Me përfundimin e epokës Lionel Messi-Cristiano Ronaldo, po shtohen bisedat se kush do të rritet dhe do të mbushë boshllëkun e mbetur pasi dy më të mëdhenjtë e kohës moderne të kenë varur këpucët në gozhde.

Reklama

Ylli i Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, tani lojtari më i paguar në futbollin botëror, është parë prej kohësh si një pasardhës natyral, ndërsa aksionet e Erling Haaland vazhdojnë të rriten pas fillimit të jashtëzakonshëm te Manchester City.

Por, është edhe një i ri brazilian që synon të jetë pjesë e bisedës; i cilësuar si ‘Neymar i ardhshëm’. Pra bëhet fjalë për sulmuesin anësor të Real Madridit, Vinicius Jr.

Reklama

Për shumë nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave, ka një moment të spikatur në fillim të karrierës së tyre, i cili i bën ata nga të qenit të konsideruar thjesht si një talent me perspektivë, në një superyll të mundshëm të sportit.

Reklama

Për Mbappen, ajo erdhi në Kupën e Botës 2018, me katër golat e tij – përfshirë një në finale kundër Kroacisë – duke ndihmuar Francën të bëhet kampione e botës vetëm për herë të dytë.

Momenti i Haaland nuk ka ardhur ende dhe nuk ka gjasa të dalë në skenën ndërkombëtare me Norvegjinë. Por, një fitim i titullin e Ligës Premier këtë sezon, ose një triumf i parë me Cityn në Ligën e Kampionëve, sigurisht që do t’i bënte hapa të mëdhenj norvegjezit.

Reklama

Për Vinicius Junior, ai moment mbërriti në Stade de France këtë verë, pasi shënoi golin e vetëm në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit për t’i dhënë Real Madridit një trofe të 14-të të Ligës së Kampionëve.

Reklama

“Mendoj se ishte padyshim goli më i rëndësishëm i karrierës sime. Më i bukuri, më i veçanti. Ishte një moment shumë i rëndësishëm, fitimi i Ligës së Kampionëve në moshën 22-vjeçare dhe shënimi në finale. Do të mbahet mend përgjithmonë, aq më tepër të qenit në një klub që fiton aq shumë dhe e do këtë garë”, ka thënë fillimisht Vinicius Jr për SPORTbible, pasi u shpall si ambasadori i Pepsi MAX.

Reklama

“Jam shumë i lumtur, por nuk dua të ndalem me kaq. Ka shumë Liga të Kampionëve përpara dhe dua të fitoj sa më shumë që të jetë e mundur”.

Kur u pyet nëse ai ka ambicie për të luajtur në një ligë tjetër – siç është Liga Premier – më vonë në karrierën e tij, Vinicius hodhi poshtë shanset që ai të largohej ndonjëherë nga Bernabeu.

Reklama

“Është e vërtetë që jam shumë i lumtur këtu në Real Madrid dhe mendoj se do të luaj këtu deri në fund të karrierës sime. Sigurisht, të përjetosh një ligë tjetër është e rëndësishme dhe mendoj se Liga Premier është një ligë në të cilën çdo lojtar dëshiron të luajë. Por, ëndrra ime është dhe ka qenë gjithmonë të luaj për Real Madridin”.

Reklama

Vinicius jo vetëm që përfaqëson të ardhmen e Realit, por edhe atë të kombëtares së tij të Brazilit, me anësorin që shihet si një pasardhës i mundshëm i idhullit të tij të fëmijërisë, Neymar.

Brazili shkon në Kupën e Botës të këtij dimri në Katar si favorit i turneut përpara Francës, Argjentinës dhe Anglisë. Por, Vinicius beson se kampionët në fuqi mbeten skuadra që duhet mposhtur.

Reklama

“Është pak e vështirë, apo jo? Skuadra më e mirë është gjithmonë skuadra që fitoi Botërorin e fundit. Mendoj se Franca është më e mira për momentin. Por, në Kupën e Botës kjo mund të ndryshojë dhe ka shumë skuadra me shanse të mira për të fituar. Argjentina po bën shumë mirë, Brazili, Anglia, Gjermania… të gjitha janë skuadra që do të jenë të forta në këtë Botëror – dhe mund të fitojë Brazili!”.

Reklama

“Unë mendoj se do të luaj; do të jetë një Kupë e Botës shumë e veçantë për mua dhe për të gjithë me shpresa të mëdha për Brazilin. Pas kaq shumë kohësh, të kemi një ekip të fortë – është e rëndësishme për ne”, përcjell Telegrafi.

Reklama

Nëse Brazili dhe Anglia fitojnë grupet e tyre përkatëse, ekziston mundësia që ata të mund të takohen në finalen e Kupës së Botës në stadiumin Lusail Iconic më 18 dhjetor.

Vinicius tani është mësuar të përballet me kundërshtarët anglezë në Evropë dhe ka emëruar dy kundërshtarët e tij më të vështirë, të cilët të dy mund të humbasin Kupën e Botës.

Reklama

“Kam luajtur kundër shumë prej tyre dhe kundërshtarët më të vështirë ishin Reece James i Chelseat dhe Kyle Walker i Manchester Cityt”.

Vinicius, ndërkohë, vazhdoi të zbulojë se ka një miqësi të ngushtë me anglezin Jadon Sancho, e krijuar pasi u përball me anësorin e Manchester United.

“Jam shumë i afërt me Sanchon, kundër të cilit kam luajtur në futbollin e të rinjve. I uroj gjithmonë më të mirat. Ne gjithmonë shkëmbejmë mesazhe dhe jam shumë i lumtur kur ai shënon ose luan mirë”.

Reklama

Nëse Vinicius frymëzon Brazilin për triumf këtë dimër dhe gjithashtu ndihmon Real Madridin të mbrojë titujt e tyre në La Liga dhe Ligë të Kampionëve këtë sezon, ai me siguri do të ishte në garë për Topin e Artë të vitit të ardhshëm.

Reklama

Braziliani doli i teti në renditjen përfundimtare për çmimin e këtij viti, i cili shkoi te bashkëlojtari i tij, Karim Benzema dhe Vinicius shpreson të imitojë francezin një ditë, por beson se ai duhet të përmirësohet nëse do të kurorëzohet si lojtari më i madh në futbollin botëror.

“Jam shumë i lumtur me paraqitjen e Karimit sezonin e kaluar dhe i lumtur që kam kontribuar pak që ai të jetë më i miri në botë, pasi ka punuar kaq shumë duke luajtur në klubin më të madh në botë në moshën 36-vjeçare”.

Reklama

“Është gjithmonë shumë e vështirë dhe ai është shumë i përkushtuar dhe e meriton shumë këtë çmim. Unë jam gjithmonë shumë i qetë kur luaj. Mendoj për më të mirën për ekipin tim, përpiqem të bëj më të mirën dhe të jem versioni më i mirë i vetes sa herë që jam në fushë”.

Reklama

“Nëse në të ardhmen mund të jem më i miri në botë… kjo varet nga mënyra se si shkon sezoni im. Më duhet të vazhdoj të punoj dhe të përmirësohem për të vazhduar të arrij ëndrrat e mia”, përfundoi ylli i Real Madridit. /Telegrafi/