Real Madridi dhe Barcelona janë gati për El Clasicon e radhës këtë sezon në La Liga, ndërsa gazeta e njohur Marca ka bërë një artikull special me dallimin e ndeshjes së fundit të zhvilluar në kryeqytetas dhe kësaj të sotmes.

Reklama

Trembëdhjetë muaj kanë kaluar që nga El Clasico e fundit e luajtur në Madrid, dhe loja e sotme (e shtunë) më mes të Real Madridit dhe Barcelonës në Valdebebas do të jetë shumë ndryshe me atë të luajtur në Estadio Santiago Bernabeu.

Përtej ndryshimeve të dukshme të të pasurit 80 mijë tifozë një vit më parë në një nga stadiumet më të mira në botë, në këtë që luhet në një terren të zbrazët stërvitjesh, ka pasur shumë ndryshime, veçanërisht te Barcelona.

Reklama
Këto janë 50 faktet që duhet t’i dini para El Clasicos që mund të vendos titullin në La Liga Këto janë 50 faktet që duhet t’i dini para El Clasicos që mund të vendos titullin në La Liga
Reklama

Presidentët

Joan Laporta është përsëri në Barcelonë, Josep Maria Bartomeu është zhdukur.

Me kthimin si president, Laporta kthehet në Madrid, por jo në Bernabeu ku fitoi në katër nga shtatë vizitat e tij.

Ai do të ribashkohet me Florentino Perez, kundër të cilit ka një epërsi 5-2, dhe ai do të dëshirojë ta rikthejë Barcelonën në rrugët fituese në El Clasico.

Trajnerët

Zinedine Zidane është ende në stolin e Real Madrid, por ka një njeri të ri kundër tij. Ronald Koeman ka ardhur në vend të Quique Setien dhe i ka kthyer katalunasit përsëri sfidues për titullin kampion.

Si lojtar, Koeman fitoi vetëm një El Clasico në kryeqytet dhe do të dëshirojë një rekord më të mirë si trajner.

Reklama

Setien dhe ekipi i tij, veçanërisht Eder Sarabia, shkaktuan polemikë në El Clasicon e sezonit të kaluar pasi lojtarët ishin larg nga të lumtur pasi ashpër ai i kishte kritikuar ata.

Reklama

Pa Sergio Ramosin, por me Lionel Messin

Real Madridi nuk do të ketë kapitenin e tyre në ekip, por lideri i Barcelonës, Messi po hyn në lojë në formën e tij më të mirë këtë sezon. Do të kishte qenë El Clasico e 46-të e Ramosit, por në vend të kësaj Messi do të barazohet me të 45-in.

Ata mund të mos takohen kurrë më në El Clasico, pasi të dy përballen me të ardhme të pasigurta në klubet e tyre përkatëse.

Reklama

Messi ka shënuar 26 gola kundër Real Madrid, por nuk e ka bërë këtë që nga barazimi 2-2 në Camp Nou në maj të 2018, duke kaluar gjashtë Clasicos pa gol.

Modric, Marcelo, Isco

Vitin e kaluar, Luka Modric ishte në stol, gjë që ishte e çuditshme për një lojë të një rëndësie të tillë. Gjërat janë kthyer në normalitet megjithëse dhe kroati është po aq i rëndësishëm sa ka qenë ndonjëherë në planet e Zidanes.

Reklama

Isco dhe Marcelo luajtën sezonin e kaluar, por ka të ngjarë që jo këtë herë. Braziliani ishte herë lojtar formacioni herë rezervist vitin e kaluar, por roli i tij është më shumë një rol rezervë këtë sezon.

Reklama

Semedo, Arthur, Vidal, Rakitic

Shumë lojtarë janë larguar nga Barcelona. Semedo, Arthur dhe Vidal kanë lëvizur të gjithë. Edhe Rakitic edhe Luis Suarez janë larguar gjithashtu, megjithëse numri 9 u dëmtua vitin e kaluar dhe kroati filloi nga stoli.

Këtë vit, Sergino Dest, Ronald Araujo, Oscar Mingueza dhe Pedri ka të ngjarë të luajnë role të rëndësishme. Ousmane Dembele, gjithashtu, do të kthehet në formacionin titullar dhe ka shijuar formën e tij më të mirë si lojtar i Barcelonës në vitin 2021.

Ansu Fati gjithashtu paraqitej si zëvendësues vitin e kaluar, por do të humbasë këtë El Clasico shkaku i dëmtimit.

Reklama
Reklama

Nacho Fernandez, nga i harruari te ai thelbësor

Situata e tij është shumë larg asaj të një viti më parë. Pastaj, ai ishte një lojtar periferik dhe tani është thelbësor për Zidanen në mungesë të Ramosit dhe Raphael Varanes.

Real Madrid ka pasur probleme me dëmtime gjatë gjithë sezonit dhe spanjolli ka luajtur një rol të madh, duke luajtur në secilën prej fitoreve të tyre të fundit dhe duke e bërë mbrojtjen për vete, duke udhëhequr me përvojën e tij.

Vendin e Dani Carvajal do ta zërë gjithashtu Lucas Vazquez. /Telegrafi/