LAJMI I FUNDIT:

Revolucioni brutal i Joan Laportas te Barcelona – ka larguar 22 lojtarë, në mesin e tyre edhe legjendën e klubit Leo Messi

Revolucioni brutal i Joan Laportas te Barcelona – ka larguar 22 lojtarë, në mesin e tyre edhe legjendën e klubit Leo Messi

Prej ardhjes në krye të Barcelonës, Joan Laporta, dhe ekipi i tij ekzekutiv i drejtuar nga Drejtori i Futbollit, Mateu Alemany, ka kryer një transformim brutal të skuadrës.  

Emri i Leo Messit është më i madhi dhe më i zhurmshmi, për shkak të simbolikës që ka për kohën e kaluar në këtë klub.


Ylli nga Rosario kryeson një listë me 22 futbollistë që janë larguar nga Barcelona, së bashku me 10 të tjerë që janë në proces dhe do të largohen përpara mbylljes së afatit kalimtar më 31 gusht.

Në total, pa llogaritur lojtarët e Barcelona B dhe La Masia që kanë pasur një prani shumë sporadike ose simbolike në dhomën e zhveshjes së ekipit të parë, nën komandën e Ronald Koeman, Sergi Barjuan dhe Xavi Hernández, janë 54 lojtarë që kanë qenë ose dhe janë, duke numëruar edhe gjashtë nënshkrimet e reja që janë mbyllur në këtë afat kalimtar 2022/23.

Rrjedhin në internet pagat e 'çmendura' të lojtarëve të Barcelonës - duket se katalunasit po "luajnë me zjarrin"
Lexo po ashtu Rrjedhin në internet pagat e 'çmendura' të lojtarëve të Barcelonës - duket se katalunasit po "luajnë me zjarrin"

Që nga sezoni 2020/21, janë 22 futbollistë janë larguar, disa me një peshë specifike të madhe si Leo Messi i lartpërmendur drejt PSG-së, ose Antoine Griezmann i kthyer në Atletico Madrid.

Ka pasur raste të veçanta, për shembull i Kun Agueros, i cili u largua shkaku i shëndetit.

Pastaj janë Dani Alves dhe Philippe Coutinho, i pari i kthyer për gjashtë mua, ndërsa tjetri një nga zhgënjimet më të mëdha në historinë e futbollit të Barcelonës.

22 lojtarët që janë larguar nga Barça në këto dy sezone janë: Lenglet, Mingueza, Junior Firpo, Ilaix Moriba, Rafinha, Alena, Matheus Fernandes, Coutinho, Konrad, Messi, Trincao, Griezmann, Emerson Royal, Wague, Dani Alves, Adama Traore, Yusif Demir, Luuk de Jong, Jutgla, Kun Aguero dhe Riqui Puig.

Luizi shpreson që ka fituar 10 mijë ndjekës deri tani, por ai ka arritur mbi gjysmë milion të tillë në Instagram dhe afro katër miliardë shikime në TikTok
Lexo po ashtu Luizi shpreson që ka fituar 10 mijë ndjekës deri tani, por ai ka arritur mbi gjysmë milion të tillë në Instagram dhe afro katër miliardë shikime në TikTok

Çuditërisht, mes kësaj liste largimesh nuk ka asnjë portier për momentin, megjithëse braziliani Neto është në listën e transferimeve.

Por Mateu Alemany dhe Jordi Cruyff kanë edhe një detyrë të madhe dhe të rëndë, pasi i duhet t’i largojnë edhe dhjetë lojtarë.

Riqui Puig, Martin Braithwaite, Frenkie De Jong, Memphis Depay, Miralem Pjanic, Sergi Dest, Alex Collado, Alejandro Balde, Abde Ezzalzouli dhe Neto. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Boksieri gjerman në gjendje kritike, u qëllua në qafë nga bandat në Berlin

Boksieri gjerman në gjendje kritike, u qëllua në qafë nga bandat në Berlin

Boks
Lajm shokues! Në moshën 34 vjeçare vdes ish futbollisti i Shkëndijës së Tetovës

Lajm shokues! Në moshën 34 vjeçare vdes ish futbollisti i Shkëndijës së Tetovës

Maqedoni
Pochettino identifikon tre lojtarë që i do në janar te Chelsea

Pochettino identifikon tre lojtarë që i do në janar te Chelsea

Premier League
Zbulohet shoku më i mirë i Bellingham te Real Madridi – e ndihmon anglezin të mësojë spanjisht dhe gjëra të tjera

Zbulohet shoku më i mirë i Bellingham te Real Madridi – e ndihmon anglezin të mësojë spanjisht dhe gjëra të tjera

La Liga
Felipe Luis pendohet për një fjalë që ia kishte thënë Di Marias gjatë derbit madrilen

Felipe Luis pendohet për një fjalë që ia kishte thënë Di Marias gjatë derbit madrilen

La Liga
E ka njërin nga talentët më të mëdhenj në botë nën menaxhim, Jorge Mendes: Ai mund ta fitoj Topin e Artë

E ka njërin nga talentët më të mëdhenj në botë nën menaxhim, Jorge Mendes: Ai mund ta fitoj Topin e Artë

Ligue 1
Kalo në kategori