Me 17 kartonë të verdhë brenda një sezoni, Klaus Gjasula ka vendosur një rekord të ri në Bundesliga.

Mesfushori shqiptar është bërë lojtari që ka marrë më së shumti kartonë të verdhë brenda një edicioni në elitën e futbollit gjerman.

Në përgjithësi 30-vjeçari shqiptar është ndëshkuar 132 herë me kartonë të verdhë gjatë karrierës së tij në 329 takime në futbollin profesionist.

E falë ndëshkimeve rekord të Gjasulës, Transfermarkt ka bërë zgjedhjen e 25 lojtarëve më të ndëshkuar në botë në 20 vitet e fundit.

Kapiteni i Real Madridit, Sergio Ramos është lider i padiskutueshëm sa i përket ndëshkimeve me kartonë të verdhë.

Reklama

Spanjolli ka marrë 259 kartonë të verdhë në 873 ndeshje me Realin, Sevillën dhe Kombëtaren e Spanjës.

Reklama

Pozitën e dytë me ndëshkime me të verdhë e mbanë meksikani Gerardo Torrado që është ndëshkuar 228 herë, ndërsa Dani Alves është në pozitën e tretë me 210 kartonë të verdhë.

Në mesin e më të ndëshkuarve ndodhet edhe kapiteni legjendar i Shqipërisë, Lorik Cana që ka marrë 162 kartonë të verdhë me klubet si Sunderland, Marseille, PSG, Lazio, Galatasaray e Nantes si dhe me Kombëtaren kuqezi.

Më poshtë keni listën prej 25 lojtarëve më të ndëshkuar në 20 vitet e fundit në futbollin botëror.

Reklama

1. Sergio Ramos – 259 kartonë të verdhë

2. Gerardo Torrado – 228 kartonë të verdhë

3. Dani Alves – 210 kartonë të verdhë

4. Xabi Alonso – 197 kartonë të verdhë

5. Daniele Conti – 190 kartonë të verdhë

Reklama

6. Gabi – 189 kartonë të verdhë

7. Raul Garcia – 185 kartonë të verdhë

8. David Albelda – 183 kartonë të verdhë

9. Giampiero Pinzi – 182 kartonë të verdhë

10. Emre Belozoglu – 181 kartonë të verdhë

11. Arturo Vidal – 180 kartonë të verdhë

12. Matteo Contini 176 kartonë të verdhë

13. Felipe Melo – 176 kartonë të verdhë

Reklama

14. Javier Mascherano – 175 kartonë të verdhë

15. Alberto Lopo – 171 kartonë të verdhë

16. Stathis Tavlaridis – 169 kartonë të verdhë

17. Daniele De Rossi – 167 kartonë të verdhë

Daniele De Rossi. (Photo by Paolo Bruno/Getty Images )

18. Rafael Marquez – 167 kartonë të verdhë

19. Dario Srna – 167 kartonë të verdhë

Reklama

20. Jelle Van Dame – 166 kartonë të verdhë

21. Pepe – 165 kartonë të verdhë

Pepe. (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

22. Alexandru Gatcan – 165 kartonë të verdhë

23. Leonardo Ponzio – 164 kartonë të verdhë

24. Jermaine Jones – 163 kartonë të verdhë

25. Lorik Cana – 162 kartonë të verdhë

Reklama

Lorik Cana. (Photo by Clive Mason/Getty Images)

/Telegrafi/