Stefano Pioli këmbëngul se ishte ‘i kënaqur me paraqitjen’ në barazimin 1-1, duke vënë në dukje se Milani duhej të ishte ‘më pak i furishëm’ kundër një skuadre si Atalanta që ka ndryshuar filozofinë e saj.

Edhe një herë, kuqezinjtë pranuan golin e parë dhe iu desh të kundërpërgjigjen, këtë herë duke arritur vetëm një pikë me barazimin 1-1 në Bergamo.

“Jam i kënaqur në kuptimin që i lejuam Atalantës shumë pak raste dhe luajtëm me një shpirt sakrifice, por duhet të ishim më pak të furishëm pas pushimit”, deklaroi Pioli për DAZN.

Atalanta dhe Milani ndajnë pikët Atalanta dhe Milani ndajnë pikët

“Atalanta ndryshoi qëndrimin e tyre dhe shkoi më thellë, kështu që ne duhej të luanim me më shumë durim për t’i thyer ata”.

Reklama

Trajneri çuditërisht zëvendësoi të gjithë sulmuesit e tij në pjesën e dytë, duke përfshirë Rafael Leaon.

Reklama

“Kam shumë sulmues të fortë dhe ne kemi nevojë që ata të luajnë në mënyrë që të hyjnë në formë. Do të doja që Leao të synonte më shumë golin, por kjo është normale. Kam vënë Charles De Ketelaere si trequartista dhe ne shkuam afër fitimit me disa raste të qarta”.

Notat e lojtarëve: Atalanta 1-1 Milan, vlerësohen golashënuesit Notat e lojtarëve: Atalanta 1-1 Milan, vlerësohen golashënuesit

“Duhet të shikoj performancën dhe kundër një skuadre shumë të fortë Atalanta, më pëlqeu”.

Duke marrë parasysh që De Ketelaere bëri përshtypje nga stoli, a nuk duhet të jetë së shpejti në formacionin fillestar?

Reklama

“Ai sapo ka ardhur, ai duhet të njohë shokët e tij të skuadrës dhe që ata ta njohin atë. Ka kohë për gjithçka”, ka shtuar më tej Pioli. /Telegrafi/