Si para çdo sezoni tjetër edhe tani në prag të fillimit të këtij 2022/2023, FiveThirtyEight ka bërë parashikimet e tyre se kush mund të jetë kampion në top pesë ligat evropiane.

Reklama

Duke ofruar një përqindje se cilat janë gjasat, ata po ashtu kanë parashikuar dhe shanset e tyre për në Ligën e Kampionëve.

Duke filluar nga Liga Premier, që ndryshe cilësohet edhe si liga më e fortë në botë, Manchester City mund të jetë kampion i trefishtë me 46 për qind. Pas tyre renditen Liverpooli me 30 për qind dhe Chelsea me 11 sosh.

LIVE: Afati kalimtar veror 2022 LIVE: Afati kalimtar veror 2022

Më pas kalojmë te La Liga, aty ku si favoritë shihet Real Madridi me 39 për qind, i ndjekur nga pas prej Barcelonës me 25 dhe Atletico Madridi me 12 për qind.

Reklama
Reklama

Në Bundesliga – Bayern Munichu pritet të konfirmohet sërish kampion dhe ka një përqindje prej 71, Borussia Dortmundi me nëntë dhe Rasenball Sport Leipzig me 8 për qind.

Edhe në Itali do të jetë një diferencë e madhe, pasi Interi është favoritë me 36 për qind, Milani me 17 dhe Napoli me 12 sosh.

Në Ligue 1 diferenca është edhe më e thellë, pasi Paris Saint-Germain parashikohet në 73 për qind si favoritë, Monaco me 6 fhe Lyoni me 5 për qind. /Telegrafi/

Foto: FiveThirtyEight/Prsc