LAJMI I FUNDIT:

Donald Trump i ndalon kampionit olimpik hyrjen në SHBA (Foto)

Donald Trump i ndalon kampionit olimpik hyrjen në SHBA (Foto)

“Do të më duhet t’u them fëmijëve të mi se babai i tyre, mund të mos kthehet në shtëpi”, shprehet bashkëshortja e atletit të njohur në Britani, Mo Farah. Atleti i njohur britanik ka lindur në Somali, një nga vendet e ndaluara islamike.

Reklama

Ai tani është duke u trajnuar në Etiopi dhe nuk i lejohet të rihyjë në SHBA, ku jetonte me familjen e tij, më saktësisht në Oregon. Mo Farah ka kritikuar vendimin e Donald Trump, i cili e ndalon atë për t’u kthyer në shtëpi dhe të bashkohet me gruan dhe vajzat e tij.

“Unë jam një qytetar britanik, i cili ka jetuar në Amerikë për gjashtë vitet e fundit, duke punuar shumë, duke kontribuar për shoqërinë, duke paguar taksat e mia dhe duke e çuar deri katër numrin fëmijëve tanë, në vendin që tani e quajmë shtëpi”, Mo shkroi në Facebook.

Presidenti amerikan nënshkroi një urdhër ekzekutiv të premten që pengon çdo shtetas nga shtatë vendet me shumicë myslimane të hyjë në SHBA për 90 ditë. Një nga këto vende është Somalia, vendlindja e atletit më të suksesshëm në Britani, i cili fitoi medalje të arta në Lojërat Olimpike në vitet 2012 dhe 2016. Për arritjet e tij, ai mori titullin “Sir” nga mbretëresha Elizabetë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Një gjest që vlen sa një mijë fjalë, Mourinho zbulon të ardhmen e tij përballë tifozëve në Olimpico

Një gjest që vlen sa një mijë fjalë, Mourinho zbulon të ardhmen e tij përballë tifozëve në Olimpico

Serie A
Sa do të fitojë Benzema te Al Ittihad në sekondë, minutë, javë, muaj dhe vit - shifra astronomike

Sa do të fitojë Benzema te Al Ittihad në sekondë, minutë, javë, muaj dhe vit - shifra astronomike

La Liga
Me flamujt e Shqipërisë e të Kosovës dhe këngën e Shkurte Fejzës - hyrje spektakolare e Milot Rashicës në stadium

Me flamujt e Shqipërisë e të Kosovës dhe këngën e Shkurte Fejzës - hyrje spektakolare e Milot Rashicës në stadium

Ligat tjera
Liverpooli nuk ia rinovon kontratën Thiago Alcantaras, spanjolli mund të shitet këtë verë

Liverpooli nuk ia rinovon kontratën Thiago Alcantaras, spanjolli mund të shitet këtë verë

Premier League
Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

La Liga
Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët

Tifozët e Milanit bënë që Ibrahimovic mos t'i ndalë lotët

Serie A
Kalo në kategori