LAJMI I FUNDIT:

Cilët lojtarë janë të lirë nga 1 korriku në Serie A

Cilët lojtarë janë të lirë nga 1 korriku në Serie A

Me hapjen merkatos së verës (1 korrik) në Serie A, një sërë lojtarësh kanë hyrë në ditën e fundit të kontratave të tyre.

Lojtarët e lirë luajnë një rol të rëndësishëm në tregun e transferimeve në Itali, me kufizimet financiare që i ndalojnë klubet të paguajnë llojin e tarifave që shihen në ligat rivale si Anglia apo Gjermania, duke i bërë huazimet ose transferimet e lira shumë më të aksesueshme.

Afati i transferimeve verore në Serie A hapet nesër (e shtunë), duke i lejuar klubet të fillojnë të përfundojnë përforcimet përpara sezonit 2023-24. Pritshmëria për këtë verë është që skuadrat italiane do të kërkojnë të shesin më shumë sesa të blejnë, me yje si Federico Chiesa dhe Andre Onana në dispozicion për blerje.

Këtu mund të shikoni listën e përpiluar nga Football Italia me lojtarët që u skadon kontrata që nga nesër:

Milan Skriniar (Inter) – Qendërmbrojtësi sllovak është gati të largohet nga Italia pas tetë vitesh dhe do të bashkohet me Paris Saint-Germain.

Angel Di Maria (Juventus) – Vetëm 12 muaj pas ardhjes së tij, anësori argjentinas do të largohet nga Juventusi në transfertë të lirë, ndoshta duke u rikthyer te Benfica.

Stephan El Shaarawy (Roma) – Anësori italian po pret të nënshkruajë një kontratë të re dyvjeçare me Giallorossët, duke i ulur pagën për të arritur një marrëveshje.

Samir Handanovic (Inter) – Veterani slloven thuhet se ende nuk e ka informuar klubin për planet e tij të ardhshme, kështu që mund të largohet në një transferim të lirë këtë verë ose të rinovojë një afat të shkurtër.

Luka Romero (Lazio) – Adoleshenti i talentuar nuk do të rinovojë marrëveshjen e tij në Romë dhe duket se është afër kalimit te Milani.

Guillermo Ochoa (Salernitana) – Portieri meksikan ka rënë dakord për një marrëveshje të re njëvjeçare me Granatan dhe do të qëndrojë në Serie A.

Stefan de Vrij (Inter) – Holandezi do të nënshkruajë një kontratë të re dyvjeçare me klubin, duke e mbajtur atë në kryeqytetin e Lombardisë.

Riccardo Saponara (Fiorentina) – Viola vendosi të mos i ofrojë 31-vjeçarit kontratë të re, kështu që ai do të largohet si transferim i lirë.

Pedro (Lazio) – Një zgjatje e kontratës është duke u finalizuar për fituesin e Kupës së Botës së vitit 2010, duke e mbajtur atë në kryeqytetin italian.

Juan Cuadrado (Juventus) – Pas shumë pavendosmërie, bardhezinjtë kanë vendosur të mos i ofrojnë kontratë të re kolumbianit, i cili tani do të largohet i lirë.

Edin Dzeko (Inter) – Sulmuesi veteran thuhet se ka rënë dakord për një transferim si i lirë te Fenerbahce, gati për një aventurë të re në muzgun e karrierës së tij.

Roberto Pereyra (Udinese) – 32-vjeçari ende mund të nënshkruajë një marrëveshje të re me skuadrën Friuliane, duke e lënë të pasigurt të ardhmen e tij.

Roberto Gagliardini (Inter) – Mesfushori italian nuk do të marrë kontratë të re nga Nerazzurrët, ndaj do të largohet si lojtar i lirë. /Telegrafi/