do të ishte një zgjidhje e mirë. Për më tepër, ata duan të fillojnë në 2024, dhe ne do të shohim se cilat skuadra mund ta shtyjnë këtë kohë.

– Disa po sugjerojnë që të gjithë mund të jenë kundër Real Madridit, ose në zyra ose në fushën e lojës. Cilat janë mendimet tuaja?

Në Evropën demokratike në të cilën jetojmë, askush nuk mund të mendojë se është diçka që mund të ndodhë.

– Çfarë ju duket më shqetësuese: që 12 klubet themeluese të Superligës do të kenë humbje të vlerësuara për shkak të pandemisë prej rreth dy miliardë eurosh ose se gjysma e të gjithë të rinjve midis 14 dhe 24 po humbin interesin për futbollin?

Të dy janë njëlloj shqetësues. Kjo është arsyeja pse duhet të gjejmë zgjidhje. Kjo është arsyeja pse kemi dalë me Superligën.

– Pra, zgjidhja për të ardhmen e futbollit është më shumë të ardhura? A është menduar për uljen e kostos, kufijtë e pagave? Dhe nëse brenda disa vitesh nevojiten një miliard euro për të nënshkruar më Mbappen e ardhshëm, me 300 milionë për transferimin dhe një pagë prej 60 milionë, nga do të vijë kjo?

Për të filluar, pa të ardhura nuk ka asgjë. Tjetra, është e nevojshme të keni një konkurrencë të qëndrueshme, me Fair Play të rreptë Financiar, i cili funksionon dhe lejon konkurrencën në një fushë të barabartë, jo si tani me konkurrencën kundër klubeve të financuara nga shteti. Real Madrid, për shembull, ka vetëm tre burime të ardhurash: shitja e biletave, televizioni dhe sponsorët. Dhe tani jam edhe më i shqetësuar, sepse presidenti i UEFA-s sapo tha në Kongresin e tyre, këtë javë: “Ne duhet të çlirojmë investime dhe të mbrojmë njerëzit që mbështesin ekonomikisht klubet për shkak të pasionit të tyre për futbollin dhe dashuria për komunitetin e tyre lokal…”. Ata do të më shpjegojnë se si Madridi, një klub në pronësi të anëtarëve të tij, mund të konkurrojë kundër një klubi të financuar nga shteti.

Kualifikimi në Ligën e Kampionëve në rrezik për gjashtë nga 12 themeluesit e Superligës – do të ishte dështim shumë i madh për disa prej tyre Kualifikimi në Ligën e Kampionëve në rrezik për gjashtë nga 12 themeluesit e Superligës – do të ishte dështim shumë i madh për disa prej tyre

– Ju argumentoni se qëndrueshmëria ekonomike e futbollit varet nga Superliga, një turne që promovon konkurrencën. Por, Madridi po kryen një rinovim të jashtëzakonshëm të stadiumit të tij, Atletico ka një terren krejt të ri… Si mund t’ua shpjegoni këtë tifozëve? A nuk është kontradiktore?

Të dy projektet filluan para pandemisë, gjë që askush nuk e priste. Por, për më tepër, Atletico arriti një marrëveshje të madhe me Madrid City Hall. Dhe Real Madridi ka financuar rinovimin e Santiago Bernabeut për 30 vjet me kushte të pabesueshme. Delegatët e klubit e miratuan atë sepse rinovimi do të sjellë të ardhura vjetore midis 150 dhe 200 milionë euro. Do të thotë se do të jetë shumë fitimprurëse.

– Çfarë merrni nga fakti që tre nga katër gjysmëfinalistët në Ligën e Kampionëve (Manchester City, Chelsea dhe PSG) janë hetuar nga UEFA për shkeljen e rregullave të Fair Play Financiar?

Unë nuk dua të gjykoj askënd. Por, do të thosha se po, ne jemi të shqetësuar. Por, jo për shkak të asaj që tashmë ka ndodhur, më shumë për shkak të asaj që mund të ndodhë. Sepse ne kemi parë tashmë atë që ka thënë presidenti i UEFA-s. Nëse klubet ose pronarët e pasur të financuar nga shteti mund të injektojnë para pa kufij, do të jetë e vështirë të garosh në kushte të barabarta. Kjo është arsyeja pse transparenca është e nevojshme dhe të dimë se nga vijnë të ardhurat e klubeve.

– A jeni befasuar nga reagimi i Ceferin dhe Tebas, në veçanti, në kundërshtim me projektin? Pse mendoni se ata reaguan ashtu dhe pse mendoni se është një manovër e orkestruar?

Sjellja e presidentit të UEFA-s ka qenë më pak se e duhur, madje më shumë nga presidenca e një institucioni që promovon futbollin dhe vlerat e tij. Gjithçka që ka ndodhur ka qenë e thyer, përfshirë fyerje dhe kërcënime. Fuqia e tij na befasoi. Të gjitha idetë që po parashtroj në këtë intervistë unë personalisht mund t’i shpjegoja atyre.

– Sipas disa burimeve, ishte Laporta ai që i tha Tebasit gjatë një dreke për njoftimin e Superligës. Dhe ishte Tebas ai që i tha Ceferinit, i cili atëherë ishte në gjendje të organizonte sulmin e tij. E dini nëse ka qenë kështu?

Nuk e besoj, sinqerisht. Laporta e di që Superliga është zgjidhja më e mirë sepse ajo rikthen pasionin për futbollin dhe si pasojë të ardhurat. Situata ekonomike nuk do t’i japë askujt një frymë ashpërsie.

– Sa kohë mendoni se mund të mbajnë klubet pa reformuar Ligën e Kampionëve, ta quajnë Superligë apo çfarëdo tjetër?

Jo shumë gjatë, dhe për më tepër ekipet do të duhet të shesin lojtarët e tyre më të mirë dhe do të jetë gjithnjë e më pak interesante. Pandemia nuk është vetëm ajo që kemi vuajtur deri më tani, por efektet ekonomike që do të shkaktojë.

– Por nëse UEFA ka një monopol në futbollin në Evropë, pse do ta linin të shkojë?

Sepse legjislacioni evropian ndalon monopolet. Dhe ka një vendim nga një gjyqtar që e thotë qartë atë.

Presidenti i La Ligës kritikon klubet që themeluan Superligën evropiane: Ishte një grusht shtet ndaj futbollit Presidenti i La Ligës kritikon klubet që themeluan Superligën evropiane: Ishte një grusht shtet ndaj futbollit

– A mund të zgjidhej e gjithë kjo rrëmujë me UEFA-n nëse klubet kishin marrë pjesë drejtpërdrejt në negociatat me rrjetet televizive?

Kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë. Kjo përcaktohet në kontratat detyruese të Superligës. Të 12 klubet janë në marrëveshje, dhe të tjerët që duket se janë kundër projektit, por në të njëjtën kohë luajnë në basketboll, në EuroLigë. Tani është koha për të vënë në punë dhe për të shpjeguar projektin për njerëzit, për të shpjeguar se është e gabuar të thuash se është ekskluzive. Ne duam të bëjmë të njëjtën gjë siç ndodhi në basketboll me EuroLigë. Por, sa herë që ka një ndryshim, edhe nëse është një ndryshim për të mirë, ai përballet me refuzim. E njëjta gjë ndodhi kur ligat kombëtare u krijuan në një kohë kur kishte vetëm liga rajonale, dhe natyrisht kur u krijua Kupa Evropiane, në vitin 1955. Por, kohët ndryshojnë dhe njerëzit dhe bota evoluojnë, dhe është e nevojshme të përshtaten. Jo vetëm që është e nevojshme, por edhe më shumë është për më të mirën. Unë nuk jam duke shkuar që t’i tregoj UEFA-s çfarë të bëjë.

– A ndikon që Superliga të shkojë përpara me 12 nënshkrimet e klubeve? Nëse jo, a do të shohim klube të financuara nga shteti duke u rritur çdo vit dhe pjesa tjetër të bie?

Është e rëndësishme që gjithçka të jetë transparente dhe origjina e fondeve të jetë e dukshme. Për shembull, që sponsorizimi të jetë ai që është në të vërtetë, dhe jo ai që duket të jetë. Dhe nëse gjithçka bëhet më mirë, kjo do të jetë mirë për të gjithë. Në grupin prej 12 ka klube me pronarë milionerë të cilët e kanë kuptuar çështjen.

– Me atë sfond, a mundet Rea Madridi ta mbajë Viniciusin, apo Barça, Pedrin, apo do të përfundojnë duke u larguar, siç ndodhi me Ferran Torres?

Le të shohim nëse askush nuk është i detyruar të shesë lojtarët e tyre më të mirë! Futbollistët mund të përfundojnë në ato skuadra me burime të pakufizuara, mbi tre burimet e të ardhurave që përmenda më parë.

– Këtë të enjte, Tebas u takua me të gjitha klubet [në LaLiga] përveç Real Madrid, Barcelona dhe Atleticon?

Kjo nuk është ajo që është e rëndësishme. Ajo që duhet të shpjegoj është se pjesa më e madhe e burimeve për LaLiga vijnë nga Real Madrid, Barça dhe Atletico Madrid. Kjo është e vërteta. Të dalësh kundër atyre që të japin më shumë nuk duket shumë normale, por pasi ka privilegje historike të fituara tashmë, edhe njerëzit hutohen.

– Sa kohë i jepni Superligës për të ecur përpara ose për tu anuluar – katër vitet që keni përpara si president i Real Madrid, për shembull?

Sa me shpejt te jete e mundur. Duhet ta bëjmë para se të jetë vonë. Ne nuk mund të durojmë katër vjet, sepse nëse gjërat vazhdojnë kështu … Unë do t’ju tregoj raportin nga KPMG, për të gjitha klubet, është shkatërrues për futbollin.

– Në Itali të drejtat televizive sapo janë rinovuar për 300 milionë euro më pak. A është ky një paralajmërim?

E njëjta gjë do të ndodhë në Spanjë dhe në Angli. Raundi tjetër i kontratave do të jetë më i ulët nëse nuk e korrigjojmë situatën duke rritur konkurrencën dhe interesin për ndeshjet. Përndryshe, të rinjtë do të shkojnë në platforma të tjera që i argëtojnë më shumë dhe që po punojnë ditë për ditë për t’i dhënë atyre atë që duan dhe t’i fitojnë ata si klientë të rinj. Rezultati do të jetë që audienca jonë të bjerë dhe të bjerë vazhdimisht.

Perez flet për të gjitha: Kontrata që klubet kanë me Superligën, PSG dhe Bayerni, sanksionet nga UEFA dhe në fund për CR7, Mbappen dhe vizitën e babit të Haaland Perez flet për të gjitha: Kontrata që klubet kanë me Superligën, PSG dhe Bayerni, sanksionet nga UEFA dhe në fund për CR7, Mbappen dhe vizitën e babit të Haaland

– Nuk ka dyshim që nuk jeni i bindur nga reforma e UEFA-s në Ligën e Kampionëve për 2024?

E vërteta është, jo. Jo formati, që askush nuk e kupton, as periudha kohore, sepse deri në vitin 2024… ose ne e rregullojmë këtë para ose të gjitha klubet falimentojnë. Do të ketë një kryengritje të ekipeve ndërsa falimentojnë, sepse të vetmit që do të mbijetojnë do të jenë klube të financuara nga shteti ose që kanë pronarë multimilionerë, të cilët janë të gatshëm, për argëtimin e tyre, të humbin qindra miliona [euro] secilin sezon. /Telegrafi/