Bayern Munichu kompletoi tripletën e dytë brenda shtatë viteve gjatë edicionit 2019/20.

Hansi Flick arriti në edicionin që lamë pas të fitonte Bundesligën, DFB Pokalin dhe Ligën e Kampionëve, për të mbyllur një fushatë fantastike.

Kjo nënkupton se Bavarezët janë fituar 40 trofe që nga viti 2000, 16 më shumë se çdo skuadër nga Anglia dhe 18 më shumë se gjiganti italian Juventusi.

Festa e Bayern Munichut në Ligën e Kampionëve (Foto: Matt Childs/Pool via Getty Images/Guliver)

Transfermarkt ka publikuar listën me 30 skuadrat që kanë fituar më së shumti trofe nga viti 2000:

30# Buriram United (Tailandë) – 21 trofe

29# KF Tirana (Shqipëri) – 21 trofe

nd

28# Rangers FC (Skoci) – 21 trofe

27# CSKA Moscow (Rusi) – 21 trofe

26# Kashima Antlers (Japoni) – 22 trofe

25# Benfica (Portugali) – 22 trofe

24# Juventus (Itali) – 22 trofe

23# Flora Tallinn (Estoni) – 23 trofe

22# Galatasaray (Turqi) – 23 trofe

21# Esperance Tunis (Tunizi) – 24 trofe

Esperance with the CAF Champions League trophy

20# Boca Juniors (Argjentina) – 24 trofe

19# Manchester United (Angli) – 24 trofe

18# Al-Hilal Riyadh (Arabia Saudite) – 25 trofe

17# F91 Dudelange (Luksemburgu) – 25 trofe

16# Bate Borisov (Bjellorusi) – 25 trofe

BATE Borisov in the 2018/19 Europa League

15# Olympiakos (Greqi) – 25 trofe

14# Dynamo Kiev (Ukraine) – 25 trofe

13# Pyunik Yerevan (Armeni) – 26 trofe

12# Paris Saint-Germain (Francë) – 29 trofe

11# Real Madrid (Spanjë) – 30 trofe

Real Madrid with the La Liga trophy

10# Auckland City FC (Zelan e Re) – 33 trofe

9# Sheriff Tiraspol (Moldavi) – 33 trofe

8# Dinamo Zagreb (Kroaci) – 33 trofe

7# Celtic (Skoci) – 33 trofe

6# Shakhtar Donetsk (Ukrainë) – 33 trofe

Shakhtar won the 2009 UEFA Cup

5# FC Porto (Portugali) – 33 trofe

4# FC Barcelona (Spanjë) – 34 trofe

3# Lincoln Red Imps FC (Gjibraltar) – 40 trofe

2# Bayern Munich (Gjermani) – 40 trofe

1# El Ahly Cairo (Gjipt) – 41 trofe. /Telegrafi/

Al-Ahly with the African Super Cup