LAJMI I FUNDIT:

Top dhjetë derbit me rivalitetin më të madh në botë – tifozët kanë parë skena nga më të ndryshmet

Top dhjetë derbit me rivalitetin më të madh në botë – tifozët kanë parë skena nga më të ndryshmet

Superklasikja mes dy skuadrave nga Argjentina, Boca Juniors dhe River Plate, është emëruar si derbi me rivalitetin më të madh në botë.

Reklama

Sportskeeda ka renditur derbit më të mëdha nëpër botë, derisa ka përzgjedhur si dhjetë më të mëdhatë që dhurojnë spektakël sa herë që janë luajtur.

Buca Juniors – River Plate është në krye të listës, para atij mes Barcelonës dhe Real Madridit që ndryshe njihet me emrin El Clasico.

Credit: PA

Sportskeeda ka përpiluar dhjetë derbit me rivalitetin më të madh në botë dhe ato mund t’i shikoni më poshtë:

10# Derbi Kolkata (East Bengal vs ATK Mohun Bagan)

Credit: PA

9# Derbi i Kairos (Al Ahly vs Zamalek)

Credit: PA

8# Derbi Fla-Flu (Flamengo vs Fluminense)

Credit: PA

7# Old Firm (Celtic vs Rangers)

Credit: PA

6# Liverpool vs Manchester United

Credit: PA

5# Derby della Madonnina (Inter Milan vs AC Milan)

Credit: PA

4# Mother of all battles (derbi “Nëna e të gjitha betejave”) (Olympiacos and Panathinaikos)

Credit: PA

3# Derbi Intercontinental (Fenerbahce vs Galatasaray)

Credit: PA

2# El Clasico (Real Madrid vs Barcelona)

1# Superclasico (Boca Juniors vs River Plate). /Telegrafi/

Credit: PA