Nuk është thënë kot se paraja e bën botën të rrotullohet, pasi kur bëhen transfere të shumave të larta të të hollave, gjithçka bëhet e thjeshtë dhe kjo gjë po ndodhë edhe në futboll.

Manchester City ka bërë më tepër nga ideja e një gare të duhur për titullin Ligës Premier këtë sezon, duke ikur me një epërsi prej 10 pikësh tashmë në shkurt.

Shumë do të thonë se është e pashmangshme duke marrë parasysh fuqinë shpenzuese që City ka akoma dhe faktin që ata ishin në gjendje të tejkalojnë rivalët e fundit për titull, Liverpoolin.

Do të jetë një surprizë e vogël për shumicën të dinë se pronari i Cityt, Sheikh Mansour është pronari më i pasur në futbollin botëror.

Sidoqoftë, kjo nuk dëshmon se paraja gjithmonë ka sjell trofe për një klub, por për shumicën prej tyre po (Shifrat përmes Sport Mob):

10) Robert Kraft – New England Revolution, MLS – 6,9 miliardë dollarë

9) Zhang Jindong – Inter, Serie A – 8 miliardë dollarë

8) Nasser Al-Khelaifi – PSG, Ligue 1 – 8 miliardë dollarë

7) Stan Kroenke – Arsenal / Colorado Rapid, Liga Premier / MLS – 8.3 miliardë dollarë

6) Philip Anschutz – LA Galaxy, MLS – 10,1 miliardë dollarë

5) Roman Abramovich – Chelsea, Liga Premier- 12.5 miliardë dollarë

4) Dietmar Hopp – Hoffenheim, Bundesliga – 18.5 miliardë dollarë

3) Andrea Agnelli – Juventus, Seria A – 19.1 miliardë dollarë

2) Dietrich Mateschitz – RB Leipzig / Red Bull Salzburg, Bundesliga / Bundesliga Austriake – 26.9 miliardë dollarë

1) Sheikh Mansour- Manchester City, Liga Premier – 30 miliardë dollarë. /Telegrafi/