Tashmë janë zbuluar edhe zyrtarisht 30 futbollistët më të paguar në pesë ligat më të mira në Evropë, me lojtarët e Paris Saint-Germain që zënë dy vendet e para. 

Reklama

Gazeta spanjolle Marca ka marrë të gjitha informacionet e nevojshme për yjet më të paguar në pesë ligat kryesore evropiane.

Kjo gazetë ka përpiluar listën me nga 10 lojtarët më të paguar në pesë ligat kryesore evropiane dhe një liste me ‘top 30’ futbollistët më të paguar në total.

Zbulohen pagat e futbollistëve më të paguar në ‘top 5’ ligat evropiane – Neymar ‘mbret’ i Ligue 1, Bale në La Liga dhe Ronaldo në Ligën Premier Zbulohen pagat e futbollistëve më të paguar në ‘top 5’ ligat evropiane – Neymar ‘mbret’ i Ligue 1, Bale në La Liga dhe Ronaldo në Ligën Premier

Neymar del në krye të listës si lojtari më i paguar në botë, me një pagë bruto vjetore prej 48,996,000 euro përpara shokut të skuadrës së tij, Lionel Messi , i cili fiton 40,5 milionë euro.

Reklama

Neymar dhe Messi kryesojnë listën

I ‘përjashtuari’ nga Real Madridi, Gareth Bale, ndjek yjet e PSG-së me një pagë bruto vjetore prej 34 milionë euro përpara ish-bashkëlojtarit dhe lojtarit të Manchester United, Cristiano Ronaldo në vendin e katërt dhe Antoine Griezmann në vendin e pestë.

Reklama

Eden Hazard, Kylian Mbappe, Kevin De Bruyne, Karim Benzema, dhe David De Gea renditen respektivisht në vendin e gjashtë, të shtatë, të tetë, të nëntë dhe të dhjetë.

Ronaldi vetëm i katërti

Nga 11-20, lista përfshin Robert Lewandowski të Bayern, dyshen e Man Utd, Jadon Sancho dhe Raphael Varane për të mos përmendur sulmuesin e Chelseat, Romelu Lukaku.

Reklama

Në ‘top 30’ gjenden edhe emra tjerë të Ligës Premier si Jack Grealish, Raheem Sterling, N’Golo Kante dhe Paul Pogba, ndërsa Serie A nuk ka asnjë futbollistë.

Më poshtë mund të shikoni listën e plotë:

/Telegrafi/