LAJMI I FUNDIT:

Buffon konsideron se Petr Cech është ndër portierët më të mirë në histori

Buffon konsideron se Petr Cech është ndër portierët më të mirë në histori
(Foto: PA)

Legjenda e Italisë dhe Juventusit, Gianluigi Buffon, ka dhënë komentin e tij në lidhje me portierin më të mirë të të gjitha kohërave.

Reklama

Gjatë pjesëmarrjes në emisionin e popullarizuar të futbollit në Twitch, ‘Boto TV’, 45-vjeçari është pyetur se kë e konsideron gardianin më të mirë në histori.

“Nuk më pëlqejnë këto gjëra. E njoh sportin dhe futbollin shumë mirë, mendoj se jam përballur me portierë shumë të fortë”.

(Foto: Getty)

“Disa prej tyre nuk e kanë pasur fatin e njëjtë me mua, prandaj nuk mund të gjykohen njësoj. Petr Cech ka qenë shumë i fortë, një nga më të mirët e të gjitha kohërave”, është shprehur Buffon.

Gjashtë futbollistët me teknikën më të mirë me të cilët ka luajtur Buffon
Lexo po ashtu Gjashtë futbollistët me teknikën më të mirë me të cilët ka luajtur Buffon

Gjatë karrierës së tij, Cech ka luajtur edhe për Chelsean dhe Arsenalin, ndërsa me Blutë ka fituar trofe të mëdha duke përfshirë katër tituj të Ligës Premier, një të Ligës së Kampionëve dhe një të Ligës së Evropës. /Telegrafi/