Jada Pinkett Smith do të dëshironte që Will Smith të mos kishte përplasje fizike me Chris Rock, por nuk është ‘e zemëruar’ me bashkëshortin e saj pasi ai e goditi komedianin për një shaka me të në “Oscars”, pohon një burim.

Smith e goditi në fytyrë komedianin pasi ai bëri një shaka për rënien e flokëve të gruas së tij.

Pinkett Smith ka folur hapur për luftën e saj me alopecinë, një sëmundje që shpesh shkakton rënie të flokëve.

Duke folur për Us Weekly , një i brendshëm i paidentifikuar tha: “Ishte një moment ligështie dhe reagimi i tij ishte i tepërt, shkruan DailyMail.

“Ai e di këtë, ajo e di po ashtu. Ata janë dakord që reagimi i tij ishte i tepruar”, tha një burim.

I njëjti burim gjithashtu pretendoi se Pinkett Smith nuk është “një lule muri”, as “një nga këto gra që ka nevojë për mbrojtje”.

“Ai nuk kishte nevojë të bënte atë që bëri”, shtoi tutje burimi.

Burimi i US Weekly tha gjithashtu se çifti ‘janë shumë të mbrojtur në jetën e tyre dhe bëjnë më të mirën që munden për të mbrojtur të dashurit e tyre’.

Ajo vjen pasi një raport pretendonte se shefat në agjencinë e talenteve të Smith, Creative Artists Agency (CAA), ishin të ndarë se çfarë të bënin me fituesin e “Oskar” pas shuplakës së tij tronditëse në skenë.

Thuhet se incidenti i ka futur shefat e AAC-së, Bryan Lourd, Richard Lovett dhe Kevin Huvane, të cilët përfaqësojnë yje të panumërt të listës A në media dhe sporte, në një sherr.

Sipas një rrëfimi për pasojat e incidentit në The Daily Beast, i cili u mohua nga agjencia, një debat i furishëm u zhvillua brenda agjencisë nëse Smith duhet të largohej.

Diskutimi madje u përhap në një tërheqje lidershipi javën e kaluar në resortin luksoz të oqeanit Terranea në Rancho Palos Verdes të Kalifornisë, i cili pa rreth 100 agjentë dhe drejtues talentesh të mbledhur në pronë – mbledhja e parë e madhe e industrisë që nga pandemia.

Gjithashtu, duke ndikuar në vendimin e agjencisë është lidhja e saj e mëparshme me producentin e turpëruar Harvey Ëeinstein – një lidhje negative nga e cila drejtuesit po kërkojnë aktivisht të distancohen.

Lourd thuhet se donte të hiqte Smith nga lista e CAA. Lovett, ndërkohë, donte të mbante Smithin në bord – edhe pse ai u shfaq i ‘i tronditur’ nga i gjithë episodi dhe pasojat pasuese, thanë burimet.

Foto: Getty Images

Duket se Lovett doli në krye dhe se Smith do të mbetet me agjencinë për momentin.

Smith – i cili bëri përjashtim nga shakaja e Rock-it për kokën e rruar të gruas së tij, si pasojë e alopecisë – njoftoi gjithashtu dorëheqjen e tij nga Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit, duke thënë se kishte ‘tradhtuar’ besimin e saj.

Tani ylli, i cili fitoi çmimin e aktorit më të mirë të këtij viti për portretizimin e Richard Williams, babait të yjeve të tenisit Venus dhe Serena, në King Richard, nuk ka gjasa të ftohet për të shpallur çmimin e aktores më të mirë vitin e ardhshëm – një detyrë e kryer vitet e fundit nga aktori më i mirë i vitit të kaluar.

Të gjitha lajmet nga Will Smith Të gjitha lajmet nga Will Smith

Smith nuk do të jetë në gjendje të votojë për Oscars ose të marrë pjesë në ngjarje të veçanta të Akademisë në të ardhmen, por ai do të jetë ende i përshtatshëm për nominimet e ardhshme për “Oscars”.

“Po jap dorëheqjen nga anëtarësimi në Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit dhe do të pranoj çdo pasojë të mëtejshme që Bordi i konsideron të përshtatshme”, shkroi ai në një deklaratë.

“Ndryshimi kërkon kohë dhe unë jam i përkushtuar të bëj punën për të siguruar që kurrë më të mos lejoj që dhuna të kapërcejë arsyen,” përfundoi Smith.

Akademia tha se do të ‘vazhdojë të ecë përpara’ me procedurat disiplinore. /Telegrafi/