Portali i specializuar për vlerat e lojtarëve, transferimet dhe statistikat, ‘Transfermarkt’ ka përpiluar listën e ‘goditjeve’ rekord të afateve kalimtare për çdo sezon, duke filluar nga edicioni 2000-01 deri më 2019-20.

Reklama

Klubet që kanë bërë goditjet më të mëdha janë Real Madrid dhe Chelsea. Por cilët janë emrat më të mëdhenj dhe shi u rritën çmimet ndër vite?

Gjithçka filloi me Los Clancos: kur u prezantua me numri 10 në duart e tij, Luis Figo.

Ai nuk u prit mirë pastaj në Camp Nou si kundërshtar, por përfundimisht doli si blerje e madhe, duke luajtur në pesë sezone, 200 ndeshje dhe duke shënuar më shumë se 50 gola, e ku fitoi dy kampionate dhe Ligën e Kampionëve 2002.

Reklama

Më poshtë i gjeni transferimet më të shtrenjta të çdo afati kalimtar veror nga viti 2000.

Reklama

Sezoni 2000-01: LUIS FIGO – nga Barcelona te Real Madrid për 60 milionë euro

Sezoni 2001-02: ZINEDINE ZIDANE  – nga Juventus në Real Madrid për 77.5 milionë euro

Sezoni 2002-03: RIO FERDINAND  – nga Leeds te Manchester United  për 46 milionë euro

Sezoni 2003-04: DAVID BECKHAM  – nga Manchester United te Real Madrid për 37.5 milionë euro

Sezoni 2004-05: DIDIER DROGBA  – nga Olympique Marseille te Chelsea për 38. milionë euro

Sezoni 2005-06: MICHAEL ESSIEN  – nga Lyon në Chelsea  për 38 milionë euro

Reklama

Sezoni 2006-07: ANDRIY SHEVCHENKO  – nga Milano në Chelsea  për 46.88 milionë euro

Sezoni 2007-08: FERNANDO TORRES  – nga Atletico Madrid në Liverpool për 38 milionë euro

Sezoni 2008-09: ROBINHO  – nga Real Madrid në Manchester City  për 43 milionë euro

Reklama

Sezoni 2009-10: CRISTIANO RONALDO  – nga Manchester United te Real Madrid për 94 milionë euro

Sezoni 2010-11: FERNANDO TORRES  – nga Liverpooli te Chelsea  për 58.5 milionë euro

Sezoni  2011-12: JAVIER PASTORE  – nga Palermo në PSG  për  42 milionë euro

Sezoni  2012-13: THIAGO SILVA  – nga Milan në PSG  për 42 milionë euro

Sezoni  2013-14: GARETH BALE  – nga Tottenham te  Real  Madrid  për 101 milionë euro

Reklama

Sezoni  2014-15: LUIS SUAREZ  – nga Liverpooli te Barcelona  për 81.72 milionë euro

Sezoni  2015-16: KEVIN DE BRUYNE  – nga Wolfsburg në Manchester City  për 76 milionë euro

Sezoni  2016-17: PAUL POGBA  – Juventus te Manchester United  për 105 milionë  euro

Sezoni  2017-18: NEYMAR  – nga Barcelona te PSG  për 222 milionë euro

Reklama

Sezoni  2018-19: KYLIAN MBAPPÉ  – nga Monaco te PSG  për  145 milionë euro

Sezoni  2019-20: JOAO FELIX  – nga Benfica te Atletico Madrid  për 126 milionë  euro

/Telegrafi/