LAJMI I FUNDIT:

Edhe Dua Lipa në listën e top 20 artisteve më të dëgjuara të shekullit 21

Edhe Dua Lipa në listën e top 20 artisteve më të dëgjuara të shekullit 21
Foto: Dua Lipa/Rita Ora/Instagram

Pink është emëruar si artistja më e dëgjuar e shekullit 21 në Mbretërinë e Bashkuar.

Reklama

Në listën e përpiluar nga PPL, ylli i popit amerikan mposht konkurrencën nga Madonna, Katy Perry dhe Rihanna, të cilët renditen në vendet 2, 3 dhe 4 respektivisht.

Më shumë se një e treta e Top 20 artisteve më të dëgjuara përbëhet nga femra britanike: me këngëtare si Adele dhe Little Mix, të cilat kanë dy pozicione të larta në Top 20.

Pjesë e kësaj liste janë edhe dy artiste shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora dhe Dua Lipa.

Rita është e renditur në vendin e 19-të dhe e ndau gëzimin e saj me fansat përmes publikimit të listës së plotë në rrjetin social Instagram.

View this post on Instagram

A post shared by RITA ORA (@ritaora)

“Kjo është e mahnitshme. Në shekullin 21 eh? Mirë njerëz e mora atë. Jam mirënjohëse çdo ditë shekulli 21 është shumë i gjatë, kështu që edhe ta konsiderosh është thjesht i mrekullueshëm. Kthehem në studio atje ku filluan të gjitha”, ka shkruar Rita.

Ndërkohë, pjesë e listës është edhe shqiptarja tjetër e famshme, Dua Lipa, e cila renditet pak më lartë, në vendin e 14-të.

Foto: Dua Lipa/Instagram

Dua e ka nisur karrierën disa vite më vonë se Rita, por që sukseset dhe ngjitja e saj drejt suksesit ka qenë pak më e shpejtë.

Kjo është lista e plotë me top 20 artistet më të dëgjuara gjatë shekullit 21 në Mbretërinë e Bashkuar:

1. P! Nk
2. Madonna
3. Katy Perry
4. Rihanna
5. Lady Gaga
6. Adele
7. Beyonce
8. Kylie Minogue
9. Little Mix
10. Whitney Houston
11. Taylor Swift
12. Sugababes
13. Kelly Clarkson
14. Dua Lipa
15. Ellie Goulding
16. Christina Aguilera
17. Diana Ross
18. Jess Glynne
19. Rita Ora
20. Ariana Grande. /Telegrafi/