LAJMI I FUNDIT:

Një formacion me ish-bashkëlojtarët dhe një tjetër me kundërshtarët më të mirë – Owen zgjodhi dy 11-she të mbushur me yje

Një formacion me ish-bashkëlojtarët dhe një tjetër me kundërshtarët më të mirë – Owen zgjodhi dy 11-she të mbushur me yje

Legjenda angleze, Micheal Owen ka përpiluar dy formacione të mbushur me yje, ku njëri ishte me lojtarët që ka luajtur bashkë me ta gjatë karrierës së bujshme dhe një tjetër me lojtarët kundër të cilëve ka luajtur.

Owen ishte një futbollist fantastik në pompozitetin e tij. Ndërsa aftësia e anglezit në ditët e sotme është shpesh e diskutueshme, nuk duhet harruar se sa lojtar i mirë ishte ai.

Në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000, Owen ishte një nga sulmuesit më të frikshëm në futbollin botëror, ku si i ri në Liverpool, ai kishte mbrojtës që dridheshin nga frika me ritmin e tij dhe përfundimet klinike.

Owen shënoi 157 gola në 296 ndeshje për Reds dhe madje fitoi çmimin e lakmuar të Topit të Artë në vitin 2001.

42-vjeçari gjithashtu lulëzoi në skenën ndërkombëtare, duke shënuar 40 gola në 89 paraqitje për Anglinë – duke përfshirë një het-trik të paharrueshëm kundër Gjermanisë në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës.

Karriera e lojës së Owen ishte shumë e mirë, veçanërisht kur kujtoni se ai pati një vit të suksesshëm edhe në Real Madrid.

Kur të keni nderin të përfaqësoni Los Blancos, Anglinë, Liverpoolin dhe Manchester Unitedin, do të jeni në gjendje të emëroni një 11-she të përbërë nga ish-shokët e skuadrës.

Dhe këtë e bëri pikërisht Owen, i cili gjithashtu emëroi një formacion me futbollistët më të mirë me të cilët ka luajtur kundër.

Është e panevojshme të thuhet se të dyja skuadrat janë të një niveli të lartë.

Formacioni më i mirë me të cilin ka luajtur: Edwin van der Sar; Sami Hyypia, Rio Ferdinand, Jamie Carragher; Roberto Carlos, David Beckham, Paul Scholes, Steven Gerrard, Zinedine Zidane; Wayne Rooney dhe Ronaldo Nazario da Lima.

Rezervitët: Nemanja Vidic, Luis Figo, Paul Gascoigne dhe John Barnes.

Formacioni më i mirë kundër të cilëve ka luajtur: Peter Schmeichel; Cafu, Marcel Desailly, Jaap Stam, Paolo Maldini; Cristiano Ronaldo, Patrick Vieira, Frank Lampard, Ryan Giggs; Lionel Messi dhe Thierry Henry;

Rezervistët: Roy Keane, Gianluigi Buffon, Raul, Rivaldo dhe Francesco Totti.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Përfaqësueset
Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Përfaqësueset
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Kalo në kategori