LAJMI I FUNDIT:

Transferimet më të mira nga Liga Premier në Super Ligën turke, në mesin e tyre edhe një shqiptar (Foto)

Transferimet më të mira nga Liga Premier në Super Ligën turke, në mesin e tyre edhe një shqiptar (Foto)

Robin van Persie përfundoi aventurën e tij 11-vjeçare në futbollin anglez për të kaluar te Fenerbahce për katër milionë funte.

Ky transferim ndodhi sot (e hënë) një vit më parë dhe rezultoi të jetë i suksesshëm.

Liga Premier gjithmonë e më shumë po shndërrohet në një ligë e cila po furnizon me lojtarë Super Ligën turke.

Top 20 lojtarët më të shtrenjtë nën 21-vjeç (Foto)
Lexo po ashtu Top 20 lojtarët më të shtrenjtë nën 21-vjeç (Foto)

Shumë emra të mëdhenj si Van Persi, Nani, Lukas Podolksi, apo shqiptari Lorik Cana u joshën nga futbolli turk, duke lënë pas opisione nga shumë liga tjera.

Më poshtë keni transferimet më të mira nga Liga Premier në Super Ligën turke dhe me këtë rast edhe notat e transferimeve. /Telegrafi/

Gjashtë sportistët që e kanë fituar LK-në si lojtarë dhe trajnerë (Foto)
Lexo po ashtu Gjashtë sportistët që e kanë fituar LK-në si lojtarë dhe trajnerë (Foto)

Galatasaray

Junichi Inamoto

Viti: 2006
Nga: West Brom
Paraqitjet: 30
Nota e transferimit: 3/10

Junichi Inamoto spent just one season at Galatasaray after a six-year spell in British football.

Harry Kewell

Viti: 2008
Nga: Liverpool
Paraqitjet: 91
Nota e transferimit: 6/10

Harry Kewell

Elano

Viti: 2009
Nga: Manchester City
Paraqitjet: 47
Nota e transferimit: 4/10

Elano

Lucas Neil

Viti: 2009
Nga: Everton
Paraqitjet: 50
Nota e transferimit: 5/10

Lucas Neill

Lorik Cana

Viti: 2010
Nga: Sunderland
Paraqitjet: 31
Nota e transferimit: 4/10

Lorik Cana scored just once in 24 Süper Lig matches for Galatasaray

Lorik Cana shënoi vetëm një gol në 24 paraqitje në Super Ligë me Galatasarayn. Mbrojtësi shqiptar nuk arriti të ambientohet në futbollin turk dhe kështu kaloi te Lazio si pjesë e një marrëveshje shkëmbyese me klubin italian.

Emmanuel Eboue

Viti: 2011
Nga: Arsenal
Paraqitjet: 101
Nota e transferimit: 7/10

Eboue

Lukas Podolski

Viti: 2015
Nga: Arsenal
Paraqitjet: 43
Nota e transferimit: 6/10

Lukas Podolski was Galatasaray's top goalscorer last season with 13 goals.

Besiktas

Oguzhan Ozyakup

Viti: 2012
Nga: Arsenal
Paraqitjet: 142
Nota e transferimit: 8/10

Ozyakup

Kerim Frei

Viti: 2013
Nga: Fulham
Paraqitjet: 95
Nota e transferimit: 6/10

Karim Frei won 46% of his duels in the Süper Lig last season.

Demba Ba

Viti: 2014
Nga: Chelsea
Paraqitjet: 44
Nota e transferimit: 7/10

Demba Ba managed 18 goals in 29 league matches for Besiktas.

Fenerbahçe

Emre Belozoglu

Viti: 2008
Nga: Newcastle United
Paraqitjet: 140
Nota e transferimit: 7/10

1096125_620x410

Miroslav Stoch

Viti: 2010
Nga: Chelsea
Paraqitjet: 101
Nota e transferimit: 5/10

1083155_620x410

Raul Meireles

Viti: 2012
Nga: Chelsea
Paraqitjet: 105
Nota e transferimit: 6/10

Raul Meireles

Dirk Kuyt

Viti: 2012
Nga: Liverpool
Paraqitjet: 130
Nota e transferimit: 8/10

Dirk Kuyt spent three succesful seasons with Fenerbahçe scoring 26 goals in 95 league matches.

Joseph Yobo

Viti: 2012
Nga: Everton
Paraqitjet: 114
Nota e transferimit: 6/10

Joseph Yobo

Nani

Viti: 2015
Nga: Manchester United
Paraqitjet: 47
Nota e transferimit: 5/10

Nani

Robin van Persie

Viti: 2015
Nga: Manchester United
Paraqitjet: 48
Nota e transferimit: 6/10

van persie


Në trend Sport

Më shumë
Çfarë po ndodh? Mbappe shihet në Barcelonë duke nënshkruar autografe për tifozët

Çfarë po ndodh? Mbappe shihet në Barcelonë duke nënshkruar autografe për tifozët

Ndërkombëtare
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
La Liga pa mëshirë: Barcelonës i është ulur sërish buxheti i pagave, Real Madridi mund të shpenzojë 500 milionë më shumë

La Liga pa mëshirë: Barcelonës i është ulur sërish buxheti i pagave, Real Madridi mund të shpenzojë 500 milionë më shumë

La Liga
Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Bundesliga
Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Ndërkombëtare
“Nuk do të shkojë askund” – drejtori i Bayer Leverkusen lë me gishta në gojë Liveroolin dhe Bayern Munichun

“Nuk do të shkojë askund” – drejtori i Bayer Leverkusen lë me gishta në gojë Liveroolin dhe Bayern Munichun

Bundesliga
Kalo në kategori