Një yll i Ligës Premier u arrestua pasi dyshohet se sulmoi të dashurën e tij si dhe i dërgoi asaj mesazhe abuzive.

Reklama

Akuzat janë raportuar nga The Sun, i cili thotë se pretendimet janë shumë serioze dhe përfshijnë të paktën një pretendim për sulm në familje.

Futbollisti i ligës elite të Anglisë dyshohet se i ka dërguar të dashurës mesazhe abuzive në orët e vona të natës.

Nike ndërpret përfundimisht bashkëpunimin me Greenwoodin Nike ndërpret përfundimisht bashkëpunimin me Greenwoodin

Policia thuhet se ka vizituar shtëpinë e lojtarit për të bërë arrestimin në vitin 2019, me një shumë pesëshifrore që thuhet se është negociuar jashtë gjykatës për t’i dhënë fund procedurave.

Ndërkohë, policia ka konfirmuar gjithashtu se ishte njoftuar për incidentin, por u gjet një “rezolucion i komunitetit” për t’i dhënë fund çështjes.

Reklama
Reklama

Futbollisti, emri i të cilit nuk bëhet i ditur për arsye ligjore, ka angazhuar avokatë që kanë dalë me propozimin e pagesës, i cili në fund është pranuar.

Mësohet se futbollisti dhe partnerja e tyre nuk janë më në një lidhje.

Themeluesja e fushatës së Futbollit të Bashkuar Kundër Dhunës në Familje, Teresa Parker tha për The Sun: “Ky rast tregon se si sasia e konsiderueshme e pushtetit dhe e parave brenda futbollit mund të nënkuptojë se akuzat për abuzim në familje – ose forma të tjera të dhunës ndaj grave nga lojtarët – shihen si çështjet që duhen menaxhuar”.

Reklama

“Si në këtë rast, ajo që mund të ndodhë është që të bëhet çdo përpjekje që ajo që shihet si problem të largohet”.

Reklama
Greenwood lirohet me kusht nga policia – vazhdojnë hetimet për përdhunim dhe kërcënim me vrasje Greenwood lirohet me kusht nga policia – vazhdojnë hetimet për përdhunim dhe kërcënim me vrasje

“Të gjitha klubet dhe organizatat e futbollit duhet të kenë politika të abuzimit në familje, për t’u siguruar që ata të mos bëhen mundësues dhe justifikues të burrave që abuzojnë me partneret e tyre”, thuhet më tej nga ajo.

Lajmet për arrestimin vijnë pasi Mason Greenwood i Manchester United u arrestua muajin e kaluar nën dyshimin për përdhunim, sulm dhe kërcënime për vrasje përpara se të lirohej me kusht.

Megjithatë, nuk ka asnjë sugjerim që lojtari i paidentifikuar në raportin e The Sun është Greenwood. /Telegrafi/

Reklama