LAJMI I FUNDIT:

Një rrëfim që ka tronditur Britaninë e Madhe: Mo Farah zbulon se si ai ishte trafikuar ilegalisht në moshën nëntë vjeçe dhe ka emër tjetër

Një rrëfim që ka tronditur Britaninë e Madhe: Mo Farah zbulon se si ai ishte trafikuar ilegalisht në moshën nëntë vjeçe dhe ka emër tjetër

Ai është një nga atletët më të mëdhenj të Britanisë dhe medalistë i artë në Lojërat Olimpike të Londrës 2012. Tani, Mo Farah ka pushuar së ikuri nga e vërteta.

Dhe një pjesë e së vërtetës mahnitëse është se emri i tij nuk është as Mo Farah.

Ai ka treguar se ka lindur Hussein Abdi Kahin në Somali dhe se ai është një emigrant i paligjshëm, i kontrabanduar në Mbretërinë e Bashkuar nga trafikantët kur ishte nëntë vjeç.


Ai u soll këtu me një identitet të rremë për të punuar si shërbëtor.

Mo Farah paralajmëron i zhgënjyer për fundin e karrierës së tij
Lexo po ashtu Mo Farah paralajmëron i zhgënjyer për fundin e karrierës së tij

Ai thotë: “E vërteta është se unë nuk jam ai që mendoni se jam. Dhe tani, pavarësisht nga kostoja, unë duhet të tregoj historinë time të vërtetë”.

Nëna e tij ishte aq e dëshpëruar kur babai i tij u vra gjatë luftës civile në Somali në fund të viteve 1980, sa Mo dhe vëllai i tij binjak Hassan u dërguan të jetonin me një dajë në Xhibutin fqinj në Bririn e Afrikës.

Mo u soll më pas në Britani në vend të Mohamed Farahut të vërtetë, i cili ende jeton në Somali dhe nuk ka qenë kurrë në Mbretërinë e Bashkuar.

Detajet befasuese janë zbuluar në një dokumentar të BBC-së. Ai tani nuk është i sigurt nëse të dalësh publikisht me të vërtetën do të thotë se ka vënë në rrezik shtetësinë e tij britanike.

Zotëri Mo Farah

“Përkundër asaj që kam thënë në të kaluarën, prindërit e mi nuk kanë jetuar kurrë në Britani të Madhe. Kur isha katër vjeç, babai im u vra në luftën civile. Si familje ne u copëtuam”, shton Farah.

“Ndjehem sikur e kam pasur gjithmonë atë gjë private ku nuk mund të isha unë dhe të tregoja se çfarë ka ndodhur në të vërtetë”.

Pasi ka fshehur të vërtetën për 30 vjet, ai thotë se dëshiron të “ndihet normal” në vend që të “mbahet pas diçkaje”.

Ai u soll në Mbretërinë e Bashkuar duke përdorur dokumente false për të punuar në robëri shtëpiake për një familje me fëmijë më të vegjël.

Mo Farah rikthehet ta mbrojë titullin e kampionit në Chicago
Lexo po ashtu Mo Farah rikthehet ta mbrojë titullin e kampionit në Chicago

Gruaja që e solli atë, në vitin 1993, u shtir si mamaja e tij.

Ai e kuptoi se kishte zënë vendin e dikujt kur njeriu që i priste në aeroport pyeti veten se ku ishte djali i tij.

“Ai ishte burri i saj dhe emri i familjes së tyre ishte Farah. Ai ishte duke pritur për (atë) dhe djalin e tij më të madh Mohamed”, potencoi Mo.

Kur arritën në shtëpi, gruaja shkatërroi të dhënat e kontaktit që Mo kishte për të afërmin e tij të vetëm në Mbretërinë e Bashkuar: “Në atë moment e kuptova se isha në telashe”.

Zotëri Mo FarahZotëri Mo Farah

Gruaja – e cila nuk iu përgjigj kërkesave për t’u paraqitur në dokumentar – e kërcënoi atë që ta ndalonte t’i tregonte dikujt të vërtetën.

“Nëse do të doja ushqim, detyra ime ishte të kujdesesha për ata fëmijë, t’i bëja dush, të gatuaja për ta, të pastroja për ta dhe ajo tha: “Nëse ndonjëherë dëshiron të shohësh familjen tënde përsëri, mos thuaj çdo gjë”, vazhdon rrëfimi i atletit legjendar.

“Shpesh mbyllesha në banjë dhe qaja”.

Ai luftoi me të folurin anglisht dhe mësuesja e tij Sarah Rennie kujton “vështirësitë e tij të pabesueshme të sjelljes”.

Donald Trump i ndalon kampionit olimpik hyrjen në SHBA (Foto)
Lexo po ashtu Donald Trump i ndalon kampionit olimpik hyrjen në SHBA (Foto)

“Ne kishim nevojë të flisnim me dikë, por familja e Mos nuk u shfaq kurrë. Ai ishte i parregullt, i pakujdesshëm dhe ne ishim të shqetësuar”, deklaron ajo.

Mo tha se ishte “i frikësuar” dhe u përball në të vetmen mënyrë që mundi – duke dalë jashtë dhe duke vrapuar.

Me mësuesin Alan Watkinson, Mo më në fund gjeti dikë që mund t’i besonte.

Alan thotë: “Mo më tha se nuk ishte djali i personit me të cilin jetonte – se emri i tij nuk ishte Mohamed Farah, (dhe se) ai u hoq nga familja e tij, se atij iu dha një identitet i ri dhe u soll këtu për të bërë punë robëruese. Kjo ishte shumë tronditëse të dëgjoje”.

Zotëri Mo Farah

Shërbimet sociale u përfshinë dhe Mo mori një pushim – Kinsi, nëna e një shoku të shkollës somaleze, pranoi ta merrte atë. Ai jetoi me familjen, i lumtur, për shtatë vjet. Doli që Kinsi ishte motra e burrit që takoi Mo në aeroport – babai i vërtetë i Mohamed Farah.

Alan kujton këtë herë duke paralajmëruar një “transformim të jashtëzakonshëm”, duke shtuar: “Ne kishim pasur vrapues të mirë më parë, por përparimi nga atje ishte stratosferik”.

Në moshën 14-vjeçare, kur Mo u zgjodh për të konkurruar për shkollat ​​angleze në Letoni, u bë e qartë se ai nuk kishte dokumentacionin e duhur për të udhëtuar jashtë vendit.

Alan u përpoq t’i merrte atij nënshtetësinë britanike dhe i tregon Mo-s kutinë e dokumenteve që ka mbajtur që atëherë.

Farah ka zbuluar punën e ëndrrave
Lexo po ashtu Farah ka zbuluar punën e ëndrrave

Pasi u mbajt nga shkolla për dy vjet, ai u lejua të ndiqte Kolegjin e Komunitetit Feltham në Londrën Jugperëndimore kur ishte 11 vjeç.

Mo thotë se nuk dëshiron ta fusë në telashe ish-mësuesin e tij, por Alan është bullgar.

“Kur keni kaluar në procesin e shërbimeve sociale, keni qëndruar si Mohamed Farah. Për mendimin tim, në atë pikë, shteti ju ka njohur si Mohamed Farah”.

“Unë nuk mendoj se as unë dhe as shkolla kemi bërë ndonjë gjë të gabuar”, shton ai. Por, duke vendosur të marrë këshilla ligjore, Mo është i shokuar kur mësoi se kërkesa e tij për nënshtetësinë britanike ishte “marrë nga mashtrimi ose keqinterpretimi” në sytë e ligjit, që do të thotë se kombësia e tij britanike mund t’i hiqet.

Mo tha në autobiografinë e tij të vitit 2013 se ai ka lindur në Mogadishu, në Somali, dhe erdhi në Mbretërinë e Bashkuar si i ri me nënën e tij dhe dy nga vëllezërit e tij për të jetuar me babanë e tij.

Gruaja e Mo, Tania, e cila e takoi atë në shkollë, thotë se ajo mësoi të vërtetën e plotë vetëm kur u përgatitën të martoheshin në vitin 2010.

Ajo thotë se ishte “e mallkuar”. Tania shton se pyetja e madhe – ende pa përgjigje deri në fund të dokumentarit – është pse ai u ndërrua për Muhamedin e vërtetë.

Mo, i cili i vuri njërit prej djemve të tij emrin e tij të vërtetë Husein, udhëton në Somali për të vizituar nënën e tij, Aisha, në kërkimin e tij për përgjigje.

Zotëri Mo Farah

Dyshja u rikthyen në kontakt pasi ajo i dërgoi atij numrin e saj të telefonit kur ai ishte adoleshent. Aisha kishte kaluar vite duke mos e ditur që Mo ishte dërguar të jetonte në MB. Babai i tij, Abdi, u vra nga predha nga një bazukë teksa po kujdesej për bagëtinë.

Aisha i thotë Moit: “Të gjithë menduam se po vdisnim. ‘Bum, bum, bum’ ishte gjithçka që dëgjuam. Të dërgova te xhaxhai yt që të mund të kesh diçka”. Ajo pretendon se nuk e ka idenë pse ai përfundoi në Britaninë e Madhe, duke thënë: “Askush nuk më tha. Kisha humbur kontaktet me ty”.

“Ne nuk kishim telefona. Nuk kishte asgjë këtu. Toka ishte e shkatërruar”.

Mo viziton kasollen ku jetonte me xhaxhain e tij në Xhibuti dhe thotë: “Gjëja më e vështirë është të pranoj me vete se dikush nga familja ime mund të ketë qenë i përfshirë në trafikimin tim”.

Ai mëson se ka deri në 100,000 viktima trafikimi në MB. Mo vazhdon tutje: “Ajo që me të vërtetë më shpëtoi… ishte që mund të vrapoja”.

Zotëri Mo Farah

Ai fitoi medaljen e artë olimpike në vitin 2012 në 5,000 metra dhe 10,000 metra, dhe përsëriti sukesin në Rio në 2016.

Ai thotë se gënjeu për të kaluarën e tij për të mbrojtur veten, duke shtuar se vetëm tani e ka kuptuar se është në rregull të zbulojë të vërtetën.

Kur BBC gjen Kinsin, Mo shpreson se ajo do të ketë më shumë detaje duke parë se ajo është kunata e gruas që e futi atë kontrabandë. Por, Kinsi thotë se asaj i thanë se Mo ishte jetim.

Ajo thotë se u tha shërbimeve sociale se ishte tezja e tij sepse ai nuk po trajtohej mirë.

Më pas telefonon nipin e saj, Mo Farahn e vërtetë, i cili rezulton se nuk ka asnjë interes për të përfituar nga situata. Mo i thotë: “Dua të them faleminderit. Unë përdora emrin tuaj. Kam ardhur këtu si fëmijë dhe ka qenë e vështirë”.

Tania dhe Mo Farah

“Është në rregull, ti je akoma vëllai im. Ndjej se diçka më është hequr nga supet”.

Ai ka në plan të qëndrojë me emrin aktual dhe ka kërkuar këshilla ligjore për të folur me Home Office. Autoritetet nuk ishin në gjendje të kontaktonin me ndonjë nga familjen e tij në Xhibuti ose me njeriun që takoi Mo jashtë aeroplanit. /Telegrafi/

Zotëri Mo Farah

Zotëri Mo Farah

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori