Gazeta spanjolle Marca ka emëruar një listë me nëntë lojtarë yje që kanë qenë në parajsë, por të cilët tani janë “në dyert e ferrit” për shkak të formës së tyre të dobët këtë sezon.

Media me ndikim spanjoll zgjodhi nëntë futbollistë që kanë reputacion të madh dhe paga të majme, por që kanë dështuar të tregojnë vlerat në sezonin 2020/21.

Pesë prej tyre janë në klubet e angleze të Ligës Premier, ndërsa disa tjerë vijnë nga La Liga dhe kampionati turk.

Roberto Firmino

Braziliani është shfaqur si pika e dobët e treshes sulmuese të Liverpoolit, i cili dominoi Anglinë dhe Evropën në vitet e fundit.

Vlera e tij e tregut ka rënë 20 për qind në vetëm një vit dhe performancat e tij po vihen në dyshim edhe nga legjendat e klubit si Jamie Carragher.

Pierre-Emerick Aubameyang

Sulmuesi i Arsenalit ka kaluar me shpejtësi nga sulmuesi më i rrezikshëm në Ligën Premier në një krizë dhe një thatësirë ​​të golit.

Ai ka shënuar vetëm në katër ndeshje dhe besimi i tij është afër fundit, me kontratën e tij masive duke bërë që disa të sugjerojnë se Arsenali duhet të kërkojë ta shesë atë.

Eden Hazard

Ai arriti në Real Madrid me pritje të mëdha, por një vazhdimësi e dëmtimeve e kanë penguar atë që nga fillimi t’i përmbushë ato.

Pak lojtarë në botë kanë parë rënien e vlerës së tyre si ajo e belgut në këto dy vitet e fundit.

Kepa Arrizabalaga

Ai u bashkua me Chelsean si portieri më i shtrenjtë në histori, por ai e ka humbur vendin e tij në ekip dhe besimin e tij pasi nuk arriti të tregonte formën e tij që e pati te Athletic Bilbao.

Ai bashkohet me Hazardin për të pasur një vlerë tregu që ka rënë që kur nënshkroi për shifrën e madhe me Blutë.

Dele Alli

Me Harry Kane ai kishte qenë pjesë e një prej dysheve më vdekjeprurëse në Angli,.

Megjithatë, ai nuk po tregon partneritet të mirë edhe këtë sezon dhe ka rënë në favori të urdhrat e Jose Mourinhos.

Miralem Pjanic

Mesfushori arriti në Camp Nou me një rekord të shkëlqyeshëm, por ai nuk ka arritur të ndikojë shumë për skuadrën e Ronald Koeman, duke qenë më shumë një mundësi rezervë për trajnerin.

Mesut Ozil

Dikur një nga yjet më të ndritshëm në futbollin evropian, Ozil kurrë nuk u përshtat me jetën në Arsenal dhe nuk arriti të justifikonte pagën e tij të tepruar.

Ai tani ka një shans për t’i kthyer gjërat në Fenerbahce.

Gareth Bale

Kthimi i Uellsianit në Tottenham dukej si një rikthim në parajsë, një vend ku ai mund të ishte përsëri i lumtur dhe të ri-zbulonte formën e tij të kaluar.

Por, asnjë nuk ka shkuar sipas planit dhe Bale edhe një herë shpesh e ka parë veten të lënë anash dhe gjithmonë në bankën rezervë.

Daniel Sturridge

Ish-lojtari anglez luajti me Liverpool, Chelsea dhe Manchester City në mesin e ish-klubeve të tij, por me vetëm 31 vjet ai ka qenë pa klub për tetë muaj pasi vuajti një pezullim për vënie bastesh.

Nëse dëmtimet e lejojnë atë, Sturridge mund të ketë akoma shumë për të dhënë dhe do të jetë interesante të shihet se cila është lëvizja e tij e radhës dhe ai pa dyshim do të jetë i etur të vendosë këtë magji të vështirë pas tij.

/Telegrafi/