LAJMI I FUNDIT:

Hidhet shorti për grupet e Ligës së Evropës për edicionin 2023/24, vëmendja te Grupi B

Hidhet shorti për grupet e Ligës së Evropës për edicionin 2023/24, vëmendja te Grupi B
Reklama

Nga ora 13:00 ka filluar shorti për grupet e Ligës së Evropës, i cili u mbajtë në Monaco dhe tashmë janë mësuar tetë grupet.

Në Ligën e Evropës është hedhur shorti i cili përfshiu 32 skuadra – 12 kualifikuese automatike, dhjetë fitues të “play-off”-it të Ligës së Evropës dhe dhjetë skuadra që transferohen nga raundi i tretë i Ligës së Kampionëve.


32 skuadra u ndanë në katër vazo, bazuar në renditjen e koeficientit të klubit.

Pjesë e edicionit të sivjetmë janë disa klube të mëdha si Liverpooli, Ajaxi, Sevilla, Roma, Bayer Leverkuseni, Sporting Lisbona e shumë tjera.

Vëmendja padyshim se është te Grupi B, i cili tërhoqi ekipe si Ajaxi, Marseille, Brighton dhe AEK.

Ndryshe, Asnjë ekip nuk mund të luajë me një ekip tjetër nga vendi i tij. Çiftet dhe çdo kufizim tjetër do të njoftohen përpara shortit.

Faza e grupeve luhet të enjten nga 21 shtatori deri më 14 dhjetor, duke filluar në orën 18:45 dhe 21:00. Shorti për fazës nokaut, ku do të paraqiten nën-kampionët e grupeve dhe tetë skuadrat që transferohen nga Liga e Kampionëve, hidhet më 18 dhjetor.

Grupet

Grupi A: West Ham; Olympiacos; Freiburg; Backa Topala; 

Grupi B: Ajax; Marseille; Brighton; AEK;

Grupi C: Rangers; Real Betis; Sparta Praga; Aris Limmasol; 

Grupi D: Atalanta; Sporting Lisbona; Sturm Graz; Rakow; 

Grupi E:  Liverpool; Lask; Union St; Toulouse; 

Grupi F:  Villarreal; Rennes; Maccabi Haifa; Panathinaikos; 

Grupi G: AS Roma; Slavia Praga; Sheriff; Servette; 

Grupi H: Bayer Leverkusen; Qarabag; Molde; Hacken; 

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

Bellingham dhe Real Madridi në mes të një udhëkryqi - anglezi mund ta humbë sezonin dhe Euro 2024

La Liga
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Bukayo Saka vendosi rekord në Ligën e Kampionëve, as Messi nuk mund ta bënte këtë

Liga e Kampionëve
“Nuk ka qenë kurrë një debat”, Carragher shkakton zemërim me qëndrimin ndaj debatit Messi-Ronaldo

“Nuk ka qenë kurrë një debat”, Carragher shkakton zemërim me qëndrimin ndaj debatit Messi-Ronaldo

Ndërkombëtare
Nëse kalon tutje - 9 kundërshtarët e mundshëm të Man United në raundin e 16-të

Nëse kalon tutje - 9 kundërshtarët e mundshëm të Man United në raundin e 16-të

Liga e Kampionëve
Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Chelsea e ka gjetur zëvendësuesin e Pochettinos, ai ka 15 trofe të fituar në karrierë

Premier League
Kalo në kategori