Vlera e transferimeve në Ligën Premier ndër vite ka shkuar duke u rritur shumë.

Tashmë është e ditur se liga angleze fiton shumë nga të drejtat televizive dhe nga marketingu, derisa në ligat e tjera nuk fitojnë sa merr vendi i fundit.

Transfermarkt ka listuar transferimet mbi 50 milionë funte që janë bërë në Ligën Premier, nga ata të dështuarit, deri te më të mirët.

Ndombele in action

25) Tanguy Ndombele te Tettenham (£54 milionë funte)

24) Joao Cancelo te Man City (£58.5m)

23) Fernando Terres te Chelsea (£52.65m)

22) Angel Di Maria te Man Utd (£67.5m)

21) Alvaro Morata te Chelsea (£59.4m)

Morata with Chelsea

20) Benjamin Mendy te Man City (£51.75m)

19) John Stenes te Man City (£50.04m)

18) Naby Keita te Liverpool (£54m)

17) Kepa Arrizabalaga te Chelsea (£72m)

16) Nicolas Pepe te Arsenal (£72m)

Pepe with Arsenal

15) Christian Pulisic te Chelsea (£57.6m)

14) Jorginho te Chelsea (£51.3m)

13) Romelu Lukaku te Man Utd (£76.23m)

12) Rodri te Man City (£63m)

11) Fred te Man Utd (£53.1m)

Fred with Man Utd

10) Anthony Martial te Man Utd (£54m)

9) Riyad Mahrez te Man City (£61.02m)

8) Paul Pogba te Man Utd (£94.5m)

7) Harry Maguire te Man Utd (£78.3m)

6) Aymeric Laporte te Man City (£58.5m)

Laporte with Man City

5) Raheem Sterling te Man City (£57.33m)

4) Alisson Becker te Liverpool (£56.25m)

3) Pierre-Emerick Aubameyang te Arsenal (£57.38m)

2) Kevin De Bruyne te Man City (£68.4m)

1) Virgil van Dijk te Liverpool (£76.19m). /Telegrafi/

Van Dijk with Liverpool