LAJMI I FUNDIT:

Nga blerjet e mëdha të verës, Haaland dhe Nunez deri te Neymar, Mbappe dhe Ronaldo – 100 transferimet më të shtrenjta të të gjitha kohërave

Nga blerjet e mëdha të verës, Haaland dhe Nunez deri te Neymar, Mbappe dhe Ronaldo – 100 transferimet më të shtrenjta të të gjitha kohërave

Vera e vitit 2022 premton të jetë një verë e ngarkuar për sa i përket transferimeve të mëdha parash, me lojtarë si Erling Haaland dhe Darwin Nunez në krye të listës.

Reklama

Paris Saint-Germain tronditi botën e futbollit në verën e vitit 2017 kur nënshkroi Neymar nga Barcelona dhe më pas e mori menjëherë Kylian Mbappe nga Monaco.

Ata mbeten dy lojtarët më të shtrenjtë të të gjitha kohërave, por nuk mund të mohohet se blerjet e bujshme të PSG-së frynë shumë tregun e transferimeve.

Dy blerjet më të shtrenjta në histori

Në të vërtetë, një numër lëvizjesh të mëdha pasuan shpejt, me Barcelonën që po përpiqej të plotësonte boshllëkun e lënë pas nga Neymar duke nënshkruar me lojtarë si Ousmane Dembele, Philippe Coutinho dhe Antoine Griezmann për mbi 100 milionë euro.

Gjithashtu në Spanjë, Atletico Madrid shpenzoi 126 milionë euro për talentin e Benficas, Joao Felix, ndërsa Real Madridi më në fund solli Eden Hazard në Santiago Bernabeu nga Chelsea për 100 milionë euro.

Pandemia e Covid-19 pati shkurtimisht një ndikim në tregun e transferimeve, por disa klube me sa duket tani janë rikuperuar, me lojtarë si Jack Grealish, Jadon Sancho, Darëin Nunez, Matthijs de Ligt dhe Aurelien Tchoucameni që lëvizin për shuma të mëdha.

Marrëveshjet më masive tani duket se do të vazhdojnë, por listën aktuale prej 100 futbollistëve më të shtrenjtë në botë mund ta shihni më poshtë.

100 transferimet më të mëdha të të gjitha kohërave

/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Çmenduria nga Arabia Saudite: Miliarda euro në vitet e ardhshme për të tërhequr emrat më të mëdhenj të futbollit

Ligat tjera
Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

Real Madridi nxjerr në shitje Valverden

La Liga
Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Nagelsmann dhe Henry afër zyrtarizimit te gjiganti evropian

Ligue 1
Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Shuma marramendëse që do të përfitojë Benzema gjatë qëndrimit në Arabinë Saudite

Ligat tjera
Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Enigma me të cilën përballet Pochettino te Chelsea: 32 lojtarë në skuadër, nënshkrime, të huazuar, largime

Premier League
Kalo në kategori