Pas ndarjes pas 12 vitesh lidhje me Shakirën, Gerard Pique ka mbetur në sy të stuhisë. Është se mbrojtësi i Barcelonës është ai që u identifikua si fajtor për prishjen e lidhjes: mediat evropiane bëjnë me dije se artistja ka verifikuar që i ka treguar pabesi nga punësimi i detektivëve.

Prej aty, versionet për jetën intensive të natës të mbrojtësit u intensifikuan (me nënën Riqui Puig, shok skuadre në Barcelonë) dhe madje tejkaluan disa nga truket që ai përdori për të mos u kapur nga lentet e kamerës nga paparacët.

Në këtë kuadër, Joan Laporta, presidenti i institucionit në të cilin është referencë mbrojtësi qendror, ka kërkuar të shprehë me fjalë momentin që po kalon futbollisti.

Pique fotografohet me fëmijët e tij brenda hapësirave të Chelseat - por Barcelona e ka të vështirë ta largojë spanjollin Pique fotografohet me fëmijët e tij brenda hapësirave të Chelseat - por Barcelona e ka të vështirë ta largojë spanjollin

“ Pique po vuan shumë . Aq sa imagjinojmë, ne kemi në imagjinatën tonë në lojtarë me famë, para dhe gjithçka që na pëlqen, por ata janë njerëz dhe Pique është një qenie njerëzore e shkëlqyer . Ai është një nga kapitenët, jemi shumë me fat dhe na ka dhënë shumë si skuadër”, deklaroi ai në prononcimet për media.

“Edhe pse ka kaluar rrethana aspak të bukura, me fëmijë të vegjël (janë dy, Milan dhe Sasha, 9 dhe 7 vjeç), Pique meriton gjithë mbështetjen dhe dashurinë e fansave. Mos dëgjoni lajmet që përpiqen ta tregojnë atë si një njeri joserioz, pa ndjenja, që nuk ndjen asgjë. Jam me fat që e njoh dhe e kam trajtuar si person. Ai është një person i jashtëzakonshëm që vuan. Dhe ne duhet ta ndihmojmë atë”, përfundoi kreu i klubit katalunas.

Madhësia e “tërmetit” pati pasoja edhe në karrierën sportive të Piques, i cili fiton të ardhura edhe nga kompania e tij, Kosmos. Pak javë më parë, Xavi Hernandez, u takua me mbrojtësin dhe do të kishte treguar se ai nuk do të konsiderohet më në planet e tij. /Telegrafi/