“Squid Game” është seriali më i shikuar televiziv i Netflix ndonjëherë pasi shërbimi i transmetimit hapi një uebsajt të ri sot që mat shifrat e shikueshmërisë në një përpjekje për të ofruar transparencë më të madhe.

14 vjet fshehtësie kanë marrë fund me lansimin e uebsajtit të matjeve Netflix Top 10, i cili tregon serialet dhe filmat më të njohur televizivë të Netflix si në nivel global ashtu edhe në më shumë se 90 vende individuale.

Dhe i ulur rehat në krye të listës së kompanisë është sensacioni koreano-jugor “Squid Game”, shkruan DailyMail.

Sezoni i parë i shfaqjes kishte 1.6 miliardë orë të shikuara brenda 28 ditëve të para nga publikimi – dhe deri më tani ka kaluar nëntë javë duke qëndruar në listën e 10 serialeve më të mira në Netflix.

Dhe vetëm në javën e fundit ai grumbulloi plot 42,790,000 orë të shikuara globalisht.

Diku tjetër, sipas metrikës së re të Netflixit, “Red Notice”, me protagonistë Dwayne Johnson, Gal Gadot dhe Ryan Reynolds, është shikuar për 148.7 milionë orë globalisht që kur debutoi më 12 nëntor në Netflix.

Dhe në javën e kaluar, seriali më i njohur ishte sezoni i tretë i “Narcos: Mexico”, me 50.3 milionë orë të shikuara.
Netflix tradicionalisht ka hezituar të publikojë shifrat e shikueshmërisë që nga fillimi i transmetimit në vitin 2007.

Abonentët e Netflixit kanë qenë të etur për të parë shifrat e plota të shikueshmërisë gjatë viteve, në mënyrë që të krahasojnë hitet e mëdha të platformës së transmetimit me ato nga transmetuesit tradicionalë.

Duke folur në vitin 2019, Scott Stuber, kreu i filmave origjinalë të Netflix, i tha Hollywood Reporter se sekreti i shifrave të shikueshmërisë është rrënjosur në ADN-në e kompanisë.

Ai shpjegoi: “Ishte për krijuesit e televizionit që të dilnin nga vlerësimet dhe standardet dhe praktikat dhe në fakt të çlironin formën e tyre narrative në mënyrë që ata të mund të tregonin histori që nuk [u ndikuan] natë pas nate nga ato shifra. Pra, metodologjia ishte e drejtë. Dhe tani, ndërsa jemi rritur … jemi mësuar me të”.

Çdo të martë, Netflix do të përditësojë faqen me 10 serialet dhe filmat më të shikuar në platformën e transmetimit.

Deri më tani, Netflix ka qenë selektiv në ndarjen e të dhënave të shikueshmërisë. Ai ka publikuar herë pas here statistikat e serialeve që janë bërë hit.

Megjithëse metrika e orëve të shikuara zëvendëson ‘shikimet’ e mëparshme të Netflixit, të cilat mund të numërojnë vetëm disa minuta të një filmi ose seriali. Shërbime të tjera kryesore të transmetimit, si: Amazon Prime Video dhe Disney+, nuk publikojnë rregullisht të dhënat e shikueshmërisë.

Metrikat e Netflixit ende nuk thonë se sa njerëz kanë parë në të vërtetë diçka në platformë, dhe nuk përfshin filma apo seriale që janë jashtë 10-shes së tij më të shikuar. Por është matja më transparente deri më tani e përqafuar nga Netflix.

“Ky është një hap i rëndësishëm përpara për Netflixin, krijuesit me të cilët punojmë dhe anëtarët tanë”, shkroi Pablo Perez De Rosso, një zëvendës president për strategjinë e përmbajtjes në Netflix, në një postim në blog të martën. “Njerëzit duan të kuptojnë se çfarë do të thotë sukses në një botë transmetimi, dhe këto lista ofrojnë përgjigjen më të qartë për këtë pyetje në industrinë tonë”.

Kompania tha se ka punësuar firmën e kontabilitetit EY për të audituar shifrat e saj.

Me ritmin e tij aktual, “Red Notice” – i cili mori vlerësime të dobëta nga kritikët – mund të bëhet filmi më popullor i Netflixit ndonjëherë. Ky titull aktualisht mbahet nga thrilleri i vitit 2018, “Bird Box”, ku luan Sandra Bullock, me 282 milionë orë të shikuara. /Telegrafi/