LAJMI I FUNDIT:

Super kompjuteri parashikon fituesin e Ligës së Kampionëve, befasi e madhe me favoritët

Super kompjuteri parashikon fituesin e Ligës së Kampionëve, befasi e madhe me favoritët

Një super kompjuter ka parashikuar fituesin e Ligës së Kampionëve për edicionin 2021-2022, me Manchester United që ka më shumë gjasa të triumfojë sesa Paris Saint-Germain.

Djajtë e Kuq janë një nga katër klubet angleze të përfshira në këtë garë, veç mbajtësit të trofeut në fuqi, Chelsea, fituesit të vitit 2019, Liverpooli, dhe finalistit të sezonit të kaluar, Manchester City.


PSG-së i janë shtuar gjasat për të fituar trofeun, falë nënshkrimit të Lionel Messit, i cili do të shpresojë ta udhëheqë klubin francez drejt triumfit të parë në histori, pas disa vitesh shpenzime marramendëse dhe dhimbjeje në zemër.

Rikthehen emocionet e Ligës së Kampionëve: Na presin tetë takime në fazën e grupeve
Lexo po ashtu Rikthehen emocionet e Ligës së Kampionëve: Na presin tetë takime në fazën e grupeve

Super kompjuteri po favorizon Manchester City që ta fitojë trofeun, pasi arriti në finalen e parë historike edicionin e kaluar, ku u mund nga goli i shënuar prej Kai Havertz.

Thomas Tuchel me lojtarët e tij kanë 10 për qind shanse për ta mbrojtur titullin, me fituesin e vitit 2020 – Bayern Munichun, që i ndan blutë e Londrës nga Manchester City.

Liverpool dhe Manchester United kanë 9 dhe 5 për qind shanse, respektivisht, për t’u bërë mbretër kontinentalë. Sidoqoftë, parashikimi u bë para se Cristiano Ronaldo të kthehej në mënyrë sensacionale në Old Trafford, ditët e fundit të afatit kalimtar veror.

Ronaldo e ka fituar këtë kompeticion plot pesë herë, një rekord në vete. Herën e parë triumfoi me Djajtë e Kuq në vitin 2008, katër herë e tjera me Real Madridin.

Sa fitojnë klubet nga secila fazë e Ligës së Kampionëve: Nga grupet, deri te finalja
Lexo po ashtu Sa fitojnë klubet nga secila fazë e Ligës së Kampionëve: Nga grupet, deri te finalja

Lista e plotë e parashikimit të fituesve të super kompjuterit të Ligës së Kampionëve:

1# Manchester City – 16% (shanset e triumfit)

2# Bayern Munich – 11%

3# Chelsea – 10%

4# Liverpool – 9%

5# Barcelona – 8%

6# Real Madrid – 6%

7# Manchester United – 5%

8# Ajax – 5%

9# RB Leipzig – 4%

10# Paris Saint-Germain – 4%

11# Borussia Dortmund – 4%

12# Atletico Madrid – 4%

13# Inter  – 4%

14# Juventus – 2%

15# Sevilla – 2%

16# Atalanta – 1%

17# RB Salzburg – 1%

18# Wolfsburg – <1%

19# Benfica – <1%

20# FC Porto – <1%

21# Villarreal – <1%

22# Milan – <1%

23# Sporting CP – <1%

24# Zenit St. Petersburg – <1%

25# Lille – <1%

26# Shakhtar Donetsk – <1%

27# BSC Young Boys – <1%

28# Club Brugge – <1%

29# Besiktas – <1%

30# Dynamo Kyiv – <1%

31# Malmo – <1%

32# Sheriff Tiraspol – <1% /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Zyrtare: Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me lojtarët e ftuar për Euro 2024 - Cikalleshi mbetet jashtë

Kombëtarja e Shqipërisë
Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari

Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari "special" i Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Rikthimet, befasitë dhe mungesat - lista e Sylvinhos për Euro 2024

Rikthimet, befasitë dhe mungesat - lista e Sylvinhos për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë
Ibrahimovic i propozoi Milanit një emër të madh për stolin – pronarët e refuzuan atë menjëherë

Ibrahimovic i propozoi Milanit një emër të madh për stolin – pronarët e refuzuan atë menjëherë

Serie A
Pesë lojtarë të dalë nga futbolli i Kosovës pjesë e listës së Shqipërisë për Euro 2024

Pesë lojtarë të dalë nga futbolli i Kosovës pjesë e listës së Shqipërisë për Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë

"Ka eksperiencë, grintë dhe është i vetmi mesfushor që ka luajtur në Evropian" - Sylvinho tregon arsyen e ftesës për Abrashin

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori