LAJMI I FUNDIT:

Lojtarët më të ‘egër’ në 20 vitet e fundit, Sergio Ramos lider i padiskutueshëm – Cana në mesin e më të ndëshkuarve

Me 17 kartonë të verdhë brenda një sezoni, Klaus Gjasula ka vendosur një rekord të ri në Bundesliga.

Mesfushori shqiptar është bërë lojtari që ka marrë më së shumti kartonë të verdhë brenda një edicioni në elitën e futbollit gjerman.

Në përgjithësi 30-vjeçari shqiptar është ndëshkuar 132 herë me kartonë të verdhë gjatë karrierës së tij në 329 takime në futbollin profesionist.

E falë ndëshkimeve rekord të Gjasulës, Transfermarkt ka bërë zgjedhjen e 25 lojtarëve më të ndëshkuar në botë në 20 vitet e fundit.

Kapiteni i Real Madridit, Sergio Ramos është lider i padiskutueshëm sa i përket ndëshkimeve me kartonë të verdhë.

Spanjolli ka marrë 259 kartonë të verdhë në 873 ndeshje me Realin, Sevillën dhe Kombëtaren e Spanjës.

Pozitën e dytë me ndëshkime me të verdhë e mbanë meksikani Gerardo Torrado që është ndëshkuar 228 herë, ndërsa Dani Alves është në pozitën e tretë me 210 kartonë të verdhë.

Në mesin e më të ndëshkuarve ndodhet edhe kapiteni legjendar i Shqipërisë, Lorik Cana që ka marrë 162 kartonë të verdhë me klubet si Sunderland, Marseille, PSG, Lazio, Galatasaray e Nantes si dhe me Kombëtaren kuqezi.

Më poshtë keni listën prej 25 lojtarëve më të ndëshkuar në 20 vitet e fundit në futbollin botëror.

1. Sergio Ramos – 259 kartonë të verdhë

2. Gerardo Torrado – 228 kartonë të verdhë

3. Dani Alves – 210 kartonë të verdhë

4. Xabi Alonso – 197 kartonë të verdhë

5. Daniele Conti – 190 kartonë të verdhë

6. Gabi – 189 kartonë të verdhë

7. Raul Garcia – 185 kartonë të verdhë

8. David Albelda – 183 kartonë të verdhë

9. Giampiero Pinzi – 182 kartonë të verdhë

10. Emre Belozoglu – 181 kartonë të verdhë

11. Arturo Vidal – 180 kartonë të verdhë

12. Matteo Contini 176 kartonë të verdhë

13. Felipe Melo – 176 kartonë të verdhë

14. Javier Mascherano – 175 kartonë të verdhë

15. Alberto Lopo – 171 kartonë të verdhë

16. Stathis Tavlaridis – 169 kartonë të verdhë

17. Daniele De Rossi – 167 kartonë të verdhë

Daniele De Rossi. (Photo by Paolo Bruno/Getty Images )

18. Rafael Marquez – 167 kartonë të verdhë

19. Dario Srna – 167 kartonë të verdhë

20. Jelle Van Dame – 166 kartonë të verdhë

21. Pepe – 165 kartonë të verdhë

Pepe. (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

22. Alexandru Gatcan – 165 kartonë të verdhë

23. Leonardo Ponzio – 164 kartonë të verdhë

24. Jermaine Jones – 163 kartonë të verdhë

25. Lorik Cana – 162 kartonë të verdhë

Lorik Cana. (Photo by Clive Mason/Getty Images)

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Pësuan humbje turpëruese në shtëpi, lideri i tifozëve zbret në fushë dhe i jep një mësim të mirë futbollistëve të skuadrës gjermane

Pësuan humbje turpëruese në shtëpi, lideri i tifozëve zbret në fushë dhe i jep një mësim të mirë futbollistëve të skuadrës gjermane

Bundesliga
Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Allegri e turpëron talentin 18-vjeçar: E fut në ndeshje, ai shkakton penallti dhe trajneri italian e largon menjëherë nga fusha

Serie A
Mësohen fjalët që Thomas Tuchel i tha lojtarëve në zhveshtore pas vendimit për tu larguar nga Bayerni

Mësohen fjalët që Thomas Tuchel i tha lojtarëve në zhveshtore pas vendimit për tu larguar nga Bayerni

Bundesliga
Messi gjuajti fortë nga gjuajtja e lirë, por ai ka goditur një foshnje që ishte prapa portës

Messi gjuajti fortë nga gjuajtja e lirë, por ai ka goditur një foshnje që ishte prapa portës

Ndërkombëtare
Ish-gjyqtari i La Ligas tregon se si duhej të kishte vepruar Gil Manzano në momentin që shkaktoi kaos

Ish-gjyqtari i La Ligas tregon se si duhej të kishte vepruar Gil Manzano në momentin që shkaktoi kaos

La Liga
Rodrygo në probleme serioze te Real Madridi

Rodrygo në probleme serioze te Real Madridi

La Liga
Kalo në kategori