Gjyqtarët kanë marrë urdhra këtë sezon për t’i lënë ndeshjet të rrjedhin sa më lirshëm dhe ligjërisht të jetë e mundur dhe kjo nuk mund të ndodhë kur ata i bien bilbilit për gjuajtje të lira gjatë gjithë kohës.

Ndalimet e padëmshme i pengojnë tifozët të shohin një lojë të lirë të futbollit të nivelit të lartë.

Fundjava e hapjes së Ligës Premier solli disa shembuj ku, në të kaluarën, mund të kishte qenë joshëse të viheshin bilbilat në buzë. Por, tani aplikohet një prag më i lartë për faullet. Lojtarët, trajnerët dhe klubet e dinë gjithashtu këtë qasje. Të gjithë e kishin ndarë këtë informacion përpara fillimit të sezonit dhe e kanë marrë mirë.

Reklama
Mike Dean rrëfen jetën në prapaskenë të gjyqtarëve të Ligës Premier - tregon edhe vuajtjet e tyre që i kanë shijuar Carragher e Neville Mike Dean rrëfen jetën në prapaskenë të gjyqtarëve të Ligës Premier - tregon edhe vuajtjet e tyre që i kanë shijuar Carragher e Neville

“Isha VAR në West Ham kundër Manchester Cityt. Kishte raste kur Michail Antonio, në përpjekje për të mbajtur topin lart, mund të kishte shpresuar për një goditje dënimi për t’i dhënë skuadrës së tij pak kohë dhe një shans për të shtyrë në fushë”, shkruan ish-gjyqtari Mike Dean për Daily Mail.

Reklama

“Por, Michael Oliver kryesisht e la lojën të vazhdonte dhe për nder të Antonios, ai nuk ishte në veshin e gjyqtarit duke u ankuar. Lojtarët e kuptojnë se çfarë po përpiqemi të bëjmë për të mirën e lojërave”.

“Po kështu, ne duam të reduktojmë vonesën e rifillimit të lojës dhe do të marrim një qasje proaktive për këtë. Ne nuk duam që tifozët të qëndrojnë në pritje ndërsa lojtarët e vonojnë lojtarin kundërshtar që të ekzekutojë një penallti, për shembull”.

Reklama
Mike Dean zbulon trajnerin më të frikshëm që është përballur gjatë karrierës së tij të referimit në Ligën Premier Mike Dean zbulon trajnerin më të frikshëm që është përballur gjatë karrierës së tij të referimit në Ligën Premier

Gjyqtarët do të përpiqen të jenë të fortë në këtë – dhe Craig Pawson ishte në fundjavë kur paralajmëroi Yerry Mina të Evertonit, ndërsa Jorginho i Chelseat ishte duke pritur për të goditur nga pika e bardhë.

“Ne duam që lojtarët të punojnë me ne për t’i lëvizur gjërat sa më shpejt që të jetë e mundur”.

Reklama

“Ju mund të kujtoni sezonin e kaluar, Chelsea kundër Southampton në Stamford Bridge më 2 tetor, kur goli i Timo Werner u anulua për një faull në grumbullim”.

Mike Dean ka vendosur zyrtarisht të pensionohet - rikthehen momentet më qesharake të referimit të tij Mike Dean ka vendosur zyrtarisht të pensionohet - rikthehen momentet më qesharake të referimit të tij

“Unë isha VAR atë ditë. Cesar Azpilicueta rrëmbeu topin nga Kyle Walker-Peters lart në fushë dhe rreth 20 sekonda më vonë, Ëerner shënoi. Chelsea fitoi 3-1 pavarësisht, edhe pse le të themi vetëm se Thomas Tuchel nuk ishte i kënaqur me mua që e mohova”, vazhdon Dean.

Reklama

PGMOL dëgjoi reagimet – duke përfshirë komentet nga trajnerë si Tuchel – dhe bëri ndryshime.

“Këtë sezon, ai gol i Werner do të qëndronte për dy arsye. Një, sepse pragu për faull është më i lartë. Dhe dy, ne nuk duam të kthehemi kaq larg në një fazë të lojës për të përjashtuar një gol jashtë një loje”.

Reklama
Mike Dean përtyp çamçakëz, ndërsa Pep Guardiola zemërohet për ndërhyrjen e James Milner Mike Dean përtyp çamçakëz, ndërsa Pep Guardiola zemërohet për ndërhyrjen e James Milner

“Pra, kjo është ajo që gjyqtarët, asistentët dhe VAR-ët duan të vënë në praktikë dhe kishte prova për këtë gjatë kësaj fundjave hapëse”.

“Është e kënaqshme për një gjyqtar kur ata e lënë lojën të rrjedhë dhe kjo çon në një ekip që të shënojë – Zoti e di që më pyesin gjatë gjithë kohës për atë gol të Tottenhamit kundër Aston Villas, kur u zhyta në festimin e avantazhit tim. Por, kjo është ajo që ne duam”.

Reklama
Nga therja e 135 mijë pulave në ditë, në një gjyqtar të Ligës Premier – historia e çuditshme e Mike Dean Nga therja e 135 mijë pulave në ditë, në një gjyqtar të Ligës Premier – historia e çuditshme e Mike Dean

“Futbolli është përballje dhe konkurrencë. Nëse është një faull, është një faull dhe gjyqtarët do të fryjnë bilbilin sepse ne nuk do t’i lëmë sfidat e padrejta të mbeten pa u ndëshkuar”, ka shtuar më tej ish-gjyqtari që tani do të jetë vetëm në dhomën e VAR-it si drejtues.

Reklama

Ishte një fillim i mirë i sezonit nga një grup i talentuar gjyqtarësh dhe Dean beson se gjatë këtij sezoni do të ketë futboll të rrjedhshëm. /Telegrafi/