LAJMI I FUNDIT:

Pogba, Coutinho, Hazard dhe dështimet më të shtrenjta të transferimeve në historinë e futbollit

Pogba, Coutinho, Hazard dhe dështimet më të shtrenjta të transferimeve në historinë e futbollit

Me Paul Pogban që u largua si lojtar i lirë nga Manchester Unitedi gjashtë vjet pasi u bashkua për 105 milionë euro, mediumi sportiv Goal.com ka zgjedhur 12 marrëveshjet më të këqija të futbollit që janë paguar për shifra të mëdha.

Paratë e bëjnë botën e futbollit të rrotullohet, por shpenzimet e mëdha jo gjithmonë garantojnë sukses.


Në të vërtetë, siç e përshkruan Goal.com më poshtë, një mori e transferimeve më të mëdha të të gjitha kohërave kanë dëshmuar gabime jashtëzakonisht të kushtueshme.

Makthi i Barcelonës me blerjet e sezonit 2017/18 – u harxhuan mbi 300 milionë euro për shtatë lojtarë, vetëm një ka shpëtuar
Lexo po ashtu Makthi i Barcelonës me blerjet e sezonit 2017/18 – u harxhuan mbi 300 milionë euro për shtatë lojtarë, vetëm një ka shpëtuar

12.Zlatan Ibrahimovic: Inter – Barcelona (2009)

Kalimi i tij te Barcelona renditet si një nga marrëveshjet më katastrofike të të gjitha kohërave.

Mos harroni, Blaugrana nuk i pagoi Interit vetëm 69.5 milionë euro për Ibrahimovic, por ata gjithashtu i dhuruan shërbimet e legjendës Samuel Eto’o, i cili më pas ndihmoi Nerazzurrët të fitonin tripletën, pasi eliminuan Barçën në gjysmëfinale.

11.Romelu Lukaku: Everton – Man Utd (2017)

‘Big Rom’ mund të sigurojë së shpejti dy vende në listën tonë, sepse, le ta pranojmë, transferimi i tij te Chelsea po shkon edhe më keq se kalimi i tij te Manchester United.

Ai ka ende kohë për t’i kthyer gjërat në Stamford Bridge, sigurisht, por është jashtëzakonisht e dukshme që ai tashmë po kërkon t’i bashkohet Nerazzurrëve në formë huazimi.

Duke pasur parasysh shumat e përfshira, e ardhmja e tij mbetet e pasigurt, por ajo që dimë me siguri është se koha e tij në Old Trafford ishte një fatkeqësi.

E vetmja gjë për të cilën të gjithë mund të biem dakord është se tarifa prej 75 milionë funtesh doli të ishte një biznes i tmerrshëm.

10.Kepa Arrizabalaga: Athletic Bilbao – Chelsea (2018)

Portieri më i shtrenjtë në botë ka qenë rezervë që nga ardhja e Edouard Mendy për më pak se një e treta e çmimit rekord të paguar për të mbi 80 milionë eurosh.

Kepa pritet të largohet këtë verë dhe koha e tij te Chelsea ndoshta do të lidhet përgjithmonë me Carabao Cup, ku refuzoi për t’u zëvendësuar në finalen e 2019-ës.

9.Alvaro Morata: Real Madrid – Chelsea (2017)

Shumë ekspertë e konsiderojnë agjentin e Alvaro Moratas si më të mirin në biznes.

Si të shpjegohet ndryshe se si një sulmues që ka luftuar vazhdimisht për të shënuar gola vazhdon të fitojë lëvizje në klubet elitare të Evropës për shuma të konsiderueshme parash?

Morata arriti të shënonte 15 gola në La Liga në sezonin 2016/17, gjë që e bindi Chelsean ta nënshkruante atë nga Real Madrid për 60 milionë funte, por ai mbetet çmimi i tij më i mirë në histori.

8.Nicolas Pepe: Lille – Arsenal (2019)

Ishte një kohë kur dukej sikur Nicolas Pepe po shkonte mirë për Arsenalin; një arnim në fund të sezonit 2020/21, kur ai dukej si lojtari që e kishte formën në Ligue 1 me Lille.

Pepe shënoi një gol sezonin e kaluar, vendi i tij është si rezervistë i përhershëm dhe Arsenali duhet të përpiqet të rikuperojë një pjesë të madhe të rekordit të klubit prej 72 milionë funtesh që ata paguan për shërbimet e tij në 2019.

7.James Rodriguez: Monaco – Real Madrid (2014)

Ashtu si të gjithë të tjerët në botën e futbollit, presidenti i Real Madridit, Florentino Perez, ra në dashuri me James Rodriguez, i cili tregoi aftësi të mëdha gjatë garës së Kolumbisë në çerekfinale të Kupës së Botës në vitin 2014.

Duke pasur parasysh se mesfushori sulmues me një sy të mprehtë për golat spektakolar kishte ëndërruar prej kohësh të transferohej në Santiago Bernabeu, një transferim ishte i pashmangshëm, kështu që James u bë Galactico i fundit i Perez.

Gjatë sezonit të tij të parë në Spanjë, ai luajti mirë duke e mbyllur sezonin 2014-15 me 17 gola në të gjitha garat. Por, emërimi i Zinedine Zidane si trajner në vitin 2016 rezultoi një pikë kthese vendimtare në historinë moderne të Real Madridit dhe kjo në fakt shënoi fundin e karrierës së Jamesit si Los Blancos.

Pas disa vitesh në huazim te Bayern Munich, dhe një sezoni të tmerrshëm të fundit në të cilin ai bëri vetëm tetë paraqitje, nënshkrimi prej 80 milionë eurosh u la të largohet si lojtar i lirë.

6.Harry Maguire: Leicester – Man Utd (2019)

Harry Maguire mund të jetë një mbrojtës i mirë i Ligës Premier. Ai e dëshmoi këtë në Leicester City dhe Pep Guardiola donte ta nënshkruante atë në vitin 2019.

Maguire pretendon se ai zgjodhi Unitedin në vend të tij, por e vërteta është se Manchester City u largua shkaku i çmimit të kripur. Ata thjesht nuk mendonin se Maguire ia vlente një tarifë rekord botëror për një mbrojtës dhe kishin të drejt.

Unitedi pagoi 80 milionë funte për Maguire dhe nëse duan ta shesin tani, nuk mund ta marrin as gjysmën e kësaj shume.

5.Eden Hazard: Chelsea – Real Madrid (2019)

Transferimi i Hazard u prit për shumë vite nga Real Madridi, por në fund nuk doli të jetë i qëlluar.

Nga mbipesha deri te lëndimet e shpeshta, bën që pagesa prej mbi 100 milionë eurosh për Hazard doli të jetë një dështim i madh.

4.Paul Pogba: Juventus – Man Utd (2016)

Manchester Unitedi humbi Paul Pogba si lojtar të lirë në vitin 2012. Dhjetë vjet më vonë, ka ndodhur përsëri e njëjta situatë.

Megjithatë, humbja e një aseti të tillë të vlefshëm për asgjë, ende godet. United, në fund të fundit, pagoi një rekord botëror prej 105 milionë eurosh për të ri-nënshkruar Pogban nga Juventus në vitin 2016.

3.Ousmane Dembele: Dortmund – Barcelona (2017)

Humbja tronditëse e Neymarit nga Barcelona te Paris Saint-Germain në verën e vitit 2017 e la Barcelonën në një pikë të ngushtë.

Ata fituan 222 milionë euro nga shitja e Neymarit dhe ishin të etur për ta gjetur një zëvendësues, duke paguar te Dortmundi plot 105 milionë euro si çmim fillestar.

Talenti i francezit është i padiskutueshëm, por potenciali i tij mbetet krejtësisht i paplotësuar dhe ai tani pritet të largohet si transferim i lirë pas pesë vitesh të rrënuar nga lëndimet dhe disiplina e keqe.

2.Antoine Griezmann: Atletico Madrid – Barcelona (2019)

Griezmann poshtëroi Barcelonën në vitin 2018 duke flirtuar hapur me një transferim prej 100 milionë eurosh në Camp Nou përpara se t’i refuzonte publikisht në fund të një video.

Tifozët u tërbuan. Ata nuk donin të bënin asgjë më shumë me yllin e Atletico Madridit, por Bartomeu në mënyrë të pashpjegueshme u rikthye për Griezmann vitin e ardhshëm, duke paguar klauzolën e blerjes prej 120 milionë eurosh.

Sulmuesi i gjithanshëm kishte momentet e tij në Camp Nou, por ato ishin të pakta dhe ai u kthye në Madrid në vitin 2021, duke iu bashkuar Atleticos si huazim me synimin për një transferim të përhershëm.

1.Philippe Coutinho: Liverpool – Barcelona

Një nga transferimet më të rëndësishme në historinë e Liverpoolit, por më i keqi në atë të Barcelonës.

Blaugranët ranë dakord të paguajnë 120 milionë euro plus 40 milionë euro bonuse për një lojtar që ata thjesht nuk kishin nevojë.

Kontributi i tij më i rëndësishëm gjatë katër viteve të tij te Barça ishte shënimi i dy golave ​​kundër katalunasve ndërsa ishte i huazuar te Bayern Munich në vitin 2020.

Pasi kaluan vite duke u përpjekur për të larguar Coutinhon, ata e lanë atë të bashkohej me Aston Villa për vetëm 20 milionë euro në vitin 2022.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Xavi zbulon se çfarë e dobëson skuadrën e tij përpara ndeshjes me PSG-në

Xavi zbulon se çfarë e dobëson skuadrën e tij përpara ndeshjes me PSG-në

Liga e Kampionëve
PSG-së i rikthehen dy yje, por i mungon një tjetër për ndeshjen e dytë me Barcelonën

PSG-së i rikthehen dy yje, por i mungon një tjetër për ndeshjen e dytë me Barcelonën

Liga e Kampionëve
Barcelona në hall të madh, pesë lojtarë të rëndësishëm mund ta humbasin ndeshjen e parë gjysmëfinale në LK

Barcelona në hall të madh, pesë lojtarë të rëndësishëm mund ta humbasin ndeshjen e parë gjysmëfinale në LK

Liga e Kampionëve
Chelsea ndryshon kontratat e Mudryk dhe Enzos - zbulohet se kur skadojnë ato tani

Chelsea ndryshon kontratat e Mudryk dhe Enzos - zbulohet se kur skadojnë ato tani

Premier League
Shfaqet një emër befasues për ta drejtuar Liverpoolin, u shkarkua në mars dhe tani mund ta marrë drejtimin e gjigantit anglez

Shfaqet një emër befasues për ta drejtuar Liverpoolin, u shkarkua në mars dhe tani mund ta marrë drejtimin e gjigantit anglez

Premier League
Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë me Man Cityn

Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për ndeshjen e dytë me Man Cityn

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori