Le të marrim një gjë shtruar. Harry Maguire është një mbrojtës solid. Ai është gjithashtu një lojtar për të cilin Manchester United sapo ka paguar 92 milionë euro.

Pasi i bëri 20 paraqitje me kombëtaren e Anglisë, vlera e mbrojtësi filloi të rritej, sidomos në Kupën e Rusisë të mbajtur në vitin e kaluar, e që anglezi do të bëhet në ditët e ardhshme mbrojtësi më i shtrenjtë në histori të futbollit.

Maguire do ta lë pas vetes Vrigil van Dijkun që kaloi te Liverpooli nga Southamptoni për 85 milionë euro, e që natyrisht se është një shumë e lartë.

Harry Maguire (Foto: Jordan Mansfield/Getty Images/Guliver)

Mbrojtësi anglez ka arritur të futet në listën e dhjetë transferimeve më të shtrenjta në histori të futbollit, pasi e ka lënë jashtë kalimin e Cristiano Ronaldo nga Djajtë e Kuq te Real Madridi në vitin 2009 për 87 milionë euro.

Listës së transferimeve më të shtrenjta i prinë Neymar me 222 milionë euro me kalimin nga Barcelona te Paris Saint-Germaini, i ndjekur nga pas prej Kylian Mbappes nga Monaco te parisienët.

Kylian Mbappe dhe Neymar (Foto: Srdjan Stevanovic/Getty Images/Guliver)

Më pas vijnë lojtarët si, Philippe Coutinho (Nga Liverpooli te Bracelona)

Philippe Coutinho (Foto: FC Barcelona/Twitter)

Cristiano Ronaldo (Nga Real Madridi te Juventusi)

Cristiano Ronaldo (Foto: Emilio Andreoli/Getty Images/Guliver)

Ousmane Dembele (Nga Borussia Dortmund te Barcelona)

Ousmane Dembele (Foto: Getty Images/Guliver)

Paul Pogba (Nga Juventusi te Manchester United)

Neymar (Nga Santos te Barcelona)

Gareth Bale (Nga Tottenham Hotspur te Real Madridi)

Eden Hazard (Nga Chelsea te Real Madridi)

Eden Hazard (Foto: Angel Martinez/Getty Images/Guliver)

Harry Maguire (Së shpejti nga Leicester City te Manchester United). /Telegrafi/