LAJMI I FUNDIT:

Pas presionit nga Barcelona, Griezmann e Dembele kërkojnë falje për fyerjet raciste ndaj aziatikëve

Pas presionit nga Barcelona, Griezmann e Dembele kërkojnë falje për fyerjet raciste ndaj aziatikëve

Antoine Griezmann dhe Ousmane Dembele kanë qenë në qendër të kritikave në ditët e fundit, pas dy videove të publikuara në rrjetet sociale.

Reklama

Dyshja e Barcelona ishin kapur në vitin 2019 duke përqeshur aziatikët për mënyrën se si duke dhe se si flasin.

Edhe pse pamjet ishin realizuar dy vite më parë, ato bënë jehonë në këtë vit, e që Barcelona u kërkoi lojtarëve që të kërkojnë falje për fyerjet raciste që kanë bërë.

Probleme serioze për Griezmannin – francezi është pjesë e një tjetër videoje, ku shihet duke bërë fyerje raciste ndaj aziatikëve
Lexo po ashtu Probleme serioze për Griezmannin – francezi është pjesë e një tjetër videoje, ku shihet duke bërë fyerje raciste ndaj aziatikëve

Përmes një postimi në Instagram, Dembele ka shkruar: “Në këto ditë, një video privat nga viti 2019 është duke qarkulluar në rrjetet sociale. Në këto rrethana, skenat janë në Japoni, mund të kishte ndodhur kudo në planet, do të përdorja të njëjta shprehje. Kështu unë nuk isha duke u drejtuar ndonjë komuniteti. Unë i përdorë nganjëherë ato privatisht, me shokë, bazuar në origjinën e tyre. Videoja tani është publike. Andaj unë e kuptoj se mund të kem fyer personat e pranishëm në pamje. Andaj, unë ofroj faljen time të sinqertë”.

Në anën tjetër, Griezmann ka shkruar: “Unë gjithmonë kam qenë i përkushtuar ndaj çdo forme diskriminimi. Gjatë ditëve të fundit, disa njerëz kanë dashur të më shfaqin mua si njeriu që nuk jam. Unë i hedh poshtë akuzat e bëra kundër meje dhe më vjen keq nëse miqtë e mi japonezë janë ofenduar”.

Barcelona njofton Griezmannin dhe Dembelen se duhen të kërkojnë falje publike për fyerjet raciste ndaj aziatikëve
Lexo po ashtu Barcelona njofton Griezmannin dhe Dembelen se duhen të kërkojnë falje publike për fyerjet raciste ndaj aziatikëve

Kërkim falja e tyre erdhi si rezultat i kërkesës së Barcelonës që dyshja të kërkonin falje për veprimet e tyre.

Videoja e fundit e publikuar ishte nga kanali i klubit katalunas, e Griezmann dhe Dembele shiheshin duke folur në gjuhën japoneze dhe bënin “lutje” në stilin e tyre. /Telegrafi/

Foto: Ousmane Dembele/Instastory/Prsc

Në trend Sport

Më shumë
Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Ligat tjera
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Ligat tjera
Përforcimi më i madh i Liverpoolit kishte ofertë nga klubi për numrin tetë të Gerrard, por ai refuzoi

Përforcimi më i madh i Liverpoolit kishte ofertë nga klubi për numrin tetë të Gerrard, por ai refuzoi

Premier League
Interi mbërrin në Stamboll, Dumfries rrëzohet sapo zbret nga autobusi

Interi mbërrin në Stamboll, Dumfries rrëzohet sapo zbret nga autobusi

Liga e Kampionëve
Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori