LAJMI I FUNDIT:

Makthi i Barcelonës me blerjet e sezonit 2017/18 – u harxhuan mbi 300 milionë euro për shtatë lojtarë, vetëm një ka shpëtuar

Makthi i Barcelonës me blerjet e sezonit 2017/18 – u harxhuan mbi 300 milionë euro për shtatë lojtarë, vetëm një ka shpëtuar

Philippe Coutinhon është lojtar i Aston Villas, por dhe për Barcelonën është një lajm i mirë që e largon një lojtar të padëshiruar.

Braziliani ka nënshkruar një kontratë katërvjeçare me klubin e Ligës Premier, pasi ranë dakord për 20 milionë euro me Barcelonën.

Kjo është një humbje prej më shumë se 100 milionë euro për klubin e La Ligës, i cili pagoi një shumë prej nëntë shifrave për ta sjellë atë në Camp Nou nga Liverpool në janar 2018.


Zyrtare: Aston Villa e blen përfundimisht Philippe Coutinhon nga Barcelona
Lexo po ashtu Zyrtare: Aston Villa e blen përfundimisht Philippe Coutinhon nga Barcelona

Megjithatë, Coutinho nuk është i vetmi nënshkrim nga sezoni 2017-18 që nuk pati ndikimin e dëshiruar. Skuadra e Ernesto Valverdes solli shtatë lojtarë, por largimi i përhershëm i Coutinhos do të thotë se vetëm një ka mbetur.

Marlon

Braziliani Marlon iu bashkua Barcelonës nga Fluminense.

Me t’u bashkuar përgjithmonë, ai u dërgua në huazim te Nice, por kalimi përfundoi para kohe dhe ai u transferua te Sassuolo në verën e vitit 2018

Klubi katalanas kishte një opsion blerjeje për qendërmbrojtësin, i cili mbushi 27 vjeç në shkurt. Megjithatë, ata nuk e ushtruan opsionin dhe ai u transferua te Shakhtar Donetsk në fund të sezonit 2021.

Gerard Deulofeu

Një lojtar për të cilin Barcelona përdori një opsion rikthimi ishte Deulofeu. Produkt i La Masias, sulmuesi kreativ u rikthye në Camp Nou pasi bëri përshtypje në Angli për Evertonin.

Spanjollit iu dhanë disa mundësi nga Valverde, duke shënuar dy herë në periudhën e tij të dytë. Megjithatë, kur Coutinho mbërriti në janar, Deulofeu u dërgua në huazim te Watford.

Ëatford e bleu, por pastaj u largua te Udinese, ku luan ende.

Nelson Semedo

Barcelona u përball me shumë konkurrencë për Semedon në vitin 2017. Manchester United ishte gjithashtu i interesuar, me trajnerin Jose Mourinho që kërkonte të shtonte një konkurrent më të ri për Antonio Valencian, por ishte Barca ajo që fitoi garën.

Nënshkrimi prej mbi 30 milionë euro pati mjaft kohë për lojë në sezonin e tij të parë, duke bërë më shumë se 30 paraqitje. Megjithatë, nuk ishte e mjaftueshme për një vend në skuadrën e Portugalisë në Kupën e Botës, me Cedric Soares dhe Ricardo Pereira të preferuar nga trajneri ndërkombëtar Fernando Santos.

Pasi u poshtërua nga Alphonso Davies në humbjen 8-2 ndaj Bayern Munich në 2020, dukej sikur koha e Semedos kishte mbaruar. Barcelona ishte ende në gjendje të fitonte, ku Ëolves shpenzoi pothuajse aq sa shpenzoi Barcelona kur e bleu.

Paulinho

Kalimi i Paulinhos te Barcelona u prit si befasi në Angli, pasi mesfushori brazilian kishte dështuar te Tottenham, por rikthim në formë në Kinë nuk ishte garanci që ai mund të jepte më shumë në Evropë.

Megjithatë, duke marrë parasysh të gjitha gjërat, ai luajti një rol të rëndësishëm në Camp Nou. Nëntë gola në 34 ndeshje e bën golashënuesin e tretë më i mirë në La Liga që e fituan titullin me 14 pikë diferencë.

Paulinhon u kthye në ish-klubin Guangzhou Evergrande pas Kupës së Botës.

Ousmane Dembele

Dembele është i vetmi nga të shtatë lojtarët që gjendet ende në Barcelonë, por mund të largohet këtë verë. Reprezentuesit francez i skadon kontrata në fund të sezonit, por forma e përmirësuar nën drejtimin e Xavi dhe marrëdhënie e mirë me ardhjen e re Pierre-Emerick Aubameyang kanë bërë që të flitet për një marrëveshje të re.

Ish-lojtari i Borussia Dortmundit i kushtoi Barcelonës mbi 100 milionë euro.

Tani 24 vjeç, Dembele sapo ka bërë paraqitjen e tij të 100-të në La Liga, në sezonin e tij të pestë. Kjo do të thotë se ai ka humbur pothuajse gjysmën e ndeshjeve të luajtura.

Philippe Coutinho

Kur pritja e gjatë e Barcelonës për Coutinhon përfundoi në janar 2018, ishte menduar që braziliani do të rregullonte shumë gjëra.

Tifozët e konsiderojnë Coutinhon si një nga blerjet më të këqija. Sezoni 2018-19 është i vetmi në të cilin ai ka qenë pothuajse i rregullt, dhe madje kjo është lënë në hije nga përfshirja e tij pasi Barça u eliminua në mënyrë sensacionale nga Liga e Kampionëve nga ish-klubi i tij Liverpool.

Lëvizja e Coutinhos te Aston Villa përfundon një kapitull të pasuksesshëm.

Yerry Mina

Coutinho nuk ishte i vetmi nënshkrim në mes të sezonit, megjithëse ai ishte padyshim i profilit më të lartë nga të dy. Yerry Mina gjithashtu u transferua në Camp Nou në janar 2018, duke u bashkuar nga Palmeiras në një marrëveshje për më shumë se 13 milionë euro.

Kolumbiani ka luajtur vetëm gjashtë herë. Megjithatë, pasi bëri përshtypje për vendin e tij në Kupën e Botës dhe Everton i ofroi Barcelonës një shans për të dyfishuar paratë e tyre dhe ata pranuan.

Mina ka impresionuar në Goodison Park, por ka humbur shumë ndeshje për shkak të lëndimeve. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Premier League
Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Heroi i Spanjës në Euro 2024 doli nga berberi për t'u befasuar nga ajo që po shihet në rrugë

Përfaqësueset
Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

Barcelona e gjen në Rusi një tjetër kandidat potencial për ta përforcuar mesfushën

La Liga
Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Serie A
Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori