LAJMI I FUNDIT:

Plani ambicioz i Bayern Munichut – nënshkruhen tre yje, shtatë emra të mëdhenj rrezikojnë largimin

Plani ambicioz i Bayern Munichut – nënshkruhen tre yje, shtatë emra të mëdhenj rrezikojnë largimin

Bayern Munich po monitoron Ronald Araujo të Barcelonës dhe mbrojtësi uruguaian mbetet një nga prioritetet kryesore të skuadrës gjermane në listën e perspektivave të ardhshme për verën e ardhshme.

Në klubin bavarez kanë në mendje të bëjnë një revolucion të rëndësishëm në skuadër pas një sezoni me një paraqitje larg asaj që pritej, veçanërisht në Bundesligë, dhe gazeta Bild ka zbuluar disa detaje të planit të Bayernit për të përforcuar ekipin.

Araujo është objektivi i qartë për të bërë një kapërcim në cilësi në pozicionin qendror, por gjermanët e shohin gjithashtu të nevojshme të nënshkruajnë me profile të tjera dhe do të kishin në listë emrat e anësor të djathtë Jeremie Frimpong (Bayer Leverkusen) dhe mesfushorit Martin Zubimendi (Real Sociedad).


Megjithatë, për të bërë këto tri përforcime, Bayern Munich do të duhet të gërmojë thellë në xhepat e tyre dhe informacionet e lartpërmendura tregojnë se do t’i duhen rreth 200 milionë euro.

Frimpong dhe Zubimendi kanë klauzola largimi prej 40 dhe 60 milionë euro, ndërsa në Gjermani e shohin të realizueshme që Barça të lërë Araujon të largohet nëse vjen një ofertë afër 100 milionë euro.

Në këtë skenar, Bayern Munich ka nevojë për të ardhura dhe do të konsideronte shitjen e disa lojtarëve të rëndësishëm nga skuadra aktuale për të marrë përforcimet që dëshiron për sezonin e ardhshëm.

Bild vendos emra si Leon Goretzka, Joshua Kimmich, Alphonso Davies, Leroy Sane, Serge Gnabry, Noussair Mazraoui dhe Dayot Upamecano si futbollistë me të cilët bavarezët mund të fitojnë para gjatë verës dhe nëse arrihet një shitje e rëndësishme, ata do të shkojnë pas nënshkrimeve të Araujo, Frimpong dhe Zubimendi. /Telegrafi/