Fansat e serialit “La Casa de Papel” morën një trajtim shtesë kur sezoni i katërt i serialit mbërriti më datë 3 prill. Përveç rritjes së sezonit të ri, shikuesit ishin në gjendje të shikojnë dokumentarin shoqërues të “La Casa de Papel” që u publikua në të njëjtën ditë.

Përderisa dokumentari tregon shumë nga prapaskenat e serialit, ka disa gjëra që fansat mund të mos i dinë rreth “La Casa de Papel (Money Heist)”, shkruan CheatSheet.

Oficerët policorë si “La Casa de Papel”

A keni menduar ndonjëherë se çfarë mendon zbatimi i ligjit për La Casa de Papel? Ata i duan shumë, dhe shumë prej tyre po bëjnë tifo për bandën. Gjatë një interviste me El kulturor, drejtori Jesús Colmenar tha që policia është me “djemtë e këqij”.

“Kishte një ndryshim në trillim, një pikë kthese, me serinë ‘The Sopranos’. Nga atëherë e tutje, protagonistët pushuan së qeni djemtë e mirë që u duhej të luftonin me njerëzit e këqij. Ju mund të krijoni karaktere me të gjitha llojet e shtresave morale. Kjo u krijua në një epokë të artë të trillimeve televizive me një gjeneratë të re serish që nuk kërkohet më të kenë protagonistë të paturpshëm. Kam takuar shumë policë që janë tifozë të ‘La Casa de Papel’ dhe t’ju them që po anojnë kah hajdutët. Se disa policë shkojnë me ‘djemtë e këqij’ është pjesë e magjisë së kinemasë. Është kënaqësi që ata gjithashtu ju tregojnë se ne pasqyrojmë punën e policisë në një mënyrë shumë realiste”, kishte thënë Colmenar.

Seriali pothuajse kishte një emër tjetër

Regjisori Alex Pina fillimisht e emërtoi shfaqjen “Los Desahuciados”, e cila përkthehet në “Të pashpresë”. Përfundimisht, titulli u kalua në “La Casa de Papel”, dhe “Money Heist” për audiencën që fliste anglisht.

View this post on Instagram

❤️

A post shared by La Casa de Papel (@lacasadepapel) on Apr 14, 2020 at 12:06pm PDT

Tokio ishte zgjedhja e tretë për të bërë narrativën e shfaqjes

Narratimi në serial bëhet nga personazhi i njohur Tokio që nga episodi i parë. Por para se të ndodhte kjo, ishte Profesori ai që ishte zgjedhur si narrator i shfaqjes. Krijuesit e shfaqjes vendosën që ai të mos e bëjë narratorin sepse jepte një frymë narciziste, dhe ata do të shkonin me Moscow-n në vend të profesorit, sepse personaliteti i tij ishte më i gëzuar.

Edhe kjo ide u prish, dhe Tokio u zgjodh përfundimisht që të bënte narrativën nga perspektiva e një femre.

A do të mund të ndodhte në jetën reale "La Casa de Papel"? A do të mund të ndodhte në jetën reale "La Casa de Papel"?

Si i fituan paratë?

Sipas Netflix, ekipi i realizimit të shfaqjes përdorën pajisje për shtypjen e gazetave për t’i dhënë faturave të rreme një pamje dhe ndjesi autentike. Falë gazetës ABC në Spanjë, ata krijuan disa mijëra shënime letre.

Maska e famshme e Salvador Dalit pati konkurrencë

Maska e famshme e Salvador Dalit është bërë simboli i kudondodhur i “La Casa de Papel”. Heroi popullor spanjoll Don Kishoti u konsiderua gjithashtu si fytyra e zgjedhjes. Shumë e njohin atë si idealist, dhe personazhi shpesh përmendet në letërsi jo vetëm për marrëzinë dhe kalorësinë e tij, por trimërinë dhe nderin e tij.

Krijuesit e “Money Heist” përmendën premisat e “çmendurisë, gjeniut dhe romantizmit” të Don Kishotit. Citati, “Të luftosh me guximin e tij të fundit për të arritur yllin e paarritshëm”, gjithashtu duket se përshtatet me temën e serialit.

Në fund të fundit, maskat e Dalit u zgjodhën si një simbol i rebelimit dhe revolucionit, diçka e lidhur me punën e artistit. /Telegrafi/