LAJMI I FUNDIT:

Vlera neto e Taylor Swift pas “Eras Tour”: Sa e pasur do të jetë e dashura e Travis Kelce në 2024?

Vlera neto e Taylor Swift pas “Eras Tour”: Sa e pasur do të jetë e dashura e Travis Kelce në 2024?
Foto: Getty Images

Taylor Swift i është bashkuar klubit të miliarderëve falë turneut të saj shumë të suksesshëm “Eras”.

Sipas një raportimi nga Bloomberg, ylli i popit 33-vjeçar ka grumbulluar një vlerë neto prej rreth 1.1 miliardë dollarë, kryesisht nga muzika e saj.

Kjo arritje e bën atë një nga artistet e pakta të regjistrimit që arrin një pasuri me 10 shifra vetëm përmes muzikës së tyre.

Foto: LAPRESSE

Raportimi e përshkruan turneun e “Eras” si një sukses të suksesshëm, me ndeshjen në ShBA që përfundon në gusht dhe një turne ndërkombëtar që do të fillojë muajin e ardhshëm.

Të gjitha lajmet nga Taylor Swift
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Taylor Swift

Analiza e Bloomberg vlerëson se 53 koncertet vetëm në ShBA i shtuan 4.3 miliardë dollarë produktit të brendshëm bruto të vendit.

Analiza bazohet në shifra të konfirmuara ose të shpalosura publikisht, duke e bërë atë një vlerësim konservator.

Llogaritja merr parasysh burime të ndryshme të të ardhurave për Swift, përfshirë vlerën e pesë shtëpive të saj (110 milionë dollarë), muzikën e saj katalogu (400 milionë dollarë për muzikën e lëshuar që nga viti 2019), fitimet nga marrëveshjet e transmetimit (120 milionë dollarë nga YouTube dhe Spotify), shitjet e muzikës (80 milionë dollarë) dhe biletat e koncerteve (370 milionë dollarë).

Për më tepër, u morën parasysh faktorë të tillë si tatimi mbi të ardhurat, prodhimi i turneut dhe kostot e udhëtimit si dhe komisionet e paguara për menaxherët dhe agjentët.

Megjithë suksesin e saj masiv, Swift ka arritur të ruajë një imazh autenticiteti dhe lidhjeje, gjë që e ka bërë atë të dashur për fansat në mbarë botën. 

Foto: Getty Images

Potenciali i fitimeve të ardhshme të Swift është i rëndësishëm, veçanërisht duke marrë parasysh vlerën e katalogut të saj të gjerë të shkrimeve të këngëve.

Ndërsa një vlerësim konservator e vendos vlerën e muzikës së saj në rreth 400 milionë dollarë, një projeksion më optimist sugjeron se mund të jetë deri në 1 miliard dollarë.

Kjo e vendos bionden përpara shumë prej kolegëve të saj të industrisë muzikore, me katalogun e Bruce Springsteen’ që vlen rreth 550 milionë dollarë. /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë
Vesa Vllasaliu thotë se një polic i ka shkruar privatisht dhe ka flirtuar me të pasi i kanë ndihmuar me një çështje

Vesa Vllasaliu thotë se një polic i ka shkruar privatisht dhe ka flirtuar me të pasi i kanë ndihmuar me një çështje

Magazina
Kim Kardashian befason me belin e saj, fansat të shqetësuar mendojnë se ajo ka hequr brinjët për t'u dukur më e hollë

Kim Kardashian befason me belin e saj, fansat të shqetësuar mendojnë se ajo ka hequr brinjët për t'u dukur më e hollë

Magazina
Soni Malaj thotë se nuk e ndoqi penalisht Dua Lipën për të drejtat autoriale të këngës

Soni Malaj thotë se nuk e ndoqi penalisht Dua Lipën për të drejtat autoriale të këngës "Dance The Night"

Magazina
“Investimi që ke bërë tek unë, po më mbron nga rreziqet e botës” - Grida Duma emocionohet nga letra e të birit në studio

“Investimi që ke bërë tek unë, po më mbron nga rreziqet e botës” - Grida Duma emocionohet nga letra e të birit në studio

Magazina
“Mos më puth se keqkuptohen o budalla” - Meritoni dhe Fationi debatojnë ashpër me njëri-tjetrin: S’je burrë, më prish imazhin

“Mos më puth se keqkuptohen o budalla” - Meritoni dhe Fationi debatojnë ashpër me njëri-tjetrin: S’je burrë, më prish imazhin

Magazina
Jennifer Lopez 'shpërthen' në të qara gjatë dokumentarit, zbulon se është rrahur dhe keqtrajtuar nga një partner i mëparshëm

Jennifer Lopez 'shpërthen' në të qara gjatë dokumentarit, zbulon se është rrahur dhe keqtrajtuar nga një partner i mëparshëm

Magazina
Kalo në kategori