LAJMI I FUNDIT:

Twitter heq verifikimin me shenjën blu nga llogaritë e të famshmëve përfshirë Beyonce, Kim Kardashian dhe Cristiano Ronaldo

Twitter heq verifikimin me shenjën blu nga llogaritë e të famshmëve përfshirë Beyonce, Kim Kardashian dhe Cristiano Ronaldo

Gjigandi i mediave sociale Twitter filloi të heq verifikimin e dikurshëm blu nga mijëra llogari.

Lëvizja vjen pasi pronari Elon Musk përpiqet të riparojë kompaninë e mediave sociale për të sjellë fitime.


Përdoruesit që dëshirojnë të mbajnë tikun blu pranë emrit të tyre duhet të paguajnë 84 dollarë në vit (76 euro) për t’u abonuar në Twitter.

Foto: Getty

Tani një verifikim me shenjën blu në Twitter kryesisht nënkupton se është një llogari që i përket dikujt që po paguan Musk – një nga individët më të pasur në botë – për përfitime.

Lëvizja për të hedhur poshtë sistemin e mëparshëm të verifikimit të Twitter-it, i cili ishte vendosur që nga viti 2009, mund të gjenerojë konfuzion të ri midis përdoruesve dhe të humbet besimin në platformë, shkruan Variety.

Foto: Twitter

Më 20 prill, siç kishte njoftuar Musk, Twitter filloi të çkontrollonte mijëra llogari të verifikuara “të trashëguara” – ato që kompania i kishte konsideruar më parë si “aktive, të dukshme dhe autentike” – përveç nëse ata përdorues ishin abonentë të Twitter Blue.

Disa nga të famshmit më të ndjekur në Twitter që kanë humbur statusin e tyre të verifikimit përfshijnë Justin Bieber, Beyonce, Katy Perry, Cristiano Ronaldo, Lady Gaga, Kim Kardashian, Selena Gomez, Bill Gates, Justin Timberlake, Shakira, Jennifer Lopez, Oprah Winfrey e shumë të tjerë.

Foto: Getty

Megjithatë, aktualisht disa llogari të personave të famshëm – duke përfshirë Rihanna, Taylor Swift, Britney Spears Ellen DeGeneres, Miley Cyrus, LeBron James dhe Tim Cook – kanë ende llogari të verifikuara.

Të enjten pasdite, formulimi në ato llogari kishte ndryshuar për të thënë: “Kjo llogari është verifikuar sepse ata janë të abonuar në Twitter Blue dhe kanë verifikuar numrin e tyre të telefonit”, një përshkrim që kompania prezantoi në fillim të këtij muaji.

Foto: Reuters

Në nëntor, Musk u zotua të largonte sistemin e vjetër të verifikimit me shenjën blu, menjëherë pas mbylljes së marrëveshjes prej 44 miliardë dollarësh për Twitter.

Të gjitha lajmet nga Elon Musk
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Elon Musk

Multimiliarderi e përçmoi politikën e mëparshme të verifikimit të kompanisë si “të korruptuar dhe të pakuptimtë”.

Musk gjithashtu hoqi simbolin e verifikimit nga llogaria kryesore e New York Times në fillim të këtij muaji, pasi media kishte deklaruar publikisht se nuk do të paguante për statusin e verifikuar në Twitter. /Telegrafi/

Foto: Getty Images

Në trend Magazina

Më shumë
Publikohet video e sikletshme e Santianës, zhvishet në sy të banorëve të tjerë për të ndërruar veshjen

Publikohet video e sikletshme e Santianës, zhvishet në sy të banorëve të tjerë për të ndërruar veshjen

Magazina
Çfarë lidhje kanë mes vete Monika Salihu dhe Rita Ora?

Çfarë lidhje kanë mes vete Monika Salihu dhe Rita Ora?

Magazina
Edona James befasohet nga nëna dhe vëllai i saj në Big Brother VIP Kosova 2

Edona James befasohet nga nëna dhe vëllai i saj në Big Brother VIP Kosova 2

Magazina
Katër personazhet që thuhet se do të jenë pjesë e Big Brother VIP Albania 3?

Katër personazhet që thuhet se do të jenë pjesë e Big Brother VIP Albania 3?

Magazina
“Jam i famshëm që 20 vjet” - Blero i reagon ashpër Bledi Manes në spektakël

“Jam i famshëm që 20 vjet” - Blero i reagon ashpër Bledi Manes në spektakël

Magazina
I dashuri i dërgon një letër Santianës në BBVK, shprehet i zhgënjyer me të: Nuk e kam pritur nga ti

I dashuri i dërgon një letër Santianës në BBVK, shprehet i zhgënjyer me të: Nuk e kam pritur nga ti

Magazina
Kalo në kategori