LAJMI I FUNDIT:

Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Tifozët kanë shprehur shqetësimet e tyre pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve të ridizajnuara nga UEFA. Nga sezoni 24/25 e në vazhdim, gara më e madhe për klube në Evropë do të ketë një format krejtësisht të ri.

Një grup i vetëm prej 36 skuadrash do të zëvendësojë formatin e tetë grupeve me katër ekipe, me secilën skuadër që do të luajë tetë ndeshje gjatë fazës së re të grupeve. Katër do të jenë në shtëpi dhe katër si mysafir.

Pas fazës së grupeve, të gjitha skuadrat do të formohen në një tabelë ku tetë skuadrat e para do të kualifikohen automatikisht për në raundin e 16-të, ndërsa klubet që përfundojnë në vendin e nëntë dhe të 24-të do të hyjnë në një raund play-off për tetë vendet e mbetura.

Pasi të ketë filluar ky proces, vazhdimet në Ligën e Kampionëve do të kenë rrjedhë normale si në formatin e vjetër me dy ndeshje, çerekfinale dhe gjysmëfinale përpara finales eventuale.

Sipas gazetarit të COPE Arancha Rodriguez: “Ndeshjet e para do të luhen të martën, të mërkurën dhe të enjten. Xhiroja e fundit do të luhet në të njëjtën periudhë”.

Një tifoz shkroi në Twitter: “Ata po e shkatërrojnë futbollin, pse duhet të luhet një ndeshje e UCL të enjten”.

Klubi që mund të kualifikohet në Ligën e Kampionëve në rrethanat më unike për sezonin e ardhshëm
Lexo po ashtu Klubi që mund të kualifikohet në Ligën e Kampionëve në rrethanat më unike për sezonin e ardhshëm

Tifozi tjetër shtoi: “Liga e Kampionëve të enjten? Futbolli ka vdekur”.

Dikush tjetër shkroi: “SuperLiga është një ide e keqe sepse do të shkatërrojë futbollin dhe më pas ata (UEFA) dalin me këtë ide”. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
UEFA fillon procedurat disiplinore ndaj Serbisë

UEFA fillon procedurat disiplinore ndaj Serbisë

Përfaqësueset
“Janë Mbappe, Vinicius, Rodrygo dhe Bellingham” – Sulmuesi i Real Madridit shpjegon vendimin për t’u larguar

“Janë Mbappe, Vinicius, Rodrygo dhe Bellingham” – Sulmuesi i Real Madridit shpjegon vendimin për t’u larguar

La Liga
Mbappe me huqjen më të madhe deri më tani në Euro 2024

Mbappe me huqjen më të madhe deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
Presidenti i UEFA-s thotë atë që po e thonë të gjithë për yllin e Barcelonës

Presidenti i UEFA-s thotë atë që po e thonë të gjithë për yllin e Barcelonës

Përfaqësueset
Transferimi “më i dobët” i Kloppit tek Liverpooli, mund t’i bashkohet Arsenalit këtë verë

Transferimi “më i dobët” i Kloppit tek Liverpooli, mund t’i bashkohet Arsenalit këtë verë

Premier League
Franca e nis me këmbë të mbarë Euro 2024 – mposht minimalisht Austrinë

Franca e nis me këmbë të mbarë Euro 2024 – mposht minimalisht Austrinë

Përfaqësueset
Kalo në kategori