Sipas një raportimi nga Calcio Mercato Web, Liverpooli është i interesuar për Marcelo Brozovicin, i cili aktualisht është jashtë fushës me një problem me muskuj.

Krotai nënshkroi një kontratë të re me Nerazzurrët marsin e kaluar, duke zgjatur qëndrimin e tij në “Stadio Meazza” deri në vitin 2026. Në letër, ai nuk është në shitje. Nëse ka një lojtar vendimtar për Interin e Simone Inzaghit, është ai.

Trajneri e mësoi këtë nga dora e parë sezonin e kaluar kur skuadra e tij Inter nuk fitoi asnjë nga tre ndeshjet e Serie A të luajtura pa kroatin. Ata përfundimisht nuk arritën të ruanin titullin me vetëm dy pikë, duke parë rivalët e tyre të qytetit Milanin të fitojnë Scudetton e tyre të parë në 11 vjet.

Reklama
Reklama

Lojtari 29-vjeçar ka shënuar dy gola në nëntë paraqitje në të gjitha garat këtë sezon dhe Inzaghi ka përdorur dy mënyra të ndryshme për ta zëvendësuar atë pas lëndimit të tij me Kroacinë. Së pari duke vënë nënshkrimin e ri të verës Kristjan Asllani, i cili bëri debutimin e tij në Serie A në sezonin 2021-22 me Empolin.

Reprezentuesi shqiptar ka cilësi, por është ende i papërvojë në nivelin më të lartë dhe nuk është rastësi që, pas humbjes së javës së kaluar ndaj Romës, ai qëndroi në bankinë tre ditë më vonë kundër Barcelonës me Inzaghin që shkon për dy mesfushor ofanizv në mesfushë – Hakan Calhanoglu dhe Henrikh Mkhytarian – së bashku me Nicolo Barella.

Reklama

Pavarësisht fitores kundër Barcelonës, nuk ka dyshim se humbja e një pasurie si Brozovic në mes të sezonit do të ishte shkatërruese për Interin, veçanërisht duke pasur parasysh që jo vetëm gara për titull, por edhe për atë për katër më të mirat është më e ashpër se sezonin e kaluar.

Reklama

Lojtarët e Inzaghit janë aktualisht jashtë katërshes së parë përpara ndeshjes të së shtunës me Sassuolon dhe pësuan humbje të njëpasnjëshme kundër Romës dhe Udineses. Ata janë aktualisht pesë pikë prapa katër të parëve dhe – 8 nga liderët Napoli dhe Atalanta.

Sezoni është ende i gjatë dhe Inzaghi me siguri mund t’i kthejë gjërat në “Stadio Meazza”, por ndërsa dështimi për të fituar titullin do të ishte i kuptueshëm, humbja e një kualifikimi në Ligën e Kampionëve do të ishte shkatërruese për një klub në gjendje të dobët financiare si Interi.

Reklama

Është e vërtetë që Nerazzurrët nuk shitën asnjë nga lojtarët e tyre më të mirë gjatë verës – duke arkëtuar 40 milionë euro duke kombinuar shitjet e Andrea Pinamonti dhe Cesare Casadei – por shitja e Brozovic në janar për të rritur financat e klubit do të ndikonte masivisht në skuadrën në fushë në të njëjtën kohë.

Reklama

Asllani është një perspektivë e mirë, por ende nuk është gati të zëvendësojë Brozon përgjithmonë, ndërsa partneriteti Hakan-Mkhi në mes të fushës duket si një zgjidhje e përkohshme që mund të mos jetë e qëndrueshme në çdo ndeshje.

Prandaj, Suning nuk duhet të tundohet të shesë Brozovic për një ofertë me para të mëdha në janar, pasi Inzaghi dhe pjesa tjetër e ekipit do të paguanin një çmim të lartë. Situata e kontratës së kroatit i jep forcë Interit në negociatat e mundshme me Liverpoolin, pasi 29-vjeçari së fundmi ka nënshkruar një kontratë afatgjate. /Telegrafi/