LAJMI I FUNDIT:
Rita Ora

Rita Ora

3060 Artikuj

Info

Rita Sahatçiu Ora (e lindur më 26 nëntor 1990 në Prishtinë) është këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është fëmija i dytë i prindërve Besnik dhe Vera Sahatçiu, dhe ka një motër më të madhe, Elenën (menaxhere e saj), dhe një vëlla më të vogël Donin. Familja e saj kanë origjinë nga Peja, të cilët kanë jetuar në Prishtinë dhe më pas kanë emigruar në Londër kur ajo ishte vetëm një vjeçe.

Rita debutoi në tregun ndërkombëtar të muzikës në vitin 2012 me hitin “Hot Right Now” (bashkëpunim me DJ Fresh), i cili e ngjiti atë në majat e klasifikimeve muzikore në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo ka të edituar në treg tri albume shumë të suksesshme: “ORA” në vitin 2012, “Phoenix” në vitin 2018 dhe “YOU & I” në vitin 2023. Disa nga këngët e saj më të njohura janë: “I Will Never Let You Down”, “Let You Love Me”, “Anywhere”, “Your Song”, “RIP”, “Lonely Together” (bashkëpunim me Aviciin) e shumë të tjera.

Rita Ora është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, Los40 Music Awards, Bambi Awards, MTV EMA, e të tjera.

Sa i përket jetës private, që nga viti 2022 ajo është martuar me regjisorin e njohur hollivudian me origjinë nga Zelanda e Re, Taika Waititi.

Rita Ora do të udhëheqë dhe do të performojë në një prej ngjarjeve më të mëdha të Vitit të Ri në ‘Times Square’

Rita Ora do të udhëheqë dhe do të performojë në një prej ngjarjeve më të mëdha të Vitit të Ri në ‘Times Square’

Yjet
Një xhentëlmen si Taika Waititi, kujdeset që në asnjë moment partnerja e tij Rita Ora të mos laget nga shiu

Një xhentëlmen si Taika Waititi, kujdeset që në asnjë moment partnerja e tij Rita Ora të mos laget nga shiu

Yjet
Me pantallona si të ushtrisë dhe pallto masive, Rita Ora shfaqet e lodhur pas largimit nga festa me bashkëshortin

Me pantallona si të ushtrisë dhe pallto masive, Rita Ora shfaqet e lodhur pas largimit nga festa me bashkëshortin

Yjet
Rita Ora fotografohet në çaste të afërta intime me fotografin e njohur në mbrëmjen Çmimeve të Modës Britanike

Rita Ora fotografohet në çaste të afërta intime me fotografin e njohur në mbrëmjen Çmimeve të Modës Britanike

Yjet
Rita Ora modelon me një fustan të zi me thumba argjendi në shpinë, për British Fashion Awards 2023

Rita Ora modelon me një fustan të zi me thumba argjendi në shpinë, për British Fashion Awards 2023

Yjet
Rita Ora duket me shumë stil përkrah Taika Waititit teksa marrin pjesë ne eventin e “Adidas”

Rita Ora duket me shumë stil përkrah Taika Waititit teksa marrin pjesë ne eventin e “Adidas”

Yjet
Çfarë lidhje kanë mes vete Monika Salihu dhe Rita Ora?

Çfarë lidhje kanë mes vete Monika Salihu dhe Rita Ora?

Yjet
Mediat britanike shkruajnë për vizitën e Rita Orës në Kosovë, zbulojnë projektin që ajo po realizon në vendlindje

Mediat britanike shkruajnë për vizitën e Rita Orës në Kosovë, zbulojnë projektin që ajo po realizon në vendlindje

Yjet
Rita Ora shkëlqen në një fustan të shkurtë, ndërsa bashkohet me bashkëshortin Taika Waititi në darkën e “Business Of Fashion”

Rita Ora shkëlqen në një fustan të shkurtë, ndërsa bashkohet me bashkëshortin Taika Waititi në darkën e “Business Of Fashion”

Yjet
Rita Ora merr vëmendjen me interpretimin dhe paraqitjen e saj në eventin “Business of Fashion Voices”

Rita Ora merr vëmendjen me interpretimin dhe paraqitjen e saj në eventin “Business of Fashion Voices”

Yjet
Vjosa Osmani publikon një video përmbledhëse të darkës së yjeve, ku prezente ishte edhe Rita Ora me burrin e saj Taika Waititi

Vjosa Osmani publikon një video përmbledhëse të darkës së yjeve, ku prezente ishte edhe Rita Ora me burrin e saj Taika Waititi

Yjet
Rita Ora ndan me ndjekësit suksesin e saj vjetor në Spotify: Mbi 453 milionë dëgjime gjatë vitit 2023

Rita Ora ndan me ndjekësit suksesin e saj vjetor në Spotify: Mbi 453 milionë dëgjime gjatë vitit 2023

Yjet
Rita Ora bashkë me Taika Waititin ia hedhin valles me këngë shqipe për 28 Nëntor

Rita Ora bashkë me Taika Waititin ia hedhin valles me këngë shqipe për 28 Nëntor

Yjet
Dafina Zeqiri mahnit me vokalin teksa këndon ‘live’ në darkën e organizuar nga presidentja Osmani

Dafina Zeqiri mahnit me vokalin teksa këndon ‘live’ në darkën e organizuar nga presidentja Osmani

Muzikë
Rita Ora publikon fotografi nga vizita e saj në Kosovë

Rita Ora publikon fotografi nga vizita e saj në Kosovë

Yjet
Rita Ora: Urime Dita e Pavarësisë Shqipëri

Rita Ora: Urime Dita e Pavarësisë Shqipëri

Yjet
Darka e organizuar nga presidentja Osmani – Dafina Zeqiri publikon fotografi krah Rita Orës

Darka e organizuar nga presidentja Osmani – Dafina Zeqiri publikon fotografi krah Rita Orës

Yjet
Rita Ora shijon jetën e natës në Zone Club me bashkëshortin e saj, Taika Waititin

Rita Ora shijon jetën e natës në Zone Club me bashkëshortin e saj, Taika Waititin

Yjet
Rita Ora nderohet me ‘Çelësin e Qytetit’

Rita Ora nderohet me ‘Çelësin e Qytetit’

Yjet
Presidentja Osmani: Bashkë me disa artistë nga Kosova festuam arritjet globale të Rita Orës dhe të shqiptarëve kudo që janë

Presidentja Osmani: Bashkë me disa artistë nga Kosova festuam arritjet globale të Rita Orës dhe të shqiptarëve kudo që janë

Yjet
Taika Waititi i bën një dedikim të veçantë Ritës për ditëlindje: Gruaja ime, jeta ime

Taika Waititi i bën një dedikim të veçantë Ritës për ditëlindje: Gruaja ime, jeta ime

Yjet
Taika Waititi: Jam i nderuar që po e vizitoj vendlindjen e gruas time, ndihem si në shtëpi

Taika Waititi: Jam i nderuar që po e vizitoj vendlindjen e gruas time, ndihem si në shtëpi

Yjet
Rita Ora në takim me Kurtin: Keni qenë shumë mbështetës, jam shumë krenare të të thërras kryeministri jonë

Rita Ora në takim me Kurtin: Keni qenë shumë mbështetës, jam shumë krenare të të thërras kryeministri jonë

Yjet
Kurti pret në takim Rita Orën dhe bashkëshortin e saj Taika Waititin

Kurti pret në takim Rita Orën dhe bashkëshortin e saj Taika Waititin

Yjet