Është zbuluar një bisedë e mbrojtësit spanjoll Sergio Ramos që kërkon ndihmë nga Federata Spanjolle e Futbollit për të fituar Topin e Artë në vitin 2020.

Sipas gazetës spanjolle Confidencial përmes gazetës Mundo Deportivo, kapiteni i atëhershëm i Real Madridit, Ramos u regjistrua duke biseduar me kreun e Federatës Spanjolle të Futbollit, Luis Rubiales.

Gjatë bisedës së dyshes, Ramos u dëgjua duke kërkuar rastin e tij për t’u bërë fitues i çmimit prestigjioz dhe po kërkonte hapur mbështetjen e Rubiales në përpjekjen e tij për t’u bërë mbrojtësi i parë që nga Fabio Cannavaro që fiton Topin e Artë.

“Ti e di që unë kurrë nuk të kam kërkuar asgjë, por nëse dua ta bëj sot, kjo është sepse mendoj se ky ka qenë një vit i veçantë për performancat që kam dhënë”, dëgjohet fillimisht Ramos duke i thënë Rubialesit.

“Do të doja që të më ndihmoni në çfarëdo mënyre që mundeni dhe të përdorni lidhjet tuaja në UEFA në lidhje me Topin e Artë ”.

“Do të të isha mirënjohës gjatë gjithë jetës sime, jo vetëm për mua, por edhe sepse mendoj se futbolli spanjoll e meriton shumë”, përfundon mbrojtësi.

‘Performancat speciale’ që tha mbrojtësi spanjoll ishin në lidhje me përpjekjet e tij për të ndihmuar Los Blancos për të fituar titullin e La Ligës atë sezon.

Në mes të pandemisë së Covid 19, sezoni u ndërpre në mars dhe rifilloi në qershor 2020. Dhe Madridi u kthye në formë të shkëlqyer.

Ramos dhe ekipi i tij ishin në një seri prej 11 ndeshjesh të pamposhtur, duke përfshirë një seri prej 10 fitoresh që siguruan përfundimisht titullin e ligës.

Sipas Mundo Deportivo, Rubiales ka dhënë një përgjigje në të cilën i ka thënë Ramosit se e meriton të fitojë Topin e Artë dhe i ka uruar fat kapitenit të Real Madridit për sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve.

Rubiales deklaroi gjithashtu se ndërsa ai nuk ka fuqi në vendosjen e fituesit të çmimit, ai do të ishte i gatshëm të ndihmonte në çdo mënyrë që të mundte.

Megjithatë, për shkak të pandemisë në vazhdim, edicioni i Topit të Artë për vitin 2020 u anulua. Gjë që me siguri e ka zhgënjyer Ramosin.

Por, askush nuk ishte më i zhgënjyer se Robert Lewandowski i Bayern Munichut, i cili ishte favorit i qartë për të fituar çmimin atë vit pasi shënoi më shumë gola se kushdo tjetër në Evropë, ndërkohë që skuadra e tij fitoi më shumë trofe, duke përfshirë Ligën e Kampionëve.

Ramos tani luan për kampionët francezë Paris Saint Germain, por duroi një sezon të parë të vështirë në Parc des Princes pas një sezoni të goditur nga lëndime të shumta. /Telegrafi/