LAJMI I FUNDIT:
Dua Lipa

Dua Lipa

2564 Artikuj

Info

Dua Lipa (e lindur më 22 gusht të vitit 1995 në Londër) është një këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është fëmija i madh i prindërve Dukagjin dhe Anesa Lipa dhe ka një motër më të vogël, Rinën, dhe një vëlla më të vogël, Gjinin. Babai i saj është muzikant gjithashtu, i njohur si frontmen i rock-grupit “ODA”.

Dua është lindur dhe rritur në Mbretërinë e Bashkuar, ku më pas është kthyer në vitin 2006 bashkë me familjen e saj për të jetuar në Kosovë deri në vitin 2009, ku më pas ajo largohet sërish në Londër për të ndjekur ëndrrën e saj për muzikën. Familja e Dua Lipës kanë origjinë nga qyteti i Pejës.

Ajo debutoi në muzikë në vitin 2015 me publikimin e këngës “New Love”, teksa mori më shumë njohje ndërkombëtare me hitet si: “Be The One” dhe “New Rules”. Disa nga këngët e saj më të suksesshme llogaritet të jenë: “Levitating”, “Don’t Start Now”, “One Kiss” (bashkëpunim me Calvin Harris) e të tjera.

Ka të edituar në treg dy albume shumë të suksesshme: “Dua Lipa” në vitin 2017 dhe “Future Nostalgia” në vitin 2020.

Lipa është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: Grammy Awards, Brit Awards, MTV EMA, Bambi Awards, e të tjera.

“Unë jam gjithmonë krenare për të gjithë bashkëkombësit e mi dhe sukseset e tyre dhe sa herë që dëgjoj gjëra të mëdha për ta, më bën edhe më krenare fakti që jam shqiptare”, ka thënë Dua Lipa në një intervistë ekskluzive për Telegrafin në vitin 2018.

“Më dhemb” – Dua Lipa kritikon ministrat britanikë për atë që thanë rreth emigrantëve shqiptarë

“Më dhemb” – Dua Lipa kritikon ministrat britanikë për atë që thanë rreth emigrantëve shqiptarë

Yjet
Dua Lipa viziton gratë prapa grilave në një burg në Angli

Dua Lipa viziton gratë prapa grilave në një burg në Angli

Yjet
Dua Lipa shfaqet elegante dhe provokuese në kostumin e kaltër dhe metalik të “Versace”

Dua Lipa shfaqet elegante dhe provokuese në kostumin e kaltër dhe metalik të “Versace”

Yjet
Dua Lipa publikon këngën e re “Dance The Night”

Dua Lipa publikon këngën e re “Dance The Night”

Muzikë
Publikohet traileri i filmit “Barbie”

Publikohet traileri i filmit “Barbie”

TV / Film
Anwar Hadid shihet i mërzitur rrugëve të New Yorkut pak ditë pas mesazheve thumbuese ndaj Dua Lipës dhe të dashurit të saj të ri

Anwar Hadid shihet i mërzitur rrugëve të New Yorkut pak ditë pas mesazheve thumbuese ndaj Dua Lipës dhe të dashurit të saj të ri

Yjet
Dua Lipa duket mahnitëse në prezantimin e koleksionit të ri me Donatella Versacen në Kanë

Dua Lipa duket mahnitëse në prezantimin e koleksionit të ri me Donatella Versacen në Kanë

Yjet
Përmes një fotosesioni mahnitës dhe sfilatës në Kanë, Dua Lipa promovon koleksionin e veshjeve në bashkëpunim me “Versace”

Përmes një fotosesioni mahnitës dhe sfilatës në Kanë, Dua Lipa promovon koleksionin e veshjeve në bashkëpunim me “Versace”

Yjet
Dua Lipa paralajmëron këngën e re “Dance The Night”

Dua Lipa paralajmëron këngën e re “Dance The Night”

Muzikë
Dua Lipa duket më se e dashuruar në krahët e të dashurit të ri, Romain Gavras

Dua Lipa duket më se e dashuruar në krahët e të dashurit të ri, Romain Gavras

Yjet
Ish i dashuri i Dua Lipës habit me reagimin pas lidhjes së saj me Romain Gavras

Ish i dashuri i Dua Lipës habit me reagimin pas lidhjes së saj me Romain Gavras

Yjet
Diferencë të madhe në moshë dhe i lidhur me Rita Orën – njihuni me Romain Gavras, të dashurin e ri të Dua Lipës

Diferencë të madhe në moshë dhe i lidhur me Rita Orën – njihuni me Romain Gavras, të dashurin e ri të Dua Lipës

Yjet
Dua Lipa debuton me të dashurin e ri Romain Gavras në Festivalin e Filmit në Kanë

Dua Lipa debuton me të dashurin e ri Romain Gavras në Festivalin e Filmit në Kanë

Yjet
Dua Lipa bëhet artistja e parë femër që arrin një tjetër rekord në Spotify

Dua Lipa bëhet artistja e parë femër që arrin një tjetër rekord në Spotify

Yjet
Britney Spears po punon për një album të ri, paralajmërohet edhe një bashkëpunim i mundshëm me Dua Lipën

Britney Spears po punon për një album të ri, paralajmërohet edhe një bashkëpunim i mundshëm me Dua Lipën

Yjet
Dua Lipa pozon me bikini duke lexuar: Që kur e mbaj mend veten, kudo që shkoj marr një libër me vete

Dua Lipa pozon me bikini duke lexuar: Që kur e mbaj mend veten, kudo që shkoj marr një libër me vete

Yjet
Dua Lipa bashkohet me Donatella Versace për dizajnimin e një koleksioni për femra

Dua Lipa bashkohet me Donatella Versace për dizajnimin e një koleksioni për femra

Yjet
Dua Lipa me stil të veçantë, fotografohet rrugëve të New Yorkut me pantallona me dizajn të ushtrisë

Dua Lipa me stil të veçantë, fotografohet rrugëve të New Yorkut me pantallona me dizajn të ushtrisë

Yjet
Rihanna mori pjesë në festën e Dua Lipës pas përfundimit të Met Gala

Rihanna mori pjesë në festën e Dua Lipës pas përfundimit të Met Gala

Yjet
Dua Lipa duket elegante me fustan të zi, pas mbarimit të mbrëmjes madhështore të Met Gala 2023

Dua Lipa duket elegante me fustan të zi, pas mbarimit të mbrëmjes madhështore të Met Gala 2023

Yjet
Shihet për herë të parë në qafën e saj – historia prapa gjerdanit 100 karatësh që Dua Lipa mbajti në Met Gala

Shihet për herë të parë në qafën e saj – historia prapa gjerdanit 100 karatësh që Dua Lipa mbajti në Met Gala

Yjet
Dua Lipa i befasoi të gjithë me veshjen e çuditshme në pas-ndejën e Met Gala 2023

Dua Lipa i befasoi të gjithë me veshjen e çuditshme në pas-ndejën e Met Gala 2023

Yjet
Nga Rita Ora, Dua Lipa e deri te Kim Kardashian – paraqitjet më të bukura në Met Gala 2023

Nga Rita Ora, Dua Lipa e deri te Kim Kardashian – paraqitjet më të bukura në Met Gala 2023

Butrint Avdyli
Dua Lipa shkëlqen në Met Gala 2023 me dukjen si princeshë, e veshur me fustanin ikonik të ‘Chanel’ dhe gjerdanin 100 karatësh

Dua Lipa shkëlqen në Met Gala 2023 me dukjen si princeshë, e veshur me fustanin ikonik të ‘Chanel’ dhe gjerdanin 100 karatësh

Yjet