LAJMI I FUNDIT:

Për ta bërë më atraktive, UEFA synon të jetësojë planin e “çmendur” për kualifikim në Ligën e Kampionëve

Për ta bërë më atraktive, UEFA synon të jetësojë planin e “çmendur” për kualifikim në Ligën e Kampionëve

UEFA është ende duke punuar në planet e diskutueshme për ta bërë kualifikimin në Ligës së Kampionëve të varet nga suksesi historik i një klubi, dhe jo nga pozicioni i tij në ligë sezonin e kaluar.

Reklama

Planet për ta bërë këtë u kritikuan dhe u duken qesharake një vit më parë, në të njëjtën kohë projekti cinik i Superligës Evropiane po zhvillohej me shpejtësi.

Por, planet tani janë rishfaqur dhe janë kthyer në tavolinë. Shoqata Evropiane e Klubeve – nga e cila dhjetë anëtarë janë klube të Ligës Premier – shpreson të bindë organin qeverisës evropian se kualifikimi për kompeticionin premium të klubeve të kontinentit duhet të bazohet pjesërisht nga koeficienti i UEFA-s, dhe jo thjesht në përfundimet e ligës. Koeficienti është në thelb versioni i klubeve i renditjes botërore të FIFA-s, dhe ai rendit skuadrat evropiane bazuar në rezultatet e tyre gjatë pesë viteve të fundit.

Sa herë e dëgjojmë na rrëqeth, shumë lojtarë e dashurojnë - por a e dini se kush e ka krijuar himnin e Ligës së Kampionëve?
Lexo po ashtu Sa herë e dëgjojmë na rrëqeth, shumë lojtarë e dashurojnë - por a e dini se kush e ka krijuar himnin e Ligës së Kampionëve?

Koeficienti aktual kryesohet nga Bayern Munich, me treshen angleze Manchester City, Liverpool dhe Chelsea të pasuara më pas, të renditura respektivisht në vendin e dytë, të tretë dhe të katërt. Në dhjetëshen e parë përfshihen edhe gjigantët spanjollë Real Madrid dhe Barcelona, ​​Juventus i Italisë dhe Manchester United.

Sipas një raporti nga The Guardian, formati i propozuar i planeve të reja do të shihte “klubet që përfundojnë jashtë vendeve të Ligës së Kampionëve në ligat e tyre vendase, por kualifikohen për Ligën e Evropës ose fitojnë një kupë vendase, të konkurrojnë për dy vende të cilat më pas do të jenë vendoset sipas renditjes së koeficientit”.

Liga e Kampioneve

Planet ka të ngjarë të shfaqen këtë javë, kur UEFA të mbajë Asamblenë e Përgjithshme të saj në Vjenë. Shqetësimet mbi integritetin sportiv mbeten të kuptueshme, megjithëse presidenti i UEFA-s, Alexander Ceferin u përpoq të qetësonte dëgjuesit në një ngjarje të fundit duke u siguruar që çdo ndryshim në procesin e kualifikimit të Ligës së Kampionëve do të sillte “më shumë vende për ligat më të vogla dhe kryesisht të mesme”.

Megjithatë, kjo ka të ngjarë të përfitojë ligat e mëdha në Evropë. Ai do të ofronte një rrjet të mundshëm sigurie për gjigantët historikë që luftojnë në vende të tilla si Anglia, Spanja dhe Italia – në vend që të ofronte shumë ndihmë për ekipet nga ligat e renditjes së mesme ose më të ulëta.

Mesut Ozil parashikon se kush do ta fitojë Kupën e Botës, Ligën e Kampionëve dhe Ligën Premier
Lexo po ashtu Mesut Ozil parashikon se kush do ta fitojë Kupën e Botës, Ligën e Kampionëve dhe Ligën Premier

Ky avantazh potencialisht i padrejtë për skuadrat në ligat ‘më të mira’ është arsyeja pse plane të tilla po diskutoheshin në të njëjtën kohë që Superliga Evropiane u bë lajm pranverën e kaluar. Planet janë krahasuar me atë projekt që kur u hodhën për herë të parë.

Me Ligën e Kampionëve që kontrollohet tërësisht nga UEFA, janë ato që kanë fjalën e fundit. Shumë palë të interesuara do të dëgjojnë me vëmendje zhurmat që dalin nga Vjena këtë javë – ku UEFA do t’i trajtojë planet më pas. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Kaos në aeroportin e Budapestit: Tifozët e Romës sulmojnë gjyqtarin anglez Taylor, fluturojnë edhe karriget

Liga e Evropës
Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Barcelona do të përjashtohet nga Liga e Kampionëve për një vit?

Liga e Kampionëve
Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

Kështu do të duket Real Madridi pa treshen Benzema, Modric dhe Kroos: Ancelotti do të bëjë tri transferime spektakolare

La Liga
Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Zyrtare: Rummenigge rikthehet te Bayerni

Bundesliga
Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Harry Kane ka refuzuar Bayern Munichin, por dy gjigantë evropianë mbeten në garë

Premier League
Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Ëndrra e Jurgen Klopp: Ky pritet të jetë formacioni startues i Liverpoolit me katër nënshkrime të reja

Premier League
Kalo në kategori