LAJMI I FUNDIT:

Vanessa Bryant dëmshpërblehet me mbi 15 milionë euro pas publikimit të pamjeve të paautorizuara nga aksidenti tragjik i Kobe

Vanessa Bryant dëmshpërblehet me mbi 15 milionë euro pas publikimit të pamjeve të paautorizuara nga aksidenti tragjik i Kobe

Trupi i pajetë i Kobe Bryant u fotografua në mënyrë të paligjshme nga zyrtarët, dhe çështja ka përfunduar një juri në Los Angeles në fund të një gjyqi dy-javor për ndërhyrje për privatësi, të sjellë nga e veja e tij Vanessa.

Juria i dha Vanessa Bryant  dëmshpërblim prej 16 milionë dollarësh (15.9 milionë euro) si kompensim, pas më pak se një dite diskutimi.

Bashkë i pandehuri i saj Chris Chester, i cili humbi gruan e tij Sarah, 45 vjeç dhe vajzën, Payton, 13, në rrëzimin e helikopterit që vrau nëntë, u shpërblye me 15 milionë dollarë (14.9 milionë euro).

Bryant shpërtheu në lot kur u shpall vendimi. Ajo u ngushëllua nga vajza e saj Natalia, motra 13-vjeçare e së cilës Gianna vdiq gjithashtu në rrëzimin e helikopterit ku mbeti i vdekur edhe ylli 41-vjeçar të basketbollit.

Reklama

Një gazetar i gjykatës për faqen e internetit “Law and Crime” tha se Bryant u kthye në vendin e saj për të parë jurinë, duke thënë fjalët ‘faleminderit’. Më pas ajo përqafoi avokatin e saj kryesor, Luis Li.

Juria zbuloi se zëvendësit e sherifit dhe zjarrfikësit, të cilët nxituan në skenën e goditjes së janarit 2020, shkrepën në mënyrë të paligjshme fotografi të aksidentit, duke përfshirë mbetjet e shkatërruara të legjendës së Los Angeles Lakers dhe vajzës së tij, shkruan DailyMail.

Në një fitore të vogël për zjarrfikësit, juria zbuloi se ata nuk kanë një zakon apo praktikë për të ndarë fotot e njerëzve të vdekur – vetëm se departamentit të zjarrit i mungojnë trajnimet dhe politikat e mjaftueshme.

Megjithatë, ata arritën në përfundimin se departamenti i sherifit ka një praktikë të ndarjes së fotografive nga aksidentet, si dhe trajnime të pamjaftueshme.

Reklama

Departamenti i sherifit u urdhërua t’i paguante Bryantit 2.5 milionë dollarë (2.4 milionë euro) për shqetësimin emocional të vuajtur tashmë dhe 7.5 milionë dollarë (7.4 milionë euro) për vuajtjet e ardhshme. Departamenti i zjarrfikësve duhet t’i paguajë asaj 1 milion dollarë për të kaluarën dhe 5 milionë dollarë (4.9 milionë euro) për vuajtjet e ardhshme.

Chester u shpërblye me 1.5 milionë dollarë (1.4 milionë  euro) nga zyra e sherifit për vuajtjet e kaluara dhe 7.5 milionë dollarë (7.4 milionë euro) për të ardhmen. Atij iu dhanë 1 milion dollarë (mbi 900 mijë dollarë) për vuajtjet e kaluara të shkaktuara nga zjarrfikësit dhe 5 milion dollarë për të ardhmen.

Gjyqi civil në Los Angeles ka dëgjuar se si disa prej këtyre përgjigjeve të parë ua treguan fotografitë anëtarëve të publikut – duke përfshirë një banakier – ndërsa një deputet i dërgoi ato me mesazhe një shoku teksa dyshja luanin videolojëra.

Reklama

Në mbrojtje të saj, Los Angeles County tha se fotot nuk janë bërë kurrë publike dhe zyrtarët kanë qenë të zellshëm në përpjekjet për t’i pastruar ato nga pajisjet.

“Të pretendosh privatësinë dhe më pas të bësh të gjitha këto detaje në publik – kjo kundërshton logjikën”, tha Mira Hashmall, një avokate për qarkun, në deklaratën e saj përmbyllëse.

Por gjyqi dy-javor dëgjoi se si Vanessa Bryant dhe Chris Chester, gruaja dhe vajza e të cilët gjithashtu humbën jetën në aksident, jetojnë me frikën e këtyre fotografive që do të shfaqen në internet një ditë.

Avokati i Chester të martën tha se juria duhet t’i akordojë secilit prej tyre nga një milion dollarë për çdo vit të mbetur të jetës së pritur – një shifër që do të arrinte në 40 milionë dollarë (39.9 milionë eur0) për 40-vjeçaren Bryant dhe 30 milionë dollarë (29.9 milionë euro) për 48-vjeçarin Chester.

Reklama

Avokati Jerry Jackson e quajti shifrën ‘një kompensim të drejtë dhe të arsyeshëm. Ju nuk mund të jepni shumë para për atë që kanë kaluar.’

Avokati i Bryant, Craig Lavoie tha se ai po kërkonte ‘drejtësi dhe llogaridhënie’ për të madhin e basketbollit – një hero në qytetin e Los Angelesit – dhe të venë e tij.

Një hetim mbi përplasjen zbuloi se piloti ndoshta ishte çorientuar pasi fluturoi Sikorsky S-76 në mjegull.

Bryant njihet gjerësisht si një prej basketbollistëve më të mëdhenj të historisë, një figurë që u bë fytyra e sportit të tij gjatë dy dekadave vezulluese me Los Angeles Lakers.

Ai ishte pesë herë kampion i NBA-së në një karrierë që filloi në vitin 1996 menjëherë nga shkolla e mesme dhe zgjati deri në pensionimin e tij në 2016. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Magazina

Më shumë
Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Bruno: Të gjithë banorët e Big Brother VIP Kosova janë paguar

Magazina
Nita Latifi tallet me Olta Gixharin: Të erdhi dron, Olta je fituese

Nita Latifi tallet me Olta Gixharin: Të erdhi dron, Olta je fituese

Magazina
Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Georgina Rodriguez zbulon vendin më të pazakontë ku ka kryer marrëdhënie seksuale me Cristiano Ronaldon

Magazina
Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Fotografi në vende të njëjta në periudhë të njëjtë kohore – rikthehen aludimet për lidhjen e mohuar të Kiarës me djalin e biznesmenit të njohur shqiptar

Magazina
Andrew Tate dhe vëllai i tij lirohen nga paraburgimi, mbeten në arrest shtëpiak

Andrew Tate dhe vëllai i tij lirohen nga paraburgimi, mbeten në arrest shtëpiak

Magazina
Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Kujtim nga Big Brother - 'Ciao Berto' mirëpret në fabrikë finalistin Artan Thaçi: Si u jetësua kolltuku i dizajnuar në dedikim për Cimën

Valmira Rrustemi
Kalo në kategori