Serie A kulmin e saj e kishte në vitet e 90-ta, kur klubet kishin në gjirin e tyre lojtarët më të mirë në qarkullim.

Reklama

Klube si Juventusi, Interi, Milani, Parma por edhe Fiorentina dhe Napoli kishin lojtarë të mëdhenj.

Juventusi kishte emra të mëdhenj në klub si Ciro Ferrara, Gianluigi Buffon, Lilian Thuram, Roberto Baggio dhe Alessandro Del Piero.

Pastaj te Fiorentina luanin emra si Rui Costa dhe Gabriel Batistuta.

Për shumë tifozë transferimet e shtrenjta të Ligës Premier janë ‘çmenduri’, por Serie A në vitet e 90-ta thyente rekorde –Blerjet e mëdha nga Lentini te Crespo Për shumë tifozë transferimet e shtrenjta të Ligës Premier janë ‘çmenduri’, por Serie A në vitet e 90-ta thyente rekorde –Blerjet e mëdha nga Lentini te Crespo

Te Milani kanë luajtur Alessandro Nesta, Zvonimir Boban, Marcel Desailly, Franco Baresi dhe  Paolo Maldini.

Por më i miri i më të mirëve që ka luajtur në vitet e 90-ta ishte Ronaldo.

Reklama

Ai ka luajtur te Interi dhe kishte marr nofkën ‘Fenomeni’, pasi me golat, lëvizjet dhe magjitë e tij kishte magjepsur botës.

Reklama

Rendtija sipas Daily Mail e 20 më të mirëve. /Telegrafi/

20 – Rui Costa

19 – Gianluca Vialli

18 – Ciro Ferrara

17 – Giuseppe Bergomi

16 – Gianfranco Zola

15 – Zvonimir Boban

14 – Juan Sebastian Veron

13 – Hernan Crespo

12 – Fabio Cannavaro

11 – Alessandro Nesta

10 – Gianluigi Buffon

9 – Marcel Desailly

8 – Lilian Thuram

7 – Gabriel Batistuta

6 – Alessandro Del Piero

5 – Zinedine Zidane

4 – Franco Baresi

Reklama

3 – Paolo Maldini

2 – Roberto Baggio

1 – Ronaldo