LAJMI I FUNDIT:

“Top Gun: Maverick” kalon shifrën e një miliard dollarëve në arkat globale, bëhet filmi me fitimet më të larta në karrierën e Tom Cruise

“Top Gun: Maverick” kalon shifrën e një miliard dollarëve në arkat globale, bëhet filmi me fitimet më të larta në karrierën e Tom Cruise

Filmi i shumëpritur i Tom Cruise “Top Gun: Maverick” bëri një tjetër arritje mbresëlënëse në arkat botërore në fundjavë, pasi kaloi kufirin e një miliard dollarëve.

Përveçse u bë filmi më i suksesshëm i të gjitha kohërave i aktorit 59-vjeçar të “Risky Business”, vazhdimi i “Top Gun” i vitit 1986 u bë filmi i parë i vitit 2022 që arriti këtë pas vetëm 31 ditësh në kinema.


Me shitjet e biletave, filmi rrëzoi nga froni filmin superhero të Marvel-it “Doctor Strange” në Multiverse of Madness (943 milionë dollarë) si filmi me fitimet më të larta të vitit në arkat globale.

Është një sukses veçanërisht i jashtëzakonshëm pasi pandemia COVID-19 shkatërroi në mënyrë efektive shifrat tradicionale të arkëtarëve pasi gati një e katërta e të gjitha kinemave amerikane u mbyllën për 15 muaj.

“Spider-Man: No Way Home”, i cili fitoi më shumë se 1.89 miliard dollarë, është i vetmi film tjetër që ka arritur shifrën një miliard dollarë që nga coronavirusi, shkruan DailyMail.

Përpara se “Top Gun: Maverick” të bëhej suksesi më i madh i Cruise, filmi i tij “Mission: Impossible” – Fallout” mbante vendin e parë në filmografinë e tij të gjerë që fitpi 257 milionë dollarë globalisht.

Filmi fillimisht supozohej të dilte në qershor 2020, megjithëse Paramount vendosi të ndalonte shfaqjen derisa më shumë fansa të mund të ktheheshin në kinema, një veprim që padyshim u dha rezultat.

“Jam i kënaqur që morëm këtë vendim për të vazhduar. Ky film do të ketë një shfaqje të madhe. Do të tërheqë njerëz në teatro që nuk kanë qenë për një kohë të gjatë”, parashikoi në një deklaratë shefi i shpërndarjes vendase të Paramount, Chris Aronson.

“Top Gun: Maverick”, me regji të Joseph Kosinski, është gjithashtu filmi i dytë me fitimet më të larta në historinë e Paramount dhe filmi aksion me fitimet më të larta të studios në 15 tregje që përfshijnë Mbretërinë e Bashkuar, Australi, Brazil dhe Francë.

Tom Cruise mbërrin me helikopter në premierën e filmit të fundit "Top Gun: Maverick"
Lexo po ashtu Tom Cruise mbërrin me helikopter në premierën e filmit të fundit "Top Gun: Maverick"

Filmi ka arritur sukses të madh financiar pa u publikuar në Rusi apo Kinë. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Magazina
Butrint Imeri i paguan gjobën fansit që u dënua nga policia duke dëgjuar një nga këngët e tij

Butrint Imeri i paguan gjobën fansit që u dënua nga policia duke dëgjuar një nga këngët e tij

Magazina
DJ PM, Dagz, Ledri, Lumi B dhe Labi sjellin ripërpunimin e këngës së famshme “Kujt i paske ngja”

DJ PM, Dagz, Ledri, Lumi B dhe Labi sjellin ripërpunimin e këngës së famshme “Kujt i paske ngja”

Magazina
Ngeli shtatzënë në Big Brother? Sara Gjordeni tregon të vërtetën pas thashethemeve të shumta

Ngeli shtatzënë në Big Brother? Sara Gjordeni tregon të vërtetën pas thashethemeve të shumta

Magazina
Rrëmbeu fitoren e BBVA, i kthehet Meritoni: Pse nuk e pranon që ta dhamë fitoren unë dhe Ilnisa

Rrëmbeu fitoren e BBVA, i kthehet Meritoni: Pse nuk e pranon që ta dhamë fitoren unë dhe Ilnisa

Magazina
Kanye West buzëqesh gjatë një interviste dhe tregon dhëmbët e tij të titanit, të cilët kanë kushtuar mbi 780 mijë euro

Kanye West buzëqesh gjatë një interviste dhe tregon dhëmbët e tij të titanit, të cilët kanë kushtuar mbi 780 mijë euro

Magazina
Kalo në kategori