LAJMI I FUNDIT:

Top 5 ligat evropiane: Parashikohet se kush do të shpallet kampion në secilin kampionat

Top 5 ligat evropiane: Parashikohet se kush do të shpallet kampion në secilin kampionat

Si para çdo sezoni tjetër edhe tani në prag të fillimit të këtij 2022/2023, FiveThirtyEight ka bërë parashikimet e tyre se kush mund të jetë kampion në top pesë ligat evropiane.

Duke ofruar një përqindje se cilat janë gjasat, ata po ashtu kanë parashikuar dhe shanset e tyre për në Ligën e Kampionëve.

Duke filluar nga Liga Premier, që ndryshe cilësohet edhe si liga më e fortë në botë, Manchester City mund të jetë kampion i trefishtë me 46 për qind. Pas tyre renditen Liverpooli me 30 për qind dhe Chelsea me 11 sosh.

Afati kalimtar veror 2022
Lexo po ashtu Afati kalimtar veror 2022

Më pas kalojmë te La Liga, aty ku si favoritë shihet Real Madridi me 39 për qind, i ndjekur nga pas prej Barcelonës me 25 dhe Atletico Madridi me 12 për qind.

Në Bundesliga – Bayern Munichu pritet të konfirmohet sërish kampion dhe ka një përqindje prej 71, Borussia Dortmundi me nëntë dhe Rasenball Sport Leipzig me 8 për qind.

Edhe në Itali do të jetë një diferencë e madhe, pasi Interi është favoritë me 36 për qind, Milani me 17 dhe Napoli me 12 sosh.

Në Ligue 1 diferenca është edhe më e thellë, pasi Paris Saint-Germain parashikohet në 73 për qind si favoritë, Monaco me 6 fhe Lyoni me 5 për qind. /Telegrafi/

Foto: FiveThirtyEight/Prsc

Në trend Sport

Më shumë
Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Granit Xhaka merr çmimin si 'Lojtar i ndeshjes' nga UEFA - statistikat e tij në përballje me Hungarinë

Përfaqësueset
Himni i Kombëtares kënga “Mora Fjalë” performohet sot ekskluzivisht nga artistja Shkurte Fejza në Prishtina Football Fest, në Sheshin

Himni i Kombëtares kënga “Mora Fjalë” performohet sot ekskluzivisht nga artistja Shkurte Fejza në Prishtina Football Fest, në Sheshin "Xhorxh Bush"!

Sport
LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

LIVE: Shqipëri-Itali, gjithçka rreth ndeshjes së parë të kuqezinjve në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Itali - Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Itali - Shqipëri, historiku i përballjeve mes dy kombëtareve

Përfaqësueset
Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Dortmundi vishet kuqezi, tifozët shqiptarë me këngë e valle presin ndeshjen e Kombëtares së Shqipërisë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
Kalo në kategori