Tifozët janë të ndarë në dysh rreth skemave taktike të Atletico Madridit kundër Man Cityt

Diego Simeone dhe Atletico Madrid ndanë opinionin e tifozëve në mediat sociale, pasi skuadra spanjolle u vendos shpeshherë me një formacion 5-5-0 kundër Manchester Cityt në Ligën e Kampionëve.

Pasi mundi Manchester United në 1/16-tën e garës elitare evropiane për klube, Atletico u rikthye në veriperëndim të Anglisë të martën mbrëma për t’u përballur me Cityn në ndeshjen e parë çerekfinale.

Ndërsa Unitedi nuk ofroi shumë për të ecur përpara, fitorja e mëparshme e Atleticos u ndërtua rreth mbrojtjes së tyre të patundur, por do të duhej të ishte shumë më e fortë kundër skuadrës së Pep Guardiolës.

City është i njohur për aftësitë e tyre në sulm dhe lufta më e madhe për skuadrën nga kryeqyteti spanjoll ishte mbajtja e rezultatit sa më afër barazimit për të mbajtur veten në garë përpara ndeshjes kthyese javën e ardhshme në Wanda Metropolitano.

Tifozët në mediat sociale vunë re se Simeone kishte vendosur skuadrën e tij pa asnjë sulmues dhe dy blloqe prej pesë lojtarësh, në mënyrë që të anulonte taktikat e kundërshtarëve të tyre.

Taktikat e kampionëve të La Ligas dukej se po funksiononin, veçanërisht në pjesën e parë, pasi kampionët e Anglisë luftuan për të krijuar shumë raste të pastra.

Në fillim të pjesës së dytë mysafirët patën edhe disa raste mësimi në pushim, pasi çdo gjë që u tha në pjesën e parë pati dukshëm ndikim.

Edhe me disa shanse të tjera për Cityn, për njëfarë kohe dukej sikur ajo që Atletico po përpiqej të bënte ishte duke u arritur dhe disa njerëz u mahnitën me taktikat e Simeones.

Me kalimin e kohës, ekipi i Simeones dukej gati për të marrë barazimin 0-0 që donte të rikthehej në Spanjë javën e ardhshme, por Guardiola ishte në gjendje të ndryshonte ndeshjen me një zëvendësim të trefishtë.

Menaxheri dy herë fitues i Ligës së Kampionëve solli në lojë Jack Grealish, Gabriel Jesus dhe Phil Foden në minutën e 68-të dhe kjo ndryshoi lojën.

Vetëm një minutë e 20 sekonda pas hyrjes në lojë, ishte Foden ai që dhuroi një asistim për Kevin de Bruyne, i cili shënoi golin e fitores.

Nëse ata arrijnë të përmbysin deficitin në ndeshjen si vendas, asnjë tifozi të Atletico Madridit nuk do t’i interesojë se si luajti skuadra e tyre të martën mbrëma. /Telegrafi/

Capello zgjedh katër gjeni të futbollit, nuk e përfshin Ronaldon

Fiton 300 mijë euro në javë dhe është titullar, ylli i Cityt merr vendimin përfundimtar për t'u larguar në verë

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Po ndiqet nga tre top klube evropiane, ylli i Realit po refuzon kontratën e re dhe dëshiron largimin nga Los Blancos